Hocam bel fıtığı ameliyatı sonrası l4-l5 civarı sağ kanalın tümünü saran bi

  • Hocam bel fıtığı ameliyatı sonrası L4-L5 civarı sağ kanalın tümünü saran bir sinir yapışıklığı durumum var. Çok sıkıntı veriyor. Bu sorunumu tedaviye yönelik (fizik tedavi harici) ne önerirsiniz? Saygılarımla.

  • Doktor Cevabı:

    L45 fıtığı ameliyatı sonrası,postoperatif fibrozis denen yapışıklıklar için öncelikle fizik tedavi yapılması uygundur.çünkü ben sizin gibi bir hastayı ameliyat ettim.adcon l denen fibrotik doku engelleyici jel koydum.ama mrg sinde yoğun fibrotik doku vardı.10-15 gün ftr görme sonrası hastanın kendisi ile opere edilmesine karar verdik.ftr ye bağlı fibroitk dokunun eridiğini bizzat operasyon sırasında gördüm.bu nedenle postop fibrotik doku varsa öncelikle ftr yapılması taraftarıyım.saygılar.iyi günler

    tarihinde cevapladı.
  • Hocam tam olarak anlayamadım. Benim durumumu tekrar anlatayım. l3-l4 ve l4-l5 ten ameliyat oldum. Ameliyat sonrası ilaçlı MRG da ameliyat yerlerinde ve omurilik kanalında baya bir yapışıklık oluşmuş olduğu görüldü. Bugün birde belde kaymaya baktırdık. Allah a şükür bir şey yok. Fizik tedavi görmemi fizik tedavi ile yapışıklığın eriyeceğini mi belirtiyorsunuz? Yoksa siz fizik tedavi sonrası mı böyle yapışıklıkların oluşabileceğini mi anlatıyorsunuz? Tam anlayamadım kusura bakmayın. Saygılarımla.

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x