ÖE
Soru Sahibi
6 Aralık 2023 21:21

sıkıntımla ilgili

Merhaba hocam iyi günler ben 22 yasinda bir erkeğim ben bir sorundan bahsetmeyecegim bir dertten bahsedeceğim bu yaşıma kadar birçok kızla buluştum ilk buluşma yaptım sosyal medya üzerinden ayarladım buluşmaların çoğunu üniversite okuyorum ilk buluşma oluyor ilk buluşmadan sonra kız benim mesajlarıma cevap vermemeye başlıyor bu genelde hep böyle oluyor bir kizla 2 3 gün konuşuyorum ve benim mesajıma bakmamaya başlıyorlar görüldü dahi atmıyorlar bu durum beni çok üzüyor flörtüm oldu ama sevgilim hiç olmadı çok duygusal bir insanım bana ne yapmamı önerirsiniz en ufak bir olaya karşı da suratım düşüyor üzülüyorum ve bu üzgün olduğumu dışarı yansıtıyor gibiyim ilaç kullanıyorum sulinex 150 mg ama ona rağmen üzülüyorum mutsuz oluyorum bu tarz anlattığım şeylere insanların gözünde ben çok mu değersizim acaba

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Kl. Psk. Onur Cansız
Klinik Psikolog , Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhaba E*** Bey, belirttiğiniz sorun tercihlerimiz, seçimlerimiz, kullandığımız uygulamalar, buluşmalar da sergilediğimiz davranış paternleri gibi bir çok sürecin incelenmesi sonucunda yorumlanması daha doğru olacaktır. Sürece eşlik eden sosyal kaygılar, değersizlik duyguları maalesef süreci baltalamaktadır. Değersizlik duygularını şema terapi dediğimiz bir yöntemle ele alıyoruz. Çocukluğumuz da ilk anı ağı olarak atılan değersizlik duygularınızı işlemleyerek ve ele alarak. Değersizlik duygularını ortadan kaldırılmasını sağlıyoruz. Değersizlik vb. kişiliğimize dair yatan süreçler de iyileşme ve ilerlemeler oldukça davranış paternlerimiz yani seçimlerimiz revize oluyor. Bize değersiz hissettiren insanları seçmeme veya değersiz kılabilecek paternlere karşı farkındalık geliştiriyoruz. Bu süreçte bilinçdışı süreçler ve sosyal öğrenmelerimiz sonucunda oluşan bu "değersizlik" gibi inançlarımızı kırarak. Döngülerden kurtulabiliyoruz. Bu süreçte bir destek arayışınız olursa şema terapi yönteminden faydalanmanız sizin için uygun olacaktır. Saygılarımla...

16 Aralık 2023 19:58