Evet ne anlama geldiklerini anlayamadım daha öncede belirttiğim gibi 26 mar

 • günaydın size daha öncede yazmıştım fakat hatırlamadınız galiba olayları size tekrar baştan anlatayım:8 yıldır ria ile korunuyordum.28 şubatta çıkartıldı ve 26 martta son adetimi gördüm.27 nisanda 5-6 gün süren lekelenme tarzında kanamalar oldu.3 mayısta plano müsbet çıktı b-hcg 649 du.7 mayısta b-hcg 1000 oldu ve dr um bu b-hcg seviyesine göre herhangi bir gebelik kesesi göremedi.11 mayısta 200 dilüsyonlu 5077 ,13 mayısta yine 200 dilüsyonlu 8048 çıktı.bunun üzerine başka bir dr.a yönlendirdi onun ultrasonu daha ayrıntılı o bakar bakmaz bir kese gördü ama sol taraf yumurtalıklarda kendisini rahatsız eden başka bir görüntüden rahatsız oldu ve yine 2 günde bir b-hcg ve progesteron tahlilleri istedi.başka bir laboratuvarda tahlillerim yapıldı ve şu ş****ın 11 inde(mayıs)progesreron 7.64 b-hcg 4093 ,ayın 14 ünde prog.9.64 b-hcg 8094 oldu.fakat ultrasonda buna uygun herhangi bir kesenin uygun haftada gelişmediğini söyledi.psödogestasyonel sak olduğunu belirttiği bir kese olduğunu ve sol tarafımda kesin bir dış gebelik olduğunu söyledi.

 • Doktor Cevabı:

  Anllatıklarınızı anladım ama patoloji raporunda villus görünümünden bahsediyordu. bu durumda görülen gestasyonel sak pseudo ( yani yalancı ) değil gerçek gestasyonel sak ile uyumlu olmakta. 1000 b-hcg de gebelik klesesi görülmemesi normal olabilir. i̇ki günde 1.66 misli yükselen b-hcg değeri canlı gebelik lehinedir.

  tarihinde cevapladı.
 • bunun üzerine ayın 16 sında tekrar bir tahlil ve b-hcg seviyesi 5426 idi.acaba diye başka sorular kafamızda oluştu (normal bir gebelik yeni mi oluşuyordu??) gittiğimiz başka bir k.d.u nı ve ultrason uzmanı uterus ve overlerde hiç bir şey olmadığı ve her ikisininde normal boyutlarda olduğunu belirtti.iyice şaşırıp kaldık,bu arada benim psikolojim berbat.ayın 17 sinda hastaneye ektopik gebelik teşhisiyle yattım.ve uterusu normal boyutlarına getirmek ve boş keseyi almak için kürete oldum(çünkü uterusun 20 mm olduğu belirtilmişti) sora 100 mg metotreksat verildi ve hastaneden çıkarken b-hcg 10012 idi.bunun ilacın etkisi ile olabileceği söylendi.(ayın 18 u)ayın 21 inde 7400 oldu.ayın 24 ünde 5700 ve son olarak baktırdığımda ayın 28 inde 2772 çıktı.şimdi hatırladınız mı?? çünkü sizede sormuştum sizde dış gebelik olabileceğini söylemiştiniz.şimdi nasıl hareket etmeliyim tekrar aynı şeyler başıma gelir mi?benim psikolojim berbat durumda.sebebini yani neden olduğunu tam olarak anlayamadım.sezeryan ile birinci doğum oldu 9 yıl aradan sonra bu şekilde oldu(ria ile korunuyordum)

 • Doktor Cevabı:

  Beta hcg ilacın etkisi ile hiçbir şekilde artmaz. boş kese ile psedıgestasyonel sak farklı farklı şeylerdir . biriis içi boş ama normal gebelik kesesidir diğeri ise gebelik kesesi falan değil kan birikmesi falandır. bu iş birbirine son derece karışmış . ama bu olayın dış gebelik olduğu o kadar kesin değil diyorum. patoloji raporunda da çıkanlar kafa karıştırıcı. 28 mayısta 2772 beta hcg var ise bu gebelik halen sonlanmamış demek . rahimin içine tekrar dikkatle bakılmalı ve üreme var ise içerisi temizlenmeli bu yanıt sonrası bana patoloji raporu yazan hastanın siz olup olmadığını tekrar kontrol edeceğim ama ben szi olduğunuzu zannediyorum. sonuçta işin içinde hatalı tahlil ve / veya raporlar da var olsa gerek ama o kadar karışık hale gelmiş ki ( siz çok iyi vermenize rağmen ) nereseinden tutsam şaşırıyorum . bu arada söylediklerime de dikkat etmek zorunda hissediyorum . zor iş yani. ekleme : "bu dokuda korion villusları(?) yer almakta" tanimi raporda var mi ?

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x