Ferritin 6.5 ng/ml çıktı ve bana 3 ay boyunca maltofer kullandım.yeni yaptı

 • ferritin 6.5 ng/ml çıktı ve bana 3 ay boyunca maltofer kullandım.yeni yaptırdığım tahlilde ferritin 9.3 ng/ml çıktı.(hemoglobin: 13.8 gr/dL - MCV : 94.3 fL - MCH : 30.4 pg/cell MCHC : 32.3 gHb/dL - RDW : 11.3 ) bana gene 3 ay daha bu kan ilacını kullan eğer demir seviyen yükselmezse hematoloji bölümüne git dedi.ne yapmam gerekiyor

 • Doktor Cevabı:

  Öncelikle çok derin bir aneminiz yok. mcv&#39ye bakılırsa da tipik bir demir eksikliği anemisi değil ama tedavi sonrası bu noktaya gelmiş olmalı. ferritin oldukça düşük olması demir eksikliğini düşündürüyor. burada örneğin jinekolojik kayıp gibi bir açıklama da var ise o zaman biraz daha demir depolarını doldurmak gerekiyor. bir böyle açıklayıcı neden yoksa da mide barsak kayıpları araştırılmalı.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam tşk ederim.jinekolojik kayıplar yok hocam hatta adet düzensizliği söz konusu hatta bu ay adet olmadım.olduğum zamanda öyle aşırı olmuyorum.mide ülseri ailede genetik sanırım ama bende böyle bir şikayet yok. ne mide ne bağırsakta ne bir ağrı nede başka bir şikayetim var.eğer mide ve bağırsakta bir emilim sorunu varsa bu ağrı olarak yansımaz mı çünkü dediğim gibi hiçbir şikayetim yok.tekrar tşk ederim.(birde tedavi öncesi MCV :96.1 tedavi sonrası :94.3))

 • Doktor Cevabı:

  Tabii mide-barsak sisteminden yine de gizli kayıplar olabilir. ancak endoskopik tarama ile belki belirlenebilir. ama bu aşamada demir tedavisi 3 ay devam ediniz. htc veya rbc yükseliyorsa ve yüksek kalıyorsa belki üzerinde durulmayabilir. ama tedaviye bir direnç varsa o zaman bir hematolog değerlendirmesi uygun olabilir. adet azlığı veya olmaması ile birlikte kronik hastalık anemisi örneğin hipotiroidizm, böbrek yetmezliği gibi sistemik nedenler de gözden geçirilebilir. iyi günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x