ÖB
Soru Sahibi
2 Mayıs 2024 00:34

Anksiyete

Hocam Merhaba anksiyete sorunu yaşıyorum emdr terapisi yardımcı olabiliyor mu

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Kl. Psk. Onur Cansız
Klinik Psikolog , Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhaba, EMDR tedavisi danışan için uygun görülmüşse, anksiyetenin arkasında yer edinen dinamikler ortaya çıkarılır. Biraz önce de dediğim gibi anksiyete belirtileri aynı olsa da çıkış noktaları farklı olabilir. Örneğin, panik atak yaşayan iki kişiyi ele alalım, birinin kaygısı, insanların karşısında küçük düşmek, ezilmek iken, bir diğerinin kaygısı ise ‘bir felaket olacak ve ben dayanamayacağım’ şeklinde olabilir. Bu sebeple önce kaygıların ardındaki negatif inanç belirlenir. Bu negatif inançla beraber kaygıya eşlik eden duygular, beden duyumları da netleştirilir. Ardından kaygıyla ilişkili travmatik anı ağı alınır. Örneğin, benzer bir kaygının hissedildiği ilk anı, en kötü anı, en son yaşanan olay ve ilk anıdan bu güne yaşanmış diğer rahatsız edici anılar… Anılardan biri seçilerek yeniden işlemlenir. Yeniden işlemlenme sürecinde ise bilateral (çift yönlü) uyaran verilir ve beynin anıyı işlemlenmesi ve o anıdaki olumsuz duygulara duyarsızlaşması sağlanır. EMDR tedavisinin sonunda, danışanlar artık kaygı veren durumlarda bedensel ve duygusal olumsuz tepkiler vermediklerini, daha rahat hissettiklerini belirtmektedirler. Saygılarımla...

2 Mayıs 2024 00:37