İshal ve kramp

 • Merhabalar Hocam. 1 ay önce sol bağırsak bölgesinde yoğun gaz ve ishal şikayeti yaşadım, gaitada 7,8 lökosit çıktı, flagy kullandım o esnada dışlılama düzeldi. Fakat bittikten sonra gaitada 4,5 lökosit çıkarak azaldı, ama ağrı gaz ishal geri geldi. Kan,sedimantasyon,crp normal. 3 defa ac karna Spazmomen kullanmaya basladım, dışkılama normale döndü, fakat ağrı hergün bir miktar oluyor.Kolonoskopiden korktuğum için öncelikle Kalprotektin testi yaptırdım, 132 çıktı. Sizce nasıl sonuc yüksek mi

 • Doktor Cevabı:

  Hocam bu değer yüksek,dışkıda kan veya amip tespit edildi mi? gerekirse bir daha dışkı tahlili yaptırın ve bulunanları bana tekrar yazın lütfen.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam kalprotektinke birlikte gaita testide yapılmıştı. Mukus, eritrosit ve gizli kan görüldü. Katı Dışkılarken cam batması gibi de oluyor arada kaşınıyor o bölge hemoroid yada fistül olabilir mi ? gizli kan ondan dolayı çıkmış olabilir mi ?

 • Doktor Cevabı:

  Kalın barsağın son kısmının ve sol kolon dediğimiz kısmın endoskopla muayene edilmesi gerekir ki ne olduğu görülebilsin.sol kolonoskopik tetkik veya rektoskopik muayene yapılsa iyi olur,bu muayeneler hayat kurtarıcı olup kolay bir muayenedir yalnız bu muayene öncesi yapılacak hazırlık (barsak temizliği-hem ağızdan ve hem de rektal yoldan ilaç alacaksınız)tedavisi önemli,çünkü yeterli temizlik tedavisi yapılmaz ise tam tanı konamaz.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam bugün yorgunluk halsiz ve sanki hafif ateş varmış gibiydi.. Acilde crp ve hemogram bakıldı, Amilaz değeri 204, çıktı.. Şimdi haftaya kolonoskopi olacaktım ama buda çıkınca korktum hocam acaba önce Ercp mi yaptırmalıyım pankreası görmek için ?

 • Doktor Cevabı:

  Bence önce sol kolonoskopi yaptırtın derim,amilaz yüksekliği yapabilecek usg de birşey var mı?lipaz değeri de yüksek mi? yalnız son günlerde nedensiz ishal vakalarında artış var,covid-19 için test yapıldı mı? şu anda ercp yi düşünmeyin derim ama karar sizin.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam usg de birşey çıkmadı, lipaz değeri yazmıyor. Benim ishalim sol tarafta ağrı ve gaz şikayeti ile başladığı için, covid acısından değerlendirilmedi. Hocam kolonoskopinin regl döneminde veya başlangıc gününde olmasının bir sakıncası var mı ?

 • Hocam sizce sadece kolonoskopi ile tanı koyabilir miyiz ? Kontrastlı Tüm Batı Tomografiye gerek var mı

 • Doktor Cevabı:

  Birşey varsa kolonoskopi yeterlidir,kontrastlı bt.de kolonda birşey tespit edilirse biopsi için mutlaka kolonoskopi istenecektir.

  tarihinde cevapladı.
 • Sevgili Hocam Cuma günü inşallah kolonoskopim gerçekleşecek, sol bağırsak ağrısı, gaz, ishal şikayetlerimde sizce kanser şüphesi olabilir mi nolursunuz yardım edin aklımı yitireceğim

 • Doktor Cevabı:

  Düşünmüyorum ama barsaklar kapalı kutu ancak içine girildiğinde herşey belli olur,hocam ne olur kötü şeyler düşünmeyin,sizin pozitif enerjiye ihtiyacınız var,cuma günü yazarsanız sevinirim.

  tarihinde cevapladı.
 • Sevgili hocam kolonoskopi sonucum, tümör markerlarım, ve ilaçsız alt ve üst batın tomografim temiz çıktı. İBS teşhisi konuldu, fakat ük ve crhon hastalıkları gözden kaçabilir mi ? Kalprotektin seviyemde yüksek çıkmıştı 132ydi, aynı zaman amilaz değerim de yüksek 112. Bağırsakta yara vs olsa kesin kolonoskopi de görünür müydü hocam.

