Beyin mr raporunda yazılan bulgular ile ilgili

 • HOCAM MERHABA; ÇEKTİRDİĞİM BEYİN MR INDA AŞAĞIDAKİ BULGULAR YAZIYOR.KORKULACAK BİR DURUM VARMIDIR? TEŞEKKÜRLER. Sayın Meslektaşım; Hastanızın KRANYAL MRG incelemesi ; İnceleme SE T1 aksiyal-sagital, TSE T2 aksiyal-koronal, FLAİR aksiyal planda yapılmıştır. İzlenebilen paranazal sinüs havalanmaları doğaldır. Serebellar hemisferlerde hafif atrofi ile uyumlu bulgular izlenmiştir. Quadrigeminal sistern geniştir. Konveksite düzleminde sol posterior frontalde beyaz cevherde milimetrik birkaç adet nonspesifik gliotik odak izlenmektedir.Konveksite düzleminde frontoparietal ve parafalsin alanda kortikal atrofiye sekonder sulkuslar ve subaraknoid mesafe geniştir.Periventriküler beyaz cevherde minimal gliozis ile uyumlu T2 ve FLAİR sekansta sinyal intensite artışı izlenmektedir. Bazal ganglionlar ve talamuslar normal görünümdedir. Beyin sapı sinyal intensitesi tabiidir. Hipofiz glandında suprasellar sisterne hafif konveksite izlenmiş olup sinyal intensitesi heterojendir. Laboratuvar bulguları ile korele edilemesi uygun olacaktır. 3. ventrikül ve lateral ventriküller normal kalibrasyondadır. İzlenebilen orbital oluşumlar doğaldır. İzlenebilen serebral ana arteryel yapılar patenttir.

 • Doktor Cevabı:

  Çok sayıda lüzumsuz mr çekilen bir sağlık sistemimiz sayesinde boş yere kafa karıştırıcı bulgular çıkıyor karşımıza. bu bulgular herkeste görülebilir, hiçbir önemi yoktur. takibi gerekmez. tekrar mr çektirmeyin. dr. yunus aydin

  tarihinde cevapladı.
 • Cevabınız için teşekkürler hocam,bu mr ı çektirme sebebim yaklaşık 1 yıldır yüzümün her iki kısmında bütün gün hissettiğim sinir ağrısı ve ağzımın içinde dilimde damağımda diken diken batma hissi,zımparalanmışlık hissi ve acı sızı ağrı yüzünden mr çektirdim.Konuşurken dilim dönmeyecekmiş gibi hissediyorum daha çok panik oluyorum.Raporda yazan bu bulguların bu şikayetlerimle bir bağlantısı var mı acaba? 4 yıldır antidepresan kullanıyorum.Paxil ve uyku için redepra.Yoksa bu kullandığım ilaçlar bu duruma yol açmış olabilir mi? Bu ağrılar ile ilgili nöroloji doktoruna da gittim tegretol ve neurontin isimli ilacı kullandım.Teşhis nöropatik ağrıydı.Ama bu ilaçların hiçbir faydasını görmedim,nöral terapi uygulandı ama hiçbir faydası olmadı. Halen yüzümin her iki kısmında şiddetli ağrı,dilimde damağımda diken diken batma sızlama var. Bu şekilde yaşamak hayat kalitemi çok düşürdü hocam, gittiğim hiçbir doktor çare bulamadı.Kbb cildiye beyin cerrahı nörolog diş hekimi.. Sizin öneri ve görüşlerinizi almak istiyorum bu konuda. Saygılar.

 • Doktor Cevabı:

