Hocam aurali migrenim var ve bilindiği gibi baş ağrısı gelmeden önce, gözün

 • Hocam AURALI migrenim var ve bilindiği gibi baş ağrısı gelmeden önce, gözün büyük ölçüde görmesini engelleyen bu illet yüzünden tüm sosyal hayatım sıfır olmuş durumda başağrısından ziyade sadece gözün görmesini engeleyen bu durumun düzelmesini sağlanabilinir mi? Baş ağrıları ne kadar zor olsada onlara rağzıyım hayatımı devam ettirebilmek için bu göz kararmalarını engellemem gerekiyor? Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum? Bu arada bugüne kadar 6 migren ilacı kullandım şu anda TOPAMAX...

 • Doktor Cevabı:

  Migren ataklarınız günlük yaşantınızı etkileyip ayda 3 veya üzerinde oluyorsa proflaksi (önleme) tedavisi kullanmanız gerekir. topamax bunlardan biridir. kullandığınız dozu belirtmemişsiniz ama migren için önerilen doz sabah 50mg, akşam 50mg'dır. bu dozu kullanmıyorsanız doktorunuza danışınız. bazen tek ilaçla kontrol sağlanamaz. o zaman başka ilaçlar da tedaviye eklenebilir. atak tedavisi için ise nonergot ilaçlar (genellikle içinden 3 veya 6 adet çıkar) kullanılır. migrenin asıl tedavisi önleme tedavisidir. migren ataklarına ne neden oluyorsa ondan uzaklaşmak aslolan tedavidir (uykusuzluk, aşırı uyku, açlık vb.).

  tarihinde cevapladı.
 • öncelikle cevapladığınız için çk tşkr ederim hocam ama bunları araştıyorum ve 10 yıldır migrenle savaşıyorum çözümünü bulabilmiş değilim uykusuz kalmama,aç kalmama,aşırı sevinç, aşırı üzüntü bunlarada dikkat etmeye çalışıyorum yinede olmuyo benim istediğim sadece bu önden gelen göz kararmasını engellemenin bi yöntemi yokmu acaba sanırım yok ama yinede bi umut soruyorum işte tşkrler tekrardan :)

 • Doktor Cevabı:

  Göz kararması veya görme alanında parlak zigzaglar görme migren aurasıdır ve migren ile eşdeğerdir. ataklarınızı engelleyebilirseniz bunlar da kaybolacaktır. ilaçlarınızı kullanınız, yakın zamanda (2 yıl) proflakside kullanılabilecek başka ilaçlar piyasada olacaktır. gerekir ise bunlar kullanılabilir.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x