YH
Soru Sahibi
2 Aralık 2021 16:48

EKSIZYONEL BIOPSI

Hocam merhabalar, dedem 83 yaşında yaklaşık 1 ay önce mesane kanseri teşhisi kondu 2 hafta önce ameliyat oldu ve alınan parça patolojiye gitti patoloji sonucumuz bugün çıktı sizden rica etsem sonucu yorumlayabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim hocam. KLİNİK BİLGİ: MESANE TM? MESANE BOYNU REZEKSİYONU? MAKROSKOBİK BULGULAR: 1) Mesane kayıtlı: Topluca 4 ml kadar TUR materyali 2KHTE. 2) Mesane boynu kayıtlı: Topluca 0,5 ml kadar TUR materyali 1KHTE. İMMÜNHİSTOKİMYA: 1A) (Smoothelin- HMWCK), GATA3 (+), CK7 (+), CK20 (+), HMWCK (+), PSAP (-), Ki67 işaretleme indeks, %80 civarı 2) GATA3 (-), PSAP (+) 1A,1B) CD34 vasküler +, S100 (-) NOT: - Örneklerde ezilme artefaktı belirgindir. TANI: 1) Mesane, TUR; - Yüksek dereceli invaziv ürotelyal karsinoma. - Tümör, lamina propriaya invazedir. - Belirgin koter ve ezilme artefaktı izlenen örneklerde invazyon alanında kas demeti izlenmemiştir. İnvazyon alanı dışında izlenen kas demeti ile ilişkili invazyon saptanmamıştır. - Lenfovasküler invazyon izlenmemiştir. - Perinöral invazyon görülmemiştir. - PT1NxMx 2) Mesane boynu kayıtlı, TUR; - Stromal ve glandüler hiperplazi bulgusu izlenen prostata ait doku örnekleri.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Merhabalar patolojik özellikleri gereği ameliyat bölgesine tekrar kazıma işlemi gerçekleştirilmesi iyi olacaktır.

11 Aralık 2021 13:29