 • Doktor Cevabı:

  Kolonun iltihabi barsak hastalığının tanısı kolonoskopi ile konulur,ekspert ellerde bunlar gözden kaçmaz,ancak crohn hastalığı midede veya incebarsaklarda olursa tabi ki kolonoskopi ile tanı konması mümkün değil,o bölgelerin ayrı tetkik prosedürleri mevcut,o kan değerlerindeki artışlar lab.hatası olabilir,sonuca sevindim hocam geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam peki ülseratif kolit ihtimalini eleyebilir miyiz bu sonuçla ? Kolonoskopi de ince bağırsaklar görünmez mi ? Mide de crohn olursa, mide şikayeti vermeden, sadece ishal ve bağırsak ağrısı yapar mı ? Çok teşekkür ederim hocam

 • Doktor Cevabı:

  Ük yalnız kalın barsakları tutar ve kolonoskopide tanır konur,yalnız nadir vakalarda incebarsağın son kısmına da yayılır(backwash ileitis),zaten kolonoskopide bu kısma da girilir,mide crohnununu ben teorik olarak söyledim,pratikte ağrı olur ama mide crohnunda ishal olmaz,incebarsak crohn tanısı için ,barsak duvarındaki kalınlaşma veya daralmayı veya fistülleri görmek için mr yeterli olabilir ve zaten bu da sizde yapılmış ve normal bulunmuş.

  tarihinde cevapladı.
 • Çok teşekkür ederim değerli hocam. İçimi rahatlatıp, her soruma sabırla yanıt verdiğiniz için. İyi çalışmalar dilerim..

 • Sayın hocam merhabalar. Umarım iyisinizdir. Hocam benim ibs denilen şikayetlerimin, (amilaz yüksekliğime dayanarak) pankreatit olma olasılığı var mıdır ? Pankreatiti dışlamak için hangi tetkikleri yaptırmalıyım ?

 • Doktor Cevabı:

  Pankreatitte klinik olarak göbek bölgesinde ağrı olur ve ilk 24 saat içinde en değerli test kanda amilaz değerinde yükselmedir ve daha sonra kanda lipaz değerinde yükselme görülür,ağrısız pankreatit görmedim.her amilaz yükselmesi pankreatiti göstermez,yapılan testler genelde biolojik aktif amilazı değil,total amilazı gösterir,sizde gereklli noninvaziv testler yapıldı,pankreatit yapan bir neden yoktu,ileri tetkik için ercp ye gerek yok diye düşünüyorum ama şiddetli karın ağrısı ve bununla birlikte amilaz yükselme atakları olursa bu taktirde pankreas kanal anomalisini ortaya çıkarmak için ercp gerekir.sizde böyle bir klinik yok.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın hocam teşekkür ederim.. Sizce endoskopi yaptırmama gerek var mı ? Bugün elmalı soda içtim bir yarım saat içinde geğirme ile birlikte ani istifra etme ihtiyacım geldi 15 saniye sürdü geçti... Bunlar sinidirim enzimlerimde problem olduğu için oluyor olabilir mi ? Birde rifaksimin ibs de etkili bir ilaç mıdır acaba ?

 • Doktor Cevabı:

  Bence gerek yok,şu anda korona yaygın durumda,yakınmaların devam ederse üst gastroentestinal sistem endoskopisi düşünülebilir.rifaximini ibs için ben önermiyorum,ibs de en iyi tedavi occupational therapy denilen tedavidir,kendine bir iş bul:örneğin resim yap,balık tut,vs gibi,kafanla karnın arasındaki ilişkinin kesilmesi gerek,kafan karnın düşündüğü sürece ibs yakınmaların devam edebilir.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam merhabalar. Nasılsınız ? Uzun zamandır başınızı ağtırmamıştım :) Hocam benim kolonoskopim temiz çıkmıştı, fakat temiz bile olsa bağırsak duvarlarından biyopsi alınması gerekli midir ? Bir çok kişi biyopsi yapıldı o şekilde teşhis konuldu diyor...