  Anlattıklarınızın mr daki bulgularla ilgisi yok. psikiyatri uzmanı görebilir

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam ayak parmaklarımdaki uyuşukluk nedeniyle omurga mr çekildi.Bu mr da omurilikte tümör var denildi ve ikaçlı mr istendi.ilaçlı mr çekildim raporu henüz çıkmadı.Normal mr ın raporunu iletiyorum hocam.Hocam bu kitle kanser midir?Kesinlikle ameliyat mı olmam gerekir?Bu mr raporu hakkında sizin görüşleriniz nedir?Teşekkür ederim. Sayın Meslektaşım; Hastanızın LOMBER SPİNAL MRG incelemesi ; İnceleme SE T1 sagital, TSE T2 sagital-aksiyal planda yapılmıştır. Lomber lordoz normaldir. İnceleme alanına giren kesitlerde; T11-12 seviyesinde spinal kordu sağ anterolateral ve sağ laterale doğru deplase edip komprese eden, intradural ekstramedullar olduğu düşünülen içerisinde T2 sekansta hipointens odaklar izlenen ve diğer kesimleri heterojen hiperintens izlenen, T1 sekansta hipointens sinyal intensitesi ile karakterize yer kaplayıcı lezyon izlenmektedir.Aksiyal imajlarda bahsi geçen lezyonun çapları 10.7x10 mm.ölçülmüş olup, sagital görüntülerde ise vertikal uzunluk 14.75 mm.ölçülmüştür.Kontrastlı tetkik değerlendirilmesi uygun olacaktır.T2 sekansta içerisinde hipointens odak kalsifik odak açısından anlam taşıyabilir.Bu lokalizasyonda spinal kord sağ laterale itilmiş ve komprese görünümdedir ve kitle lezyon seviyesinde spinal kordda ödem ile uyumlu patolojik sinyal intensite değişikliği izlenmiştir. Lomber intervertebral disk mesafeleri daralmıştır. L4-5 düzeyinde posterolateral hafif bulgingler ve nöral foramenlerde inferiordan hafif daralma izlenmiştir. L5-S1 disk mesafesi dar olup, posterior hafif bulging-hard disk ve küçük osteofitler izlenmiştir.Sol nöral foramen inferiordan daralmıştır.Bu düzeyde end platelerde tip 2 dejenerasyon ve schmorl nodülleri izlenmiştir. Lomber vertebra korpus yükseklikleri tabiidir. Paravertebral kaslar atrofiktir. Posteriorda subkütan yağlı doku kalınlaşmıştır.

 • Doktor Cevabı:

  Kontrastlı emaarınızla birlikte sizi birde muayene etmek gerekir. ameliyat lazım gibi. i̇sterseniz sekreterim mehmet beyi 0541-209-3332 den arayıp randevu alabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam tekrar merhaba, Ben 1 ay önce omurilik tümöründen ameliyat oldum.Ameliyatım iyi geçti.Tümör menenjiyom iyi huylu temiz çıktı.Ameliyattam sonra beynimle ilgili hiçbir problem yaşamadım. Bunun üzerine 2 hafta önce coronaya yakalandık.Babam vefat etti.Benim panik atağım tetiklendi.Ara ara tansiyonum fırladı 18 lere kadar çıktı.2-3 kere acile gittik dilaltı verdiler. Ben coronayı atlattım.Antidepresanlara başladım. Paxil,xanax ve uyku için gyrex ve redepra kullanıyorum. Son 1 haftadır bulanık görmem ve hafif bilinç bulanıklığı var. Bunun için ilaçlı beyin mr ı çekildim.Mr soncunu iletiyorum.Sonuçta subdural ampiyem yazıyor 3mm lik. Doktor bunun daha çok bir hemorajiye benzediğini söyledi. Corona sürecinde 15 adet kan sulandırıcı iğne vurundum.Bunun da yapmış olabileceğini söyledi. Bir de tansiyonum sürekli yükseldi.hala 13/9 larda seyrediyor.Normalde ben düşük tansiyonlu biriyim. Hocam bu mr sonucuna göre tehlikeli bir durum var mı? Doktor takip önerdi. 1-2 ay sonra mr çektir dedi.Bu kanama büyüyüp genişler mi? Ne yapmam gerekiyor? Mr raporum; Sol frontotemporal bölgede subdural mesafede T2A, flair sekansta hiperintes izlenen 3 mm kalınlığa ulaşan sinyal değişiklikleri mevcuttur ( subdural ampiyem?)

