Emine hanım; rahim filmimde unikornis uterus (tek köşeli rahim) olduğum tes

  • Emine hanım; Rahim filmimde Unikornis uterus (tek köşeli rahim) olduğum tespit edildi. Rahmin yarısı gelişmemiş. Diğer yarısında bir problem yok.Yumurtlamam normal. Bu şekilde olan bayanlarda hamile kalma oranı çok mu düşük? Bebek konusunda umudumu devam ettirebilir miyim? Hamile kalınsa da çocuk düşer ya da erken doğum olur diyorlar. Bu durumda olan bir bayanın yaşayan, sağlıklı bir bebeği hiç olmaz mı? Tedavisi var mı? Boşuna mı uğraşmış olurum? Bana ne olur açık bir cevap yazın. Teşekkür ederim.

  • Doktor Cevabı:

    Merhaba, unikornis uterus doğuştan olan bir yapısal problemdir. gebe kalma şansın tabii ki var ve oran normal kadınlarınkine yakındır. ancak düşükten ziyade erken doğum riskin mevcuttur. böyle hastalar gebeliğin erken dönemlerinden itibaren rahimi gevşeten ilaçlarla belli gebelik haftasına kadar bekletilebilir. bebeğin akciğerlerinin olgunlaşması için ilaçlar verilir. erken doğum yapma riskin yüksektir. çok yakın takipte ve yatak istirahatinde olman gerekecektir. böyle hastalarda rahim ağzına dikiş atmak fayda sağlar, zaman kazandırır, çünkü rahim ağzında da yapısal bir zayıflık olma ihtimali yüksektir. bu konuda yapacağın hiçbirşey boşuna değildir. sakın ümitsizliğe kapılma, tabii ki birtakım sıkıntılar yaşanabilir, ama baştan vazgeçmek olmaz. önemli olan bu problemleri önceden farkedip, gereken tedbirleri almaktır. sağlıklı bebeğin olma şansın tabii ki var. bizler gereken tedbirleri aldığımız halde erken doğum olursa da teknoloji artık çok ilerledi. i̇yi bir yoğun bakım hizmeti ile sağlıklı bebek şansın artar. sakın ümitsizliğe kapılma.selamlarımla dr emi̇ne kantaş eminekantas.com

    tarihinde cevapladı.
  • Emine hanım verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Cevabınızla umudum oldunuz. Şimdi daha iyi bakabiliyorum, daha güzel düşünebiliyorum. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum. Hayırlı günler.

Bu soruya oy verin :

.
x