Hocam gebelikten önce 2005te hipofiz adenomu 8mm idi doğumdan 4 yıl sonra

 • Hocam gebelikten önce 2005te hipofiz adenomu 8mm idi Doğumdan 4 yıl sonra 2009da adenom yaklaşık 1cm prolaktin en fazla 54ng olunca 1yıl DOSTİNEX 0.5mg haftada 2kez kullandım.7ay önce ilacı bıraktım.3aydır korunmu yoruz.1 ocaktan beri kahverengi leke geliyor.Son ilişki tarihi 2 ocak.13 ocakta bhcg 0.1,prolaktin 35 çıktı.(SAT 13aralık,bir önceki 23ekim,17eylül) DOSTİNEX başlanacak ama bhcg tekrar bakılsınmı.Gebelik istiyorum öneriniz ne olabilir.Hakkaride görevliyim yardımcı olursanız sevinirim

 • Doktor Cevabı:

  Öncelikle aç karnına alınan kanda tsh baktırınız ve ancak 2,5 ve altında ise prolaktin baskılayıcı ilaç verilmeli..dostinex yada benzer ilaçlar sadece verildiği sürece etkilidir. dolayısıyla tsh normalse, ilaca tekrar başlamalısınız. bazen haftada 1 tablet bile yetiyor. birle başlayıp 1 ay sonra kan prolaktin ölçtürüp normalse gebe kalana kadar almayı sürdürmelisiniz. tabii bütün bu öneriler adetler 28-30 günde bir değil, gecikerek oluyorsa geçerlidir. adetler düzenli ise prolaktin yüksek olsa bile ilaca gerek yok. ayrıca 3 aylık deneme henüz çok kısa bir süre.. acele etmeyiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam öncelikle teşekkür ederiz.TSH 1.58, diğer hormon değerleri normal. sadece prolaktin 35, adet düzensizliği var, göğüsten süt geliyor. dostinex 0.5mg haftada 2 olarak başladım. gebelik istiyorum fakat ilaç prospektifinde güvenilirliği kanıtlanmamış yazdığı için korunuyoruz. 1 ay sonra prolaktin değerine baktıracağım. ama ne kadar süre ilacı kullanmalıyım. prolaktin tedavisinde gebeliktede kullanabileceğim önerebileceğiniz ilaç var mıdır? ilginizden dolayı teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Tiroid hormonunuz normal ancak prolaktin hormonu da sadece çok hafif yüksek. bu ölçüm dostinex alırken mi yoksa tedavi öncesi mi anlayamadım. size anlatmaya çalıştığım nokta, prolaktin hormon yüksekliğinin sadece adetler düzensiz ve yumurtlama iyi değilse tedavi gerektirdiğidir. eğer ayda bir adet görüyor ve hele beklenen adete 1 hafta kala kanda ölçülen progesteron değeriniz 10 ve üzeri ise hiç ilaca gerek olmaksızın gebe kalabilirsiniz. yok eğer düzensiz, yani yumurtlama olmuyorsa bu takdirde ilaç kullanmalı ve gebe kalana kadar sürdürmelisiniz. dostineks ile de gebe kalırsanız bebeğe bir zarar olmaz ancak henüz nisbeten yeni bir ilaç olduğu için prospektüsünde öyle yazmaları gerekiyor. yine de kafanıza takıyorsanız, her gece 2.5 mg parlodel tablet yatmadan önce alabilirsiniz. bu ilacı gebelik süresince bile rahatlıkla verebiliyoruz.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :
Puan : 5 / Oy veren : 1 kişi

.
x