ce
Soru Sahibi
28 Eylül 2021 09:54

Boyun kireçlenmesi mi , Boyun Düzleşmesi mi ? ve bu Rahatsızlık Tehlikeli mi ?

MERHABA BENİM MR SONUCUM BUDUR. MERAK ETTİĞİM KONU BENDE BOYUN KİREÇLENMESİMİ VAR DOKTOR BEY BANA ÖYLE DEDİ. VE NE YAPMAM LAZIM BU RAHATSIZLIK İÇİN SONUÇLARIM ; MR, VERTEBRA SERVİKAL incelemesinde; Servikal lordoz düzleşmiştir. Üst servikal disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder minimal azalmıştır. Vertebra korpus köşelerinde osteofitik köşe sivrileşmeleri izlenmektedir. Servikal ve inceleme alanına giren torakal spinal kord kalınlığı ve intensitesi normaldir. Servikomedüller bileşke, mezensefalon, pons, bulbus, kesitlere dahil serebellar hemisferler, vermis ve 4. Ventikül normaldir. Servikal spinal kanal normal genişliktedir. Paravertebral ve paraspinal yumuşak dokular normaldir. Vertebra posterior elemanlarında patoloji saptanmamıştır. Servikal ve inceleme alanına giren torakal vertebra korpus sinyal intensiteleri ile yükseklikleri normaldir. Atlantoaksiyal eklem mesafesi ve odontoid proçes normal görünüme sahiptir. Prespinal alan normaldir. C3-4 düzeyinde sol paramedian-foraminal osteofit eşlikli protrüzyon izlenmektedir. Solda nöral foramen genişliği daralmış olup, C4 köküne bası mevcuttur. Faset ve unkovertebral eklemler ile ligamentum flavumlar normaldir. C4-5 düzeyinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan minimal bulging ve sağ foraminal protrüzyon izlenmektedir. Sağda nöral foramen genişliği inferiordan minimal daralmıştır. Medülla spinalis ve sinir köklerine bası izlenmemiştir. Faset ve unkovertebral eklemler ile ligamentum flavumlar normaldir. C5-6 düzeyinde anterior subaraknoid mesafeyi minimal daraltan bulging izlenmektedir. Medülla spinalis ve sinir köklerine bası izlenmemiştir. Nöral foramenler normal genişliktedir. Faset ve unkovertebral eklemler ile ligamentum flavumlar normaldir. C6-7 düzeyinde minimal bulging izlenmektedir. Medülla spinalis ve sinir köklerine bası izlenmemiştir. Nöral foramenler normal genişliktedir. Faset ve unkovertebral eklemler ile ligamentum flavumlar normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Nimet Dörtcan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Merhabalar Şikayetlerinizi ve muayene bulgularınızı bilmeden MRI rapor yorumlamak yanlış olur. Arzu ederseniz muayene randevusu alın, MRI CD sini de getirin göreyim sizi Geçmiş olsun

8 Kasım 2021 14:55