 • Doktor Cevabı:

  Ben de kolonoskopi normal olan vakalardan biyopsi almazdım,biyopsi kolonoskopi esnasında şüpheli durum arz eden mukozadan ne olduğunu anlamak için yapılır,normal görünümlü mukozadan biyopsi yapılmaz.

  tarihinde cevapladı.
 • Değerli hocam merhaba, hiç bir spazm giderici sol karın ve sol bölgedeki ağrımı hafifletmiyor.. Sadece pankreoflat çok çok iyi geliyor... Hocam bende pankreas yetmezliği olabilir mi sizce ? Pankreas yetmezliğine karşı hangi tetkikler yapılmalı ?

 • Doktor Cevabı:

  Pankreas yetmezliğinde böyle ağrılar olmaz,kronik pankreatitte bazı nıninvaziv/invaziv testler yapılabilir ama zaten birçoğu sizde yapıldı,eğer pankreoflat ağrınıza iyi geliyorsa istediğiniz sürece kullanabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Değerli hocam 1 ay önce 21 olan Cea 19-9 değerim, 2 hafta önce tekrar baktırdığımda 38 di.. Bu artış üzerine ilaçlı mr çekildi birşey çıkmadı hocam. Bu artış önemli midir ?

 • Doktor Cevabı:

  Siz de klinik yok,görüntüleme testleri normal ama zaman zaman amilaz değerlerinde ve cea 19-9 değerlerinde artmalar izleniyor,3 ay sonra tekrar amilaz ve cea 19-9 testlerini yaptırın derim ama klinik olarak birşey düşünemiyorum. jinekolojik açıdan bir probleminiz var mı?

  tarihinde cevapladı.

Konya Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Kalın bağırsak polipleri...

  Hocam bende birbuçuk sene önce ulseratif proktit teşhisi kondu. 7 cm tutulum vardı. bugün sol kolon incelemesi yapıldı. raporda kolon mukozasında desenden ve sigmoid kolonda hiperemi gözlendi diyor. cuma günü doktor görüşecem dedi. rektum mukozası vaskuler yapı ve haustrasyonlar normal yazıyor. sor...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Halil Genç

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Sindirim problemi

  Hocam öncelikle teşekkür ederim. hocam ben kışın soğuk algınlığı geçirdim ayrıca ağır şekilde alerjik rinitim vardı gittiğim dr amoklavin adında bir antibiyotik verdi onun öncesinde de 1 er arayla antibiyotik kullandım. hocam son kullandığım antibiyotik 2.gününde felaket miğde bulantısı yemek yiyeme...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • İshal ve kramp

  Değerli hocam 1 ay önce 21 olan cea 19-9 değerim, 2 hafta önce tekrar baktırdığımda 38 di.. bu artış üzerine ilaçlı mr çekildi birşey çıkmadı hocam. bu artış önemli midir ?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kolon kanseri korkusu

  Hocam merhabalar hocam benim 3 aydır karnımın sol tarafı ağrıyor ve geçen gün dışkı dan sonra taze kan geldi peçete de 4 yıl önce kolonoskopi yaptırdım bağırsak dolanmış dedi açmıştı doktor bey . hocam bu süreçte tümöre yakalanmış olabilirmiyim. 28 yaşındayım randevu alamadım henüz endişeliyim. çok...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Röntgen ve kan tahlilim

  Sn hocam 10 gündür süren bir sırt ağrım ani terlemem ve boğazda gıcık hissim vardi dahiliye uzmanina gittim şikayetlerimi dinledi kan ve röntgen tahlili istedi kana temiz dedi röntgemde de zature göremedim dedi ağrı devam ederse acile teste git gibi konustu sn hocam zatüre olsa birazda ilerlese bu r...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Dışkıda kan

  Merhaba sayın hocam, bundan 6 ay önce karın ağrısı ve yumuşak dışkılama şikayeti ile bulunduğum şehirde bir gastroenteroloji uzmanına giderek muayene oldum. dışkıda gizli kan pozitif çıktı. tam kolonoskopi yapıldı. temiz çıktı. huzursuz bağırsak sendromu, sorunum ve orada kanamaya neden olan yırtık...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Halil Genç

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • 7 senedir süren şikayetlerim

  İyi günler hocam.yaşım 25. 7 sene önce üniversite sınavına hazırlık sürecimde dışkı alışkanlığım ve dışkı şekli değişmişti fakat o zamanlar geçici bir şey olduğunu düşünüp üstüne fazla gitmemiştim. geçen 7 senede şikayetlerim ara ara arttı ne zaman boş dursam internetten araştırma yapıp kendi kendim...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hyplori ve gastrit

  Hocam yaşım 24 iki yıl önce mide bulanti hissi ve gaz şikayetiyle endoskopi oldum hyplori+++ çıktı ve kronik gastrit çıktı tedavi verdiler bir hafta kusa kusa anca kullanabildim bırakmak zorunda kaldım iki gez gaita testi yaptırdım ikiside negatif çıktı ki büyük ihtimalle yanlış sonuç çünkü tedavi o...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Levent Kurşun

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolon kanseri korkusu

  Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. hocam devlet hastanesinde randevu için en az 2 ay beklemem gerekir belki daha fazla beklersem eğer tümör varsa ilerler mi. hocam birde internette okuduğum kadarıyla tümörden önce polip oluşuyormuş 4 yıl oldu benim polip mi oldu acaba hocam. sinüzit ameliyat...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kolon kanseri korkusu

  Hocam merhabalar. hocam benim uzun süren sol alt taraf karın ağrım ve dışkılama değişikliğim oldu 3 aydır geçen gün dışkı sonrasında selpak da kırmızı kan geldi çok korktum ve korkuyorum. 4 yıl önce kolonoskopi yaptırdım bağırsak dolanmış açtık demişti doktor bey. randevu uzun süre sonra alabildi...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Halil Genç

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Mide bulantısı

  Doktor bey, 2 ay önce zayıflık ve mide bulantısı nedeniyle gelmiştim. endoskopi sonucunda gevşek kardiya ve hiperemik antral gastropati yazıyor. motis'i kullandığım 1 ay boyunca ve sonrasında bulantı yoktu. 1,5 kg alabildim. şimdi ara ara mide bulantım oluyor, aynı ilacı kullanmalı mıyım? çok teşekk...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Muammer Kara

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolon kanseri korkusu

  Hocam merhabalar. hocam benim uzun süren sol alt taraf karın ağrım ve dışkılama değişikliğim oldu 3 aydır geçen gün dışkı sonrasında selpak da kırmızı kan geldi çok korktum ve korkuyorum. 4 yıl önce kolonoskopi yaptırdım bağırsak dolanmış açtık demişti doktor bey. randevu uzun süre sonra alabildi...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Dışkı gaz sebebi

  Hocam merhaba... bugün başıma tuhaf bir olay geldi size sormak istedim. bir yere oturdum yemek yemek için bir iki defa hafif gaz çıkardım akabinde gaz gelir gibi oldu ama onun yerine dışkı kaçırır gibi oldum makatımda. sonra gidip kontrol ettim afedersiniz altıma yapmamışım ama hafif bir ıslaklık va...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolonoskopi raporu

  Sayın hocam; kolonoskopi sonucumu sunuyorum.. sonuca göre kolonoskopiyi yenilemem gerekir mi? bilginize sunar, değerli yanıtınızı rica ederim.. saygılarımla, selma uğuzoğlu 0532 2968625 uguzoglu@hotmail.com bulgular: gerekli hazırlığı takiben rektal tuşe normal olarak saptandı. splenik...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Serdar Turhal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Bağırsak sorunu

  Hocam ilk öncelikle merhaba bende irritabl barsak sendromu var su içince geğiresim geliyor ama tam bi geğirme değil hıçkırık gibi sizce bu normalmidir

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x