Hocam merhalar, doktorum ikili test sonucum gayet iyiyken üçlü test yaptır

  • Hocam merhaLAR, Doktorum ikili test sonucum gayet iyiyken üçlü test yaptırdı ve riskli çıktı. Aminosentez konusunda ise kesin bir tavsiyede bulunamadı. İki test arasında sonuçlar neden farklılaşır? İkli test arasında küçük bir kanama geçirdim, daha önce kürtaj olmuştum, antiD iğnesi vuruldum, bir de genital siğil operasyonu geçirmiştim. Tüm bunlar üçlü test soncunu riskin artmasına sebep olabilir mi? Şimdiden teşekkürler:)

  • Suphi Bey, Ben 26 yaşındayım. Şu an 19 haftalık hamileyim. İkili test sonucu trisomy 21 için riskim 1:17559 ve NT: 0,9 mm iken; 17+6 günlükken yaptırdığım üçlü test sonucu risk 1:161 olarak belirlendi. Daha sonra 18+3 günlükken testi yenilediğimde risk 1:111 olarak göründü. Bebeğimin gelişiminde bir problem olmadığı, ultrasonda herhangi bir anormallik olmadığı söylendi. Bu durumda ne yapmalıyım? Aminosentez önerir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Doktor Cevabı:

    Bu testler kesin sonuç değil risk hesabı verir. sizin çıkan risklerinzi çok farklı çıkmış ben olsam testlerde hata olabilir mi onu araştırır, down sendromunun ultrasonografik ip uçlarını arar, bu farklılığı açıklayacak sebep bulamazsam daha büyük olasılıkla amniosentez yapardım.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x