Hocam 34 yaşındayım kendimi yorgun hissettiğim için tahlil yaptırdım.karaci

 • hocam 34 yaşındayım kendimi yorgun hissettiğim için tahlil yaptırdım.karaciğer ultrasonumda yağlanma var.herhengi bir kitle büyüme ya da sıvı birikimi görülmedi.kollestrolüm şekerim normal hepatit degerlerim negatif.endokrin degerlerım normal.ama AST 52 ,ALT 178 .nedeni ne olabılır.ıllakı bıyopsı mı gerekır.lutfen bana yardımc8ı olunuz.saygılarımla.

 • Doktor Cevabı:

  İlker bey karaciğer yağlanmasının önemli sebepleri vardır; bunlardan en önemlisi alkol kullanımı... alkol kullanmayan hastalarda oluşan yağlı karaciğer durumuna ise biz nonalkolik yağlı karaciğer diyoruz..,eğer bununla beraber karaciğerdeki fonksiyonları gösteren ve karaciğerin iltihabını gösteren belirteç olan alt yüksekse bu durumda olay nonalkolik steatohepatitis şeklinde adlandırılıyor.. biz biliyoruzki karaciğerdeki iltihaplanmanın şiddeti artarsa bu siroza kadar gidebilecek hasar oluşturabilir, bu nedenle nonnalkolik steatohepatitis durumunda bilimsel yaklaşım karaciğer biopsisinin yapılarak karaciğerdeki iltihabın hangi safhada olduğunu belirlemek gerekiyor,, bu nedenle sizde karaciğer biopsisi planlanmış olmalı...bazı hekimlerin yaklaşımı garklı olabilir, yani biopsi yapmadan tedavi önerebilir, bu da bir yaklaşım , doğruluğu tartışılır.. tedavi ve öneri hakkında fikrimi biopsi sonucundan sonra görüşebiliriz..

  tarihinde cevapladı.
 • önder bey yine ben ilker 10 gün önce trafik kazasında kayınbiraderimi kaybettim.aşırı stres.secita diye bir ilaç kullandım 5 gün acaba bu degerleroın yukselmesıne neden olmus olabılırmı.bır kac gun sonra aynı testlerı tekrar yaptırayımmı.saygılarımla

 • Doktor Cevabı:

  Evet bu tip ilaçlar yapabilir; bud urumda bir on gün ara ilacı kesip ; sonra tekrar bakalım alt ye,, bu arada ggt kaç..

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x