ÇÖ
Soru Sahibi
16 Mayıs 2024 17:58

Biküspit aort

Hocam bana 10 yıl önce tesadüfen kontrol için gittiğimde biküspit aort ve 2. Derece AY teşhisi kondu . 2 yılda bir kontrol ettiriyordum asc aort 38 mm olarak duruyordu , fakat son 5 yılda 40 mm oldu . Şuan 42 yaşındayım . 5 yıl içinde 2 mm genişleme sizce tehlikeli mi ? İleriki dönemde bana sıkıntı yaşatacak bir durum mu , çok endişeliyim. Birde yakın zamanda safra kesesi ameliyatı olacağım,anestezi almam sıkıntı yaratır mı? Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim .

1 cevap
Cevaplar (1)

önlemler altında ameliyat olabilirsiniz, 5 yılda 2 mm genişleme çok değil ancak aort darlığı ve yetmezliği takiplerde artarsa ileride müdahale gerekebilir.

17 Mayıs 2024 10:38