 • Doktor Cevabı:

  Ampiyem çok ciddi bir tanı doğru ise takip eden doktor gerekeni yapacaktır

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam doktor desifin isimli iğne verdi. Yanına da 2 adet daha antibiyotik ekleyecek. Ben hepatit b taşıyıcı olduğum için önce sadece iğne verdi karaciğer enzimlerim yükselmesin diye. Şimdi 2 ilaç daha ekleyecek. Hocam bu antibiyotiklerle ampiyemin geçme şansı var mı?

 • Hocam, verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.Benim en son beyin mr ımda ampiyem mi kanama mı ne olduğu tanı koyulamayan bir durum mevcuttu. ampiyem riski ile 21 gün antibiyotik kullandım. Eğer corona yüzünden kan sulandırıcıya bağlı kanama ise dağılır demişlerdi. Dün itibari ile antibiyotiklerim bitti ve ben dün beyin mr çektirdim. Beynimdeki ampiyem ya da kanama olan bölgenin yok olduğunu söyledi doktor görüntülere bakarak. Fakat kafama takılan raporun altında atrofi ve hipertrofi şeklinde tanımlamalar var.Bu tanımlar ne anlam ifade ediyor? Tehlikeli bir durum mu? Raporu da aşağıda iletiyorum; T1 ağırlıklı, Kontrastlı T1,T2 ağırlıklı ve FLAIR sekanslar kullanılmış, aksiyal, koronal ve sagital düzlemlerde kesitler alınmıştır. 4. ventrikül orta hatta normal anatomik konfigürasyon ve genişliktedir. Serebellar vermis ve hemisferler, bulbus, pons, mezensefalon sinyal özellikleri doğaldır. Bazal sisternler açıktır. Supratentorial incelemede, 3. ve lateral ventriküller orta hatta ve normal genişliktedir. Bilateral periventriküler beyaz cevher alanları, talamuslar, bazal ganglionlar, internal ve eksternal kapsül sinyal özellikleri, korpus kallozum doğaldır. Sağ temporal düzeyde BOS sinyalinde sola göre asimetrik en geniş yerinde yaklaşık 8x16x17mm boyutunda alan izlnmiştir. Kontrast madde sonrasında sınır veren yer kaplayan oluşum, patolojik sinyal kaydı gözlenmemiştir. SONUÇ : Sağ temporal düzeyde araknoid kist ****ğ orta konkada atrofi, diğer konka yapılarda hipertrofi mevcuttur

 • Doktor Cevabı:

  Söylenenler burundaki yapılar için hiçbir önemi yok beyinle alakası yok

  tarihinde cevapladı.
 • Yunus Bey merhaba; Bu sonuçta rapor edilenler çekilen Beyin Mr'ın da yazıyor ama. Beyin mr ında burun ile ilgili durumlar rapor edilir mi? KONKA tanımlaması beyine ait bir tanım mı yoksa buruna ait bir tanım mı? Ben konkada atrofi ifadesinden Beynimde küçülme anlamını çıkardım da.Teşekkürler. SONUÇ : Sağ temporal düzeyde araknoid kist. Sağ orta konkada atrofi, diğer konka yapılarda hipertrofi mevcuttur

 • Teşekkür ederim Yunus Bey;Bir sorum daha olacak müsadenizle.Ben omuriliğimde bulunan tümör sebebi ve corona nedeni ile Adanada ameliyat oldum. Tümör menenjiom yani iyi huylu çıktı. Fakat ameliyatı yapan doktor tümörün omurilik zarına yapışık olduğunu bir kısmının orada kaldığını söyledi. O bölgeyi lazerle yakmış.Tekrar büyüme olma ihtimali olursa 15/20 yılı bulur dedi. Asıl sormak istediğim kontrol amaçlı çektirdiğim mrda omurilikte hemanjiyom ve yırtıktan bahsedilmiş. Bunlar ilk raporda yoktu. Bu hemanjiyomlar ve yırtık denilen şey tehlikelimidir?MR raporunu iletiyorum. Torakal MRG Tetkikinde; T1 ağırlıklı sagital, T2 ağırlıklı aksiyal ve sagital düzlemlerde kesitler elde edilmiştir. Torakal kifozda artış izlenmektedir. T2,T5,T6 ve T11 korpusunda hemanjiomlar izlenmektedir. T9-T10 sağ parasantral ince ince disk bulgingi ve annüler yırtık mevcuttur. T11-T12 düzeyinde hastanın ekim 2020 tarihli tetkiki ile karşılaştırıldığında operasyona sekonder boyut bakımında büyük ölçüde regresyonun izlendiği ancak güncelm incelemede sol parasantral lokalizasyonda 6x13mm boyutunda kontrast tutulumunun eşlik ettiği rezidiv komponenti bulunan olası menenjiom ile uyumlu olabilecek intradural, ekstramedüller kitlesel lezyon imajı ve bu düzeyde torakal medulla spinalise sol yarımdan hafif bası izlenmiştir. Ayrıca bu düzeyde total laminektomi ve post-op değişiklikler mevcuttur.

