Doktor bey merhaba, benim beş yaşında bir yeğenim var. idrar kaçırma durum

 • Doktor bey merhaba, Benim beş yaşında bir yeğenim var. idrar kaçırma durumu mevcut. Biz bunu küçük kardeşiyle ilgili kıskançlık zannettik fakat yapılan tahlil ultrason ve röntgende spina bifida denilen omurga açıklığı hastalığının olduğu tesbit edildi. Zeynep kamil hastanesinde ""üropan"" denilen bir ilaç verilmiş.Size sorularım şunlar. Bu ilacın kısrlığa neden olduğu doğru mu? ve Bu hastalığın tedavisi nedir?

 • Doktor Cevabı:

  1. o ilacın kısırlığa neden olduğu doğru değil. 2. bu hastalığın tedavisinde; boşaltım kusuru yoksa, kaçırmalar ilaçla önlenmeye çalışılır. boşaltım sorunlarına ve eşlik eden diğer sorunlara karşı uyanık olunmalı, varsa diğer sorunlar da tedavi edilmelidir. zaman içinde mesanenin karakterinin değişebileceği de akılda tutulmalıdır. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • ilker bey öncelikle teşekkür ederim. Korktuğumzu şey omurga açıklığı. Eğer kaçırma durumu ilaçla geçerse çok güzel fakat bu spina bifida denilen durum ilerde çocukta herhangi bir fizyolojik yada nörolojik rahatsızlığa sebep olur mu. Ben bununla ilgili Murat Dayanç hoca ile görüştüm, kendisi Ankara'da olduğu için sizi tavsiye etti. Araştırdığımızda bu hastalıığın neticelerinin üzücü olduğunu gördük. ilaçla tedavi yeterli olacak mı?

 • Doktor Cevabı:

  Şimdiden endişe etmenize gerek yok. önleyici (proactive) yaklaşımla böbrek ve mesane fonksiyonlarının zarar görmesi önlenmeye çalışılır. bunun da kademe kademe tedavileri vardır. ayrıca kabızlık ve alt tarafların motor fonksiyon bozuklukları konusunda da uyanık olunmalıdır. unutulmaması gereken başka bir durum da, tüm bunların büyüme gelişme süreci içinde dinamik bir seyir izleyebileceği; yani bugün normal olan, yarın bozulabilir. o nedenle endişelenmemeli, ancak uzun süreli takibi de ihmal etmemelidir.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x