Hocam merhabalar, ben sizi annem için rahatsız ediyorum.annem 75-76 yaşı

  • Hocam merhabalar, Ben sizi annem için rahatsız ediyorum.annem 75-76 yaşında.Yaşı hakkında tam olarak bilgimiz yok.En büyük ağabeyimin yaşından yola çıkarak hareket ediyoruz. 2008 mayıs ayına kadar varolan rahatsızlıkları; kalp damarlarından birinde daralma,Böbrekte varolan kistler,kronik gastrit,varis,kireçlenme,romatizma,boyunda düzleşme.bel kayması,bel fıtığı,Glokom hastalığı,kulak çınlaması,algılama kaybı ve işitme kaybı.zaman zaman nefes sorunu Geçirdiği ameliyatlar; 20 yıl önce 2 kez sol gözünden ameliyat oldu.22-23 yıl önce rahim ameliyatı oldu ve rahmi alındı.2004 yılında kulak ameliyatı(kulaktaki çınlama ve baş dönmesi sebebi ile ilgili çekilen emarda küçük beyinciğin olduğu bölgede sinir yapışması teşhisi kondu)2008 yılında sağ gözünden katarakt ameliyatı oldu. Uygulanan tedaviler: kireçlenme,romatizma için belirli aralıklarla uygulanan fizik tedavi tedavisi.Varis için bir kez uygulanan 10 günlük iğneli tedavi .ilaç tedavisi,varis çorabı kullanımı.Daflon 500 mg’lık ilaç tedavisi.Kronik gastrit için ilaç tedavisi.Glokom hastalığı için halen ilaç tedavisi görüyor . Halen kullandığı ilaçlar; Diltizem 90 mg, Ecoprin 300 mg , coumadin 5 mg , lasixs , lansor, cosopt, xalatan.astım hastalarının kullandığı adını şu an hatırlamadığım fısfıslardan kullanıyor. Hocam,sorun şu ki; annemin mayıs 2008 ayından beri (biz bu ayda babamızı kaybettik) sağlık sorunları aniden arttı .Kalbinde taşikardi şikayeti ile başladı.nefes sorunu,kalp ağrısı şikayeti,midede ağrı şikayeti Hacettepe Üniversitesinde takibe alındı.Kardiyoloji bölümüne götürdük.Bazı tetkikler ve tahliller ve sonundada Anjıyo yapıldı. Ve beyne pıhtı atma riski oldu İlaçlarının dozu yukarıda belirttiğim miktarlarda arttırıldı.Daha sonra nefroloji bölümüne götürdük.Böbrekteki damarların birinde daralma olduğunu stend takılması gerektiği fakat yaşı dolayısıyla stend takılamayacağı söylendi.Bu arada nefes sorunu için astım olabilir düşüncesi ile doktora götürdük.yapılan solunun testleri sonucu iyi çıktı.Fakat astıma meyilli olduğu genetik yapımızında müsait olduğu (dayım astım hastası idi) söylendi.Fakat biz annemin bu nefes sorunu nedeniyle birçok kez acile gittik.oksijen verildi.Hatta başka hastanede 2 gün kaldı.Oradaki doktorda annemin astım hastası olduğunu söyledi.Hocam lafı çok uzattım biliyorum ama asıl sorunumuz şu ; annemin anjuyodan sonra bacaklarında belirgin olarak görülen varislerin yok oldu. bacakları,karın bölgesi,yüzü sürekli şişiyor ve nefesi daralıyor.Özellikle şiş olan bölge anjuyonun yapıldığı sağ bacak.Bunu kalp doktorumuzla paylaştık fakat doktorumuz şişin anjuyo ile ilgisi olmadığını söyledi.Ve şişi olduğu zamanda lasix kullanıyor.Tuzu tamamen kestik zaten.Şu an varis çorabı bile kullanamıyor.zaten kardiyoloji doktorumuz varis çorabı kullanmasına izin vermedi.Daha önceki yıllarda kullandığı daflon 500 mg ilacıda kullanmasına gerek olmadığı söylendi. .Şu an ciddi sorunlardan biri olarak gördüğümüz beyne pıhtı atması sebebi ile de ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.Bütün bu olanlar hastanın psikolojisini çok bozdu. Halsiz,çok çabuk yoruluyor,yürüyüşlerini düzenli yapamıyor.Evindeki işlerini halledemiyor. Bu arada yine doktorsitesi.com da kalp ve damar doktoru Cüneyt Köksoy bey ile görüştüm.Aklıma takılan şu soruyu yönelttim.Anjıyo esnasında böbrek yada iç organlarına zarar vermiş olabilir mi?idi.Bülent hocam olabileceğini fakat annemin varolan sorunlarının kendi branşı ile ilgili olmadığını Nefroloji ve dahiliye uzmanlarının görmesi gerektiğini söyledi. Hocam annemin vücudundaki şişlikler,halsizlik vs sorunları anjıyodan sonra başladı.Bir de Hacettepe hast. Kurul kararı gereğince anneme yaşı dolayısıyla riskli buldular.Fakat annemden daha yaşlı insanların bu operasyonu olduklarını da duydum.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Bu konu hakkında bilgi verirseniz minnettar olacağım. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla Canan Avşar 0533 540 **** ****

  • Doktor Cevabı:

    Anjio amaçlı damar içine verilen görüntüleme amaçlı ilaçlarınböbreklere toksik etkisi var özellikle kronik böbrek hastalığı zemininde bu toksik etki ortaya çıkar, ama bu durum ödem dışında ( ki burada ödem için daflon verildiğine göre daha çok toplar damar teresiliği düşünülüyor) belirgin de böbrek yetersizliği yapar ve zeminde kronik bir böbrek yetersizliği de yoksa çoğu kez geçici olur. yine de başka bir olasılık da iki taraflı böbrek atardamar darlığı da olabilir ki bunun anjio ile ilgisi yok. sizin hastanızda galiba bunlar hep araştırılmış ve nedenler ortaya konmuş. tedavi etmede güçlükler var. yaşlı olduğu için denmiş ama zaten bu hastalar hep yaşlı olur , bence tedavisinde bazı güçlükler ya da imkansızlıklar var size böyle söylenmiş. yoksa 75 yaş çok ileri yaş da sayılmaz. geçmiş olsun.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x