Boyun fıtığı ameliyatlarında hangi yöntem daha iyidir ? cage uygulamasının avantajı nedir ? tam füzyonun avantajı nedir ?

  • Sevgili hocam benim sormak istediğm soru boyun fıtığı ameliyatlarındaki yöntemler.. Örneğin aynı MR görüntülerine göre aynı fıtığı bazı doktorlar enseden bazıları ise boğazdan ameliyat olması lazım diyor..Bunun sebebleri nelerdir? Enseden veya boğazdan yapılan boyun fıtığı ameliyatlarının avantajları veya dezavantajları neye göre belirleniyor..Anladığım kadarıyla siz ameliyatlarınızı microcerrahi yöntem ile önden yapıyorsunuz..Bazı Prof.lar ise hala enseden yapılması gerekli dedikleri ameliyatları, yine bazı doktorlar enseden olmaz önden olması lazım diyorlar..Bu neye göre belirleniyor..Yoksa her doktorun yöntemi farklı mı? Sonuç aynı sonuç mu olur? Yine bu yöntemler arasında aynı fıtığa bazı doktorlarımız CAGE uygularım diyor, bazıları ise cage olmaz, diski tamamen çıkartıp tam Füzyon uygulanması lazım diyorlar.. Bunların sebeblerini açıklarsanız çok teşekkür ederim..Saygılar..

  • Doktor Cevabı:

    Kısaca: sadece fıtık varsa önden, kanal darlığı varsa arkadan müdahele edilmeli. cage konmazsa %30 oranında çökme oluyor ve eskisine göre daha fazla şikayet oluyor. tam füzyona karşıyım, hareketleri oldukça kısıtlıyor.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x