Hocam ben frengi tedavisi gördüm. yaklaşık olarak 2ay önce başladım. mayısd

 • Hocam ben frengi tedavisi gördüm. Yaklaşık olarak 2ay önce başladım. mayısda kontrole gel dedi doktorum. Benim sorum şu aynı anda Hıv yada diğer cinsel rahatsızlıklara kapılmış olma ihtimalim varmı. Tedavime geç kalmış oldum birde. geç başladım yani. hiv aşım tutmamış oran 1,17 idi. şimdi hiv aşısı vurulsam olurmu? Yardımcı olursanız sevinirim hocam iyi geceler.

 • Doktor Cevabı:

  Frengi tedavisi basarisini kontrol icin 1.3 .6. ve 12 aylarda tekrar vdrl rpr testi ve mümkünse titresine bakilmali. bu konuda kontrollerinizi ihmal etmeyin. tabi partnerler de ayni zamanda tedavi edilmeli. anti hiv yani aids testi de cinsel yolla bulasan hastaliklar yönünden kontrol edilebilir. gec pozitiflesebilecegi icin 3. ve 6 aylarda da kan kontrolu yapilabilir.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam hiv aşımı yaptırmamda şuan için bir sakınca varmı. daha önce 6 ayda bir vurulmuşdum 3 defa. Frengi için ilk tedaviye 31/12/2010da başladım.iğnelerim 15gün vuruldu. VDRL RPR pozitif 1/32 idi ozaman. Elisa testimde 27/01/2011 de yapılan tahlilim: HIV Ag/Ab Negatif Anti HBs 1.17 HBsAg negatif sonuclarım. VDRL-RPR pozitif 1/8 TPAH A pozitif 1/640 17/02/2011 VDRL-RPR pozitif 1/16 TPH A pozitif 1/1280 kusura bakmayın hocam umarım sıkmamadım sizi..

 • Doktor Cevabı:

  Vdrl rpr titrasyon takibine devam edilmeli. 3 ay sonra tekrar bakılabilir. partnerin de tedavi olması önemli. hepatit b aşısı olabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x