 • Doktor Cevabı:

  Kitle yarım çıkartılmış, takipte büyüme saptanırsa tekrar ameliyat lazım

  tarihinde cevapladı.
 • Omurilik zarına yapışık olduğu için az miktar kaldı dedi oraları da lazerle yaktım dedi. Omurilik zarına yapışık olunca tamamı çıkartılamıyor mu kitlenin?


İstanbul Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Dengesizlik hissi

  Çok sağolun hocam beyinde bir skıntı olsa mr da gözükürdü değilmi saygılar

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hocam lütfen yardım

  Cok teşekürler hocam cevabınız için kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum ama refleksin canlı olması beni korkutuyor bir anlam ifade etmez mi?

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Yunus Aydın

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Göğüs sıkışması

  Merhaba hocam belli aralıklarda sol göğüs kısmında hafif sıkışma hissediyorum hocam 1 yıl içerisin de 3 4 defa oldu hocam nasıl bir yol izlemeliyim hocam teşekkür ederim.

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Murat İkizler

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kavum septun pellicidum et vergae konjenital varyasyon mevcuttur

  İyi günler sayın hocam , mr. raporunda kavum septun pellicidum et vergae konjenital varyasyon mevcuttur, yazmakta 41 yaşındayım diger bulguların hepsi normal , acaba bu ne anlama gelmekte . vakit ayırdıgınız için çok teşekkür ederim. saygılarımla ibrahim zor.

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Yunus Aydın

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Mr sonuç raporu

  Merhaba hocam mr sonucum yorumlarsanız sevinirim sonuç: solda daha belirgin olmak üzere bilateral temporal lobda periventriküler beyaz cevherde sağda posterıorperiventriküler beyaz cevherde t2 hiperintens lezyonlar izlendi. sol temporal lobdaki lezyonda minimal ekspansil görünüm izlendi.kortıkal ala...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Abdulmammad Guliyev

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Aci̇l ameli̇yat

  Değerli yunus aydin hocam, sağ düşük ayak öyküsü olan 76 yaşında kadın hastanın emg incelemesinde duysal ileti incelemeleri normaldir, sağda belirgini iki yanlı peroneal sinir motor cevabı düşük kaydedilmiştir.diğer motor iletileri normaldir. i̇ğne elektromiyografisinde sağ l5 spinal kök innervasyo...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Yunus Aydın

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Torasik outlet sendromu

  Hocam bu platformda bilgi paylaşımı yaptıgınız için tesekkurler torasik outlet sendromu hastalarına bakıyormusunuz

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Mehmet Daneyemez

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Nefes darligi

  Sina hocam iyi günler. sizi internet ve tv de bolca araştırdım.bende bir sağlık calisaniyim. bundan 3 ay önce geçirmiş oldugum trafik kazası sonrası 16 gün entübe edildim. ancak aradan geçen 3 aya rağmen nefes alıp/vermek benim için eziyet oldu. günlük işleri mi yapamaz oldum. sosyal hayattan koptum...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Sina Ercan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Meme iltihabı

  Merhabalar alp bey öncelikle kolay gelsin. benim sormak istediğim şey meme altında küçük noktacıkların olduğu bölgenin iltihap toplaması ile ilgili. önceleri bunu önemsemesemde gittikce daha kötülestiğini fark ettim artık yaraya evrilmis halde. rengi siyaha dönüsmüs ve kanıyor.. henüz 25 yasındayım...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Alp Gürkan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Sağ ayağımda ödem var sıