Humerus kırığı sonrası radial sinir lezyonu

 • merhaba hocam, ben yaklaşık 70 gün önce bilek güreşinde sol humerus kemiğimi şaft bölgesinden kırdım.ameliyat oldum platin taktılar.sonrasında bileğim düştü.ameliyat sonrasından 55 gün sonra felan emg çektirdim.yazan yorum şu: elektrofizyolojik bulgular sol radial sinirde triceps kasına giden dalın distalinde ağır derecede aksonal dejenerasyonla uyumludur.1 ay sonra kontrol emg önerilir. diyor... şuan işte 70 gün oldu bileğimi kaldırmada başlangıç hareketleri var ve parmaklarımda gelişme varmış. sizce ne yapmalıyım ? beyin cerrahına gitmelimiyim? şuan fizik tedavi görüyorum

 • Doktor Cevabı:

  Emg ve klinikte düzelme varsa ameliyat olmamak daha iyi. yine de durumu tesbit için bir beyin ve sinir cerrahına görünmenizde yarar olabilir. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam amelıyattan sonra bileğîm hic kıpırdamıyodu ama gunler gectkce kıpırdamalar basladı.suan 76.gundeyim ve bileğımı cok hafıf kaldırıyorum,baslangıc hareketlerı varmis. Yeni emg yi 8 eylul de cekecekler. Sizin tecrubelerinıze göre bilegım en gec kacınci ay da kalkmalı? Ne kadar daha beklemek lazım ?

 • Doktor Cevabı:

  Hasar ağır olmalı. dört ay içinde düzelme en üst seviyeye çıkar. hareket düzelmede en önemli etken. emg düzelme oranı hakkında bilgi verir. bir yıl sonunda ise ne kadar düzelme oldu ise o seviyede kalır genellikle.

  tarihinde cevapladı.
 • Humerus kırığı sonrası radial sinir lezyonu hocam benim 8 eylul de emg mi tekrar çekecekler.eğer hem emg de hem de hareketlerimde bi gelişme varsa maximum kaç ay beklemek gerekir? Kaç ay dan sonra ameliyat için geç kalırım!

 • Doktor Cevabı:

  Sinirde gelişme varsa sinir ameliyatı durumu daha da ağırlaştırır. sinirde hiç gelişme yoksa ameliyat için en ideal zaman 4. ay içindedir. hafif hasarda sinirde ayda 15-20 cm ilerleme olur. hasar ağırlaştıkça düzelme mesafesi ayda 5cm'e kadar inebilir. kol ortasından baş parmağına kadar olan mesafeyi bu cm değerlerine bölersen düzelme süresini ay olarak hesaplayabilirsin.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam bugun 86.gün ve yeni emg çektirdim.sonuç= radial sinirin humerus orta shaft düzeyinde triceps myotomuna dal vermesinden sonra özellikle Brakioradialis,Eks İndicis Proprius ve exte digitorum Communis myotomlarında gözlenen orta şiddette Nörojenik ünit değişiklikleri mevcuttur.Rejenerasyon lehine Motor ünit değişikliklerîde gözlenmiştir.Bulgular Radial Sinirin humerus alt ucuna doğru alandan distale uzama parsiyel denervasyonu lehinedir. . Sizce nasıl bi gelisme var hocam amelıyata gerek kalir mı iyılesebılecekmıyım?

 • Doktor Cevabı:

  Düzelme belirtileri var. hareketlere, kasları güçlendirmeye aralıksız devam etmen önerilir.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam 100 gün olduğunda bileğim nerdeyse yarıya kadar kalkmaya başladı ,şuan 108.gün. Tam kalkması daha ne kadar zaman alır?

 • Doktor Cevabı:

  Hareket ve egzersizlere devam edersen 3 ay içinde bileğin tam kalkabilir.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam dün fizik tedavim bitti.fizîk doktorum elimi yarıya kadar kaldırdığmı gördü ve sinir korunmuş kası da uyarıyor bu yûzden elektrik vermeye gerek yok dedi. sadece kendim evde hareketler yaparsam yeterliymiş zamanlada dahada kalkacakmış.. Sizce de yeterli olur mu fizik tedaviye mutlaka gitmeme gerek var mı ?

 • Doktor Cevabı:

  Kendin hareketlerine devam et söylenenlerden daha fazlasını yorulana dek yap.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam 114.gün de emg mi çektiler.sonuç: sinir ileti çalışmasında sol radial sinirde potansiyel elde edilememiştir.İĞNE EMG: 1)sol extansor karpi radialis longus ve brakioradialis kasları incelenmiştir.istirahatte spontan aktivite potansiyelleri;hafif istemli kasıda uzun süreli,düşük amplitüdlü,polifazik rejenerasyon MÜP leri gözlenmiştir.maksimal mistemli kasıda ise interferans paterninde ise ileri derecede seyrelme saptanmıştır. 2)Sol extansör digitorum kommunis ve extansör indisis kasları incelenmiştir.istirahatte spontan aktivite potansiyelleri;hafif istemli kasıda yer yer düşük amplitüdlü ,polifazik rejenerasyon MÜP leri görülmüştür.maksimal istemli kasıda ise interferans paterninde aktivite saptanmamıştır. 3)Sol abdüktör pollisis brevis,abdüktör digiti minimi ve triceps kasları incelenmiştir.patolajik bulgu saptanmamıştır. SONUÇ:Bu bulgular hastanın yapılan bir önceki emg si ile karşılaştırıldığında sol radiyal sinirin triceps dalını verdikten sonra,rejenerasyonun eşlik ettiği,ağır parsiyel aksonal dejenerasyonu ile uymludur.kontrol emg önerilir..... hocam şuan bileğimi yarıdanda biras fazla kaldırmaya başladım.sizce gelişmeler iyi mi parmaklarımla bileğim kalkması 6 aydan fazla zaman mı gerektirir? eskisi gibi olur mu?

