Depresif ruh hali

  • Merhabalar hocam.Sağlık personeliyim ve yaşım 30.Yaklaşık 2 ay önce gözlerimle ilgili bir muayene sonucunda bir sorun olduğu,geç farkedilseydi kör olabileceğim ve ileride ameliyat olmam gerekeceği söylendi.Bu konu hakkında o kadar stres ve endişe ettim ki sürekli araştırmalar yaptım ve sonunda ruh sağlığımın bozulduğunu hissettim.Çünkü uyku bozukluklarım başlamıştı ve yaklaşık 3 hafta Depersonalizasyon ve derealizasyonla boğuştum.Daha sonra Bilişsel Davranışçı Terapi uygulayan bir psikiyatristle görüştüm.Sıkıntılarımın aşılabilecek şeyler olduğunu,ilaç vermemek istediğini söyleyerek bazı uygulamalar yapmamı istedi.Depersonlizasyon ve dereazliasyon şikayetlerim az da olsa azaldı fakat devam ediyor.Sanırım bu süreçte Hipokondriasis oldum ve vücudumla ilgili küçük bir sorun bile olsa kafama takar oldum.Daha sonra bunu aşmak için düzenli egzersizler ve kabalık arkadaş topluluklarıyla planlar yapmaya başladım.Bazı günler çok mutlu ve huzurlu oluyorum, bazı günler ise tekrar depresif ruh haline bürünüyorum.Hiçbir şeyden keyif alamıyorum ve geçmişteki mutlu günlerimle şuan ki halimi kıyaslayarak bu problemlerin sanki hiç geçmeyecekmiş gibi hissediyorum.Kendiöi çaresiz hissediyorum fakat bu duyguya esir olmamak için kendimi spora veriyorum fakat geçmiyor.Özellikle bu stresli süreçte gözlerim daha bulanık görmeye başlayınca bir noktaya baktığımda bu konuyu iyice kafama takıp, bu çaresiz duyguya kendimi daha da esir ediyorum.İlaç kullanmak istemiyorum çünkü bunu kafamda halletmem gerektiğini düşünüyorum.Merak ettiğim bu ruh hali ilaçsız düzenli egzersizlerle ve sosyal yaşamla ne kadar sürede geçer? Ve sizin bu konuda önerileriniz nedir? Yardımcı olursanız minnettar olurum.

  • Doktor Cevabı:

    Psukiyatrik hastalıklar da diğer tıbbi hastalıklar gibi kafanızda halletmeniz gerekmeyen ve mutlaka psikiyatrik tedavi gerektiren haslaliklardir. esas tedavi farmakolojiktir. psikoterapi egzersiz vb uygulamalar destekleyici niteliktedir. aynı şeker hastalığının tedavisinde ilaç ve insülin kullanma yanında egzersiz ve diyet yapma kadar etkilidir. destekleyici metodlar. o yüzden size mutlaka psikiyatriye başvurmanızı öneririm. sağlıklı günler dilerim

    tarihinde cevapladı.

İzmir Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

  • Tekrarlayan depresyon

    Tekrarlayan depresyondan dolayı 1500 mg lithuril kullandım her artırmada 2 gün iyi geldi sonra depresyon yine tekrarladı şimdi aynısı lamictalde oluyor ümitsizliğe düştüm acaba duzelemeyecekmiyim

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Unutkanlık sorusu

    Hocam saygılar hayatını etkilemeyen basit iunutkanliklar oluyor dr bana tebokan dört ve nootropi2*1verildi bu ilaçların önemli zararı varmı ayrıca 100mg ecopirin hap içiyorum ters etkileşim ölümü nutkanligim çin pratik önerimiz yokmuş ayrıca mışıl yapımdan gunde25mg alıyorum anksıyete için yasim60...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Nihal Mumcu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Okuduğunu algılayamama

    Merhaba hocam.ben 23 yaşındayım ve kpss ye hazırlanıyorum ..daha onceden okudugum bildigim yerleri calisirken okudugumu algılamada sorun yaşıyorum 4 cümle okuyorum ikisini unutuyorum sanki kuru kuru okuyorum beynime bilgiler girmiyo..bi sayfa okuyoruk digeri kafamdan uçup gidiyo aklima bilgiler girm...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Yeşim Abanoz

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Ilac kullanimi

    Sibel hocam merhaba, 32 yasindayim 3 senelik evliyim.kismetse seneye gebelik dusunuyorum.ancak,onemli bir sorun var.10 yildir lustral kullaniyorum.doktoruma da nerden baksaniz 5 senedir gitmiyorum ayni dozda devam ediyorum.hamilelik doneminde bu ilaclar kullanilmiyormus..ben şimdiden basladim hocam...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Anksiyete yan etki

