Hocam 7 şubat 2009da açık kistektomi ameliyatı oldum ve pataloji sonucum te

 • hocam 7 şubat 2009da açık kistektomi ameliyatı oldum ve pataloji sonucum temizçıktı.ancak kanamam hala dinmedi.yumurtalıklarıma dokunulmadı.1,5 aydır ilişki sözkonusu olmadığı halde beta-hcg 28.86 çıktı iki güne bir tekrar ettik 24.72,23.27ve en son dün 27.3 çıktı.ultrason sonucumda sol overuterus arasında 20*19mm hiperekojen düzgün konturlu yapı dikkat çekmektedir yazıyor.dış ve mol gebelik söz konusu değilse bu kanama neden kaynaklanıyor neden hamile gibi çıkıyorum.şimdiden teşekkür ederim

 • merhaba Ahmet Bey; 29 yaşımdayım ve canlı bir çocuğum daha yok. 29 Martta dış gebelikten metex tedavisi gördüm.(2 ay oldu.) tekrar çocuk istemek için ne kadar süre beklemek anlamlı olur.açık kistektomi ameliyatı olalı da 4 ay oldu.dış gebeliğim de ameliyatımdan önce olmuş çünkü ameliyattan sonra herhangi bir ilişki yaşanmadı.sonradan farkedildi. ne kadar beklemek sağlıklı olur? ameliyat olmam dış gebelik riskimi daha da arttırmış olabilir mi? teşekkür ederim. iyi çalışmalar diliyorum.

 • Doktor Cevabı:

  Kist ameliyatının tarihini , gebelik olayı ile ilintili oln son adet tarihinizi yazarmısınız. ameliyat olduğunuz kadın ayında kaçıncı günde idiniz ? başınıza gelenlere üzüldüm

  tarihinde cevapladı.
 • tekrar merhaba Ahmet Bey; ilginiz için teşekkür ederim. (dünkü sorunuza istinaden) kist ameliyatımı şubat 7 de oldum 29 martta dış gebelik geçirdim.nisan 12,mayıs 18 sat tarihlerim.söylediğim gibi ameliyattan önceymiş dış gebeliğim ancak farkedilmedi.ameliyat olalı 4 ay dış gebelik geçireli 2 ay oldu. buna göre tekrar dış gebelik riskim yüksekmi?ne zaman tekrar çocuk düşünebilirz.bekleme süremiz ne kadar?dikkat etmem gerekenler nelerdir? iyi çalışmalar diliyorum.

 • Doktor Cevabı:

  Ayşegül hanım 12 nisan son adetiniz gebelikle ilintili olan değil gebelikle ilintili olan sat şubat veya ocakta olmuş olmalı bir kez dış gebelik geçirmiş olanın bir kez daha dış gebelik geçirme olasılığı artacaktır.

  tarihinde cevapladı.
 • ahmet bey cevabınız için teşekkür ederim ancak benim sorum size daha ne kadar daha beklemem gerekiyor hamilelik için. çünkü doktorlar genelde 3 ay bekleyin diyor dış gebelikten sonra ben ameliyat ve dış gebelik geçirdiğim için süreyi öğrenmek istiyorum. size asıl sorum bu doğrultuda.şu anda korunuyoruz.bir süre varmıdır?ne kadar bekleyelim?

 • Doktor Cevabı:

  Benim sizden öğrenmek istediklerim zaten bu sorunuz ile ilgili. henüz yaşadığınız olayı tam yerli yerine oturtamadım. çelişkili bir şeyler var.

  tarihinde cevapladı.
 • ahmet bey dünkü sorunuzu şöyle anlatayım;şubat 7 de kistektomi ameliyatı oldum.ardından kontrole gittim beta-hcg yüksek çıktı ve takip altına alındım.sonra dış gebelik olduğuna karar verdiler bana metex yaparak hamileliği sonlandırdılar.ameliyattan önceki satım ocak 8.ameliyattan önce dış gebe kalmışım ama farketmemişler sanırım.çünküsonrasında hiç bir ilişki olmadı .şimdi beklemedeyiz. umarım durumumu anlatabilmişimdir.ilginiz için teşekkürler.

 • Doktor Cevabı:

  Yazı biçiminiz hiç anlaşılır değil ama ben sizi aslında çok iyi anlıyorum. 8 ocakta son adet görmüşşünüz ve 7 şubatta kist ameliyatı olmuş bu kistin patoloji raporu var mı?. kist ameliyatnızın acil yapılmasını gerektiren ne vardı bilemiyoruz ama belki de gereksiz olmuş olabilir. çünkü gebeliklerin önemli bölümünde yumurta kalıntısı bulunur ve kist denilen şey bu olabilir. buradan çıkan ilk sonuç şu : siz, en büyük olasılıkla, kist ameliyatı sebebi ile dış gebelik olmamışşınız, aslında ameliyat öncesi dış gebelik oluşmuş olabilir. ( bu sonuç yine de kesin değil, siz aslında gecikmeli yumurtlamış ve kist ameliyatı sırasında yeni yumurtlamış da olabilirsiniz. ) bu durumda kist ameliyatı sırasında operatörün yumurtalıklar ve tüpler ile ilgili gözlemi önemli. tüplerde , yumurtalıklarda, dış gebeliğe yatkınlık gösterebilecek, bir hasar, yapışıklık var mıymış? var idiyse bunları üzerine tedbir alınabilir mi ? iltihap tedavisi verilmesini gerektirecek bir bulgu var mıydı ? varsa bu iltihaplara tedavi planlanmalı. hatta yok bile olsa yine de iltihap tedavisi yapılabilir. olaylar çok çapraşık olduğu için bir veya birkaç verinin yanlış olma olasılığı da var. bir kez dış gebelik geçiren bir kişi ikinci gebeliğinde daha yüksek olasılıkla dış gebelik geçirecektir. bunu engellemek kısmen mümkün olabilir. önleme amaçlı yapılabilecekler için yukarıdaki önerilerim göz önüne alınmalı. bu tedbirler dışında beklemenin hiçbir anlamı yok. hazırlıklar bitince hemen gebelik denenebilir.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x