Hocam belimde siyatik teşhisi ile hekim diprospan 3 doz günaşırı verdi,iğne

 • hocam belimde siyatik teşhisi ile hekim diprospan 3 doz günaşırı verdi,iğneleri yaptırdım,2 haftayı geçti,11/6 olan tansiyonum en az 13/8 e çıktı,idrar düzensizliği başladı, zaten ibs rahatsızlığım var gazım arttı ve içim kokmaya başladı, terleme, uyku bozukluğu, kabus başladı, en kötüsü de kulak çınlaması. bir ilaç insanın hayatını bu kadar mı mahveder, bel ağrısını bir kenara bıraktım, şimdi bunlarla uğraşıyorum. kurum hekimi geçer diyor ama çok huzursuzum. ne dersiniz?

 • Doktor Cevabı:

  Bu tip şikayetler kullandığınız ilaca bağlı değildir. bahsettiğiniz ilacın bu tip yan etkileri yoktur. ayrıca bu şikayetler herhangi bir hastalığa özgü bulgular da değildir. genellikle psikosomatik dediğimiz psikolojik kökenli şikeyetlerdir. eğer panik atak , depresyon veya stres gibi bir takım ruhsal sorunlar mevcutsa ; bu tip şikayetler olabilir. öncelikle bizzat bir psikiyatri uzmanına muayene olarak şikayetlerinizin psikolojik kaynaklı olup olmadığını tespit ettirmenizi öneririm. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam aydınlattığınız için teşekkür ederim, ancak tüm bu belirtiler kortizon iğnelerinden sonra ortaya çıktı. ben zaten 9 eylüle yatacağım,haber bekliyorum. birçok anabilim dalından konsültasyon isteyeceğim,ancak bu huzursuzluk yatana kadar can sıkıyor,bilhassa tansiyon,kulak çınlaması,boşaltım sistemi ve depresif durum.yani geçici çözüm önerirmisiniz yatana kadar? bir de FMS diye yatıracaklar beni,gitmediğim poliklinik kalmadı,FMS bacakta çekme yaparmı,bel ağrısı dize vururmu?

 • Doktor Cevabı:

  Daha önce yazdığım gibi şikayetlerinizin nedeni psişiktir.. nitekim hastaneye yattığınızda size yüzlerce tetkik yapılacak ve nihayetinde şikayetlerinizin psişik kaynaklı depresyondan kaynaklandığı tespit edilecektir. depresyona girmişseniz tedavi almalısınız.…… sıkıntı ve üzüntü halinin devamlılık gösterip, günlük yaşamı bozmaya başlaması ; tıpta ‘depresyon’ olarak bilinen bir rahatsızlıktır. depresyon geçici bir ruh hali değildir. günlük olaylara bağlı üzüntü depresyon değildir. üzüntülü ya da kederli bir insan , hayatına devam edebilir. depresyonlu kişi ise yaşantısını engelleyen belirtilerle boğuşmak zorunda kalır. tedavi edilmeyen depresyon aylar ya da yıllar boyu sürebilir. depresyonun en sık bilinen belirtileri şunlardır : 1.devamlı üzüntü hali, 2.hayata karşı isteksizlik, 3.tükenmişlik hissi, 4.gelecekten ümitsizlik, 5.sık ağlamalar, 6.kendini değersiz ve çaresiz hissetme, 7.unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu, 8.uyku bozuklukları, 9.kilo değişiklikleri, 10.parasal ve sağlık sorunlarına dair aşırı endişelerdir. herkesin başına gelebilen depresyon , bazen hiçbir belirgin neden olmadan da ortaya çıkabilir. diğer bir değişle ,depresyonun ortaya çıkması için kişinin yaşamında ille de bir sebep olması gerekmez. bunun nedeni , hastalığın çoğunlukla beyindeki biyolojik değişiklikler veya bir takım maddelerin miktarının değişmesi sonucu oluşmasıdır. tedavisine gelince.. depresyon tedavi edilebilir. tedavi yöntemleri başlıca 3 tiptir : 1-psikoterapi : psikoterapi, tedavide önemli bir rol oynar. 2-antidepresan i̇laçlar : antidepresan ilaçlar beyindeki çeşitli maddelerin seviyesini artırmak suretiyle etki ederler. bazı maddelerin beyindeki miktarlarındaki azalma depresyona yol açabilir. bu maddelerin beyindeki düzeylerinin dengelenmesi hastalığın tedavisinde rol oynar. antidepresan ilaçların 6 ay ile 1 yıl arası kullanılması gerekmektedir. 3-elektrokonvulsif terapi (ekt) : ekt insanlarda gereksiz yere korku uyandıran bir tedavi yöntemidir. ekt genelde antidepresan ilaçlara yanıt vermeyen veya ilaç kullanamayacak hastalar için en iyi seçimdir….. depresyonun tedavisi hem doktor hem de hasta için sabır ve sebat gerektirir. en kısa zamanda bir psikiyatriste gitmenizi öneririm. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :
Puan : 1 / Oy veren : 2 kişi

.
x