 • Doktor Cevabı:

  Emg raporuna göre tam eskisi gibi olmaz ama egzersiz ve özellikle zayıf olan kasları güçlendirme yönünde çalışmalara devam etmeniz önerilir. yıl sonuna doğru daha da güçlenir hareketler. daha ilerde ( bir yılın sonunda) hala çalıştırılamayan kaslar için tendon ve kas transferleri ameliyatları düşünülebilir.

  tarihinde cevapladı.
 • peki hocam hasar olarak ne kalır? sizce benim sinir kaçıncı derceden hasarlı?1 2 3 ? ben şuan bileğimi rahat bi şekilde yarıdan fazla kaldırabiliyorum. doktorlarım bana ya 1 yada 2.derceden hasar var iyileşme tam veya tama yakın olacaktır diyolar.(ortopedi doktorlarım genelde). aynı zamanda da sinir şuan kendini yenilediğinden emg anotomik olarak sinir hakkında net bilgi vermez diyorlar bu doğru mu? aynı zamanda bende çok görünür şekilde kas erimesi olmadı hocam ve uyuşuklarım vs ler baya geçti

 • Doktor Cevabı:

  Doğru söylüyorlardır çünkü gerçekten emg bir durum tesbiti yapar; burada hekimin deneyimi ve klinik ve nörolojik muayene bulgularının önemi daha fazladır. ben sizi muayene edemediğim için tam olarak iyileşme oranınızı tahmin edemem ama kazanılan bir hareket geri gitmez.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam tam 4 ay oldugunda bileğim tam kalktı sayılır.bugunde 125.gün. Sizce yavaş mı iyi mi ilerliyor? Parmaklarım tamamen ne zaman kalkabilir?

 • Doktor Cevabı:

  Parmak hareketlerine yoğunluk verin bunun da iyileşmesi 4 ay alır. bir yılın sonunda artık pek bir gelişme olmaz.

  tarihinde cevapladı.
 • peki hocam, ben şuan apikobal kullanıyorum.bir de arı poleni arı sütü, bal ve zerdecal karışımı yiyorum. Başka birsey kullanmama gerek var mı ?

 • merhaba hocam, fiziğe devam ediyorum.bileğım artk tam kalkıyo denilebilir.parmakları bekliyorum artık. Hocam şuan ben apikobal kulanıyorum aynı zamanda arı sütü polen bal karışımı yiyorum.. Bugun fizik doktorum bide thiroctecid 600 diye yeni bir hap yazdı. Sizce kullanmam gerekir mi bu kadar şey yan etki yapabilir mi ?

 • Doktor Cevabı:

  Bu ilacın birkaç deney hayvanında yapılan bilimsel çalışmalarda etkinliği gösterilmiş ama insanlar üzerinde klinik bir çalışma henüz yok. şeker hastalığınız varsa kullanabilirsiniz. şeker hastalığınız yoksa gereksiz yere kullanmanız önerilmez. ama yine de size bağlı; doktorunuz önerdi ise belki bir deneyimi vardır ondan görüş almanız daha doğru olur. benim bu ilacın böyle bir durumda kullanılması ile ilgili bir deneyimim yok.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam, bugün 169.gün yeni emg çektirdim. Bileğim zaten 120.günde tam kalkmıştı parmaklarımda tam kalkmaya yakın hocam hatta 3 parmak tam kalkıyor. Emg yorum = elektrofizyolojik bulgular sol radial sinirde triceps kasına giden dalın distalinde subakut kronik reinnervasyon paterninin izlendiği aksonal dejenerasyonla uyumludur. Bir önceki incelemeye göre duyu sinir incelemesinde belirgin düzelme izlenmiştir.. Hocam nasıl durum?

 • merhaba hocam artık 7 ay oldu ve elim hareket anlamında yüzde 100 gibi ,güç anlamındada dambılla 4kg ile bilek çalışabiliyorum. Eskisi gibiyim artık denilebilir. Hocam benim tek anlamadığım sizde biliyorsunuz ilk emglerim hep ağır aksonal hasardı ama buna rağmen ben 6 7 ay gibi kısa sürede elim nasıl eskisi gibi oluyor? Yani hasar göremiyorum ben. Bu durum sizce nasıl açıklanır? Yani emg mi yanıltabilir yoksa radial sinire özgù birşey mi bu?

 • Doktor Cevabı:

  Sinire (radial sinir) özgü özel bir durum bir de sizin azim ve kararlığınız. emg durum tesbiti yapar ve o anki durumu bilimsel olarak gösterir yani hata yoktur. egzersiz ve hareket bu olayların düzelmesinde temel unsur benim deneyimlerime göre. siz de bunu başardınız. tebrikler.

  tarihinde cevapladı.

İzmir Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Yoğun karıncalanma

  Hocam tekrar rahatsız ettim dün devlet hast.randevum vardı oradaki beyin ve sinir cerrahisi uzmanı dr bu yaşta nöropatik ağrı pek görmeyiz ve genelde belli yerlerde olur dedi hiçbir tetkike vs gerek duymadığını söyledi psikolojik olabilir dedi gönderdi ama antidepresan kullanmama rağmen şikayetlerim...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Yoğun karıncalanma

  Hocam size gelmek isterdim ama izmirdeymişsiniz kaç nöroloji dr una göründüysem hayır psikolıjiktir dedi ben nasıl ağrılarımın gerçek olduğuna ikna edicem bilmiyorum ama sizin istanbul da önerebileceğiniz dr varmı

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Yoğun karıncalanma

  Hocam gittiğim her doktor psikolıjik deyip gönderdi o kadar yoruldumki bu süreçte tekrar gitmeye korkuyorum ama psikolojik olduğunuda düşünmüyorum

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Bilgi edinme

  13 yıldır psikiyatri ilaçları kullanıyorum beni mahvetti bu ilaçlar birde kurtulamıyorum tmu çözüm olur mu size gelsem

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Yoğun karıncalanma

  Hocam merhabalar benim 1ay önce kalpte sıkışma hissiyle başlayan anksiyete bozukluğu şikayetim oldu dr ilaç önerdi emzirdiğim için ertelemek istedim o süreçte dayanılmaz ağrılarım vs olunca psikiyatri acil selectra 50mg başladı bu süreçte gece gündüz çok yoğun ağrı ve sızı çektim bütün vücudumda baş...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Pıhtı atması

  Hocam merhaba dört aydır sivilce problemim yüzünden doğum kontrol hapı kullanıyorum iki kez migren ağrılarına benzer baş ağrısı yaşadım mide bulantısı ve kusma sonucu aprım geçti içtiğim ilacın pıhtı attığıma riski de var bu yüzden biraz endişeliyim son iki haftadır sanki ayakta dair duracak halim...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Geçmeyen boyun ağrılarım

  Merhaba nezir bey ben 44 yaşında ev hanımıyım fakat bel ve boyun fıtıklarım var birde boynumda düzleşme var birçok tedavi (ilaç,iğne, fizik tedavi) anlık iyileşme sağlıyor fakat kesin çözüm ameliyat deniyor bende olmak istemiyorum ağrılarım boynumda çok fazlalaştı özellikle geceleri yatamıyorum sizd...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Mr raporu sonucu

  Hocam merhaba yaşım 39 baş ağrım nedeniyle beyin mr çektirdim ağrım belli bir süre sonra geçti ama mr raporunda (sol bazal ganglion kapsüller düzeyde 11 mm boyutunda ovoid şekilli kistik lezyon izlenmektedir.lezyon çevresinde glotik sinyal değişikliği oluşmuştur.sekel kistik değişiklik açısından anl...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Hakan Duman

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kubital tünel sendromu

  Hocam 3 hafta oldu iyileşme var,ama hala uyuşukluk var parmaklarda eskisi kadar olmasada,zamanla eski halini alır mı?ulnar sinir geç iyileşiyor galiba biraz

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kubital tünel sendromu

  Merhaba hocam dirseğimi telefon kullanırken çok bastırmaktan yüzük parmağımın yarısı ve serçe parmağım yaklaşık 1 haftadır uyuşmuş halde,şuan biraz iyileşti,dirseğime elimle bastırdığımda uyuşma ve ağrı hissediyorum hala.koronadan dolayı hastaneye gitmeye çekiniyorum.evimde b12 ve rantudil fort var...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ulnar sinir sıkışması

  Çok teşekkür ederim. son olarak, bu egzersizler dirseğimi zorlar mı? egzersiz yapmamak ve sadece dinlendirmek mi gerekir?

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Ulnar sinir sıkışması

  Hocam merhabalar, son 1-2 haftadır sol el serçe ve yüzük parmağımda karıncalanma ve hafif bir his kaybı vardı. son 3-4 gündür ise uyuşma giderek arttı ve bu parmaklarda hareket zorluğu başladı. elimi düz tutmaya çalıştığımda serçe ve yüzük parmağımı birleştiremiyorum. serçe parmağım çok hafif bir...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Çok sık seğrime

  Hocam ben 18 yaşındayım 2 yıl önce kafa çarpması travma geçirmiştim bayıldım sonrasında iki kez tomografi iki kez beyin mr çekildi tabi bu aralıklarla benim ağrılarım olduğunda çekildi hiç bir şey çıkmadı ama 2 yıldır vücudumun her yerinde aralıklarla seğrime oluyor korkmam gereken bir şey varmı...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x