İşitme problemi

 • benim sağ kulağımda 8000 hz den sonra düşüş var ve sivil pilotaj istiyorum. Doktora sorduğumda bunun geçici olabiliceğini söyledi lakin geçici olmazsa bunun sorun teşkil edip edemeyeceğini öğrenmek istedim işitme kaybı hissetmedim bugüne kadar en tiz çınlama seslerinde olduğunu söyledi eğer varsa kaybımın.şartnameye baktığımda 500, 1000, 2000 ve 3000 hz de herhangi bir problem yok. Bu benim pilotajıma engel midir?

 • Doktor Cevabı:

  Konu mevzuatta şu şekilde geçmektedir; önceilikle "işitme kabiliyeti ilgili lisansların imtiyazlarının emniyetli bir şekilde tatbikini sağlayacak düzeyde olmalıdır." ve muayenede "saf ton odiyometresinde yapılan testlerde ilk kez başvuran adayların işitme kaybı ayrı ayrı her bir kulakta 500, 1 000 veya 2 000 hz frekanslarının herhangi birinde 35db'den ve 3 000 hz'de 50db'den fazla olmayacaktır." sizin durumunuz yapılacak muayenede eğer bahsettiğiniz gibi tespit edilirse pilotaja engel teşkil etmeyeceği kanaatindeyim.

  tarihinde cevapladı.
 • Öncellikle cevabınız için cok teşekkür ederim içime su serptiniz. Bir de benim kulağımdaki bu düşüş acaba zamanla iyileşme şansı var mı?


Eskişehir Hava Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • İşitme problemi

  Öncellikle cevabınız için cok teşekkür ederim içime su serptiniz. bir de benim kulağımdaki bu düşüş acaba zamanla iyileşme şansı var mı?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. M. Savaş İlbasmış

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Timpanoplasti ameliyati

  Merhaba hocam. ben sol kulagimdan timpanoplasti ameliyati oldum. operasyon basarili idi fakat 1 sene sonra tekrar ameliyat olmam gerekti ve ikinci ameliyati oldum. su anda delik kapandi ve odyo testinden sol kulagim 16 sag kulagim 10 db olarak cikti. bu pilotluk icin engel midir?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. M. Savaş İlbasmış

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • B vitamini

  Merhaba doktor bey ilgi alanlarında uygun seçeneğini bulamadığım için bu ilgi alanı altında yazıyorum. öncelikle 21 yaşındayım 2 ay önce akustik trauma geçirdim ve halen kulağım şiddetli bir şekilde çınlıyor. bu sitede uzman kbb'cilerle görüştüm ve b vitamini tavsiyesi önerenler oldu. 1 aya yakın g...

  Doktor Cevabı:

  Dr. Öğr. Üyesi Eşref Araç

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x