    Merhaba. sorum medikinet ilacıyla ilgili. bende liseden beri anksiyete problemi var şu anda cipralex ve faverin kullanıyorum. açıkçası anksiyete problemim nerdeyse bitti ama sadece hastalık takıntısı var o da iyiye gidiyor. ama doktorum dehb bozukluğu olduğunu söyledi önce ritalin verdi inanilmaz iş...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Bagimlilik

    Merhabalar hocam nasilsiniz? ben 4 senedir opioid ilac kullandim fakat bir anda kesmek zorunda kaldim. 1 ay gibi bir suredir kullanmiyorum siddetli agrilara maruz kaldim sukur agrilardan kurtuldum fakat piskolojim alt ust. surekli agliyorum yasam sevincim elimden alinmis gibi. kas gevseticileri kull...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Takıntı korku endişenme

    Hocam takıntı ve korku kalmış başımı çok ağrıtıyor arada depresyona bile getiriyor beyinimi çok ağrıtıyor düşüncele eteşim çıkıyor kalp çarpıntısı oluyor göz karama çok yorgun olma sabah iştah kapanıyor hocam takıntı korku değil bu kriz gibi bişey psikiyatri bölümüne gittim ilaç verdiler ilaçsız geç...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Anksiyete ve fiziksel etkileri

    İyi günler hocam.yaşım 30 ve sağlık personeliyim.yaklaşık 2 ay önce sağlığımla ilgili stresli ve endişeli bir dönem yaşadım.ardından başımda dolgunluk hissi,kulaklarımda basınç hissi, yüzümde kaşıntı,karıncalanma ve çene kaslarımda kasılmalar yaşamaya başlayınca endişelenip bir nöroloji uzmanına mua...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Nihal Mumcu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Panik atak

    Hocam iyi günler benım sorum yogun olarak kaygılıyım 1 yıl once suprevantıkuler tasıkardı teshısı kondu ondan sonra troıtlerımde sıkıntı oldugunu ogrendım hergunum netten hastalık arastırmakla gecıyor hıcbı ıs yapamıyorum tek basıma yola gıdemıyorum basıma bısey gelır benı hsatnaye goturecek ınsan o...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Nihal Mumcu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Depresif ruh hali

    Merhabalar hocam.sağlık personeliyim ve yaşım 30.yaklaşık 2 ay önce gözlerimle ilgili bir muayene sonucunda bir sorun olduğu,geç farkedilseydi kör olabileceğim ve ileride ameliyat olmam gerekeceği söylendi.bu konu hakkında o kadar stres ve endişe ettim ki sürekli araştırmalar yaptım ve sonunda ruh s...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Nihal Mumcu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Lütfen yardım edin

    Merhaba hocam 3 aydir bitmek bilmeyen kaygı bozukluğu denilecek kadar kafayı yeme noktasına geldim. hastanelerde rabdevu bulamıyorum mecburen burdan yardım almak zorunda kaldım. 3 ay önce birden karin siskinligi falan olmaya başladı ben korktum defalarca hastane de hamilelik testi yaptirdım hamile...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Psikolojikmi

    Hocam merhaba, daha önce de yazmıştım size cevaplamıştınız.teşekkür ederim. son 3 yıldır rahatsızım, sürekli baş dönmesi dengesizlik içime ani girip çıkan fenalık hissi, sol el parmaklarımda uyuşuyor son zamanlarda. günlük yaşantımı ciddi şekilde etkiliyor. her gün sürekli oluyor bu belirtiler ve ço...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Secita ve meresa

    1 senedir secita 10 mg ve meresa 50 mg kullanıyorum, daha ne kadar kullanmam gerekir, bir sınır zamanı var mıdır?, bilgilendirebilir misiniz

    Doktor Cevabı:

    Psk. Büşra Ağlamaz

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Nevrasteni

    Merhaba bir sorum olacak redepra adlı ilaç nevrasteni hastalığını tedavi edermi? ayrıca nevrasteni sinir zayıflığının en etkili tedavi şekli nedir?hangi gruptaki ilaçlar tedavi eder?tşk

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Hüsamettin GÜLDOĞAN

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • İlaç ve alkol kullanımı

    Merhaba onat bey, bugün size muayene oldum, ilk psikiyatri tecrübemdi ve size geldiğim için çok memnunum. muayene sırasında unuttuğum ama size sormak istediğim bir şey vardı bana verdiğiniz misol 50 mg ilacını düzenli kullandığım sırada alkol kullanmak sakıncalı mıdır? herhangi bir yan etkisi ya da...

    Doktor Cevabı:

    Dr. Onat Yılmaz

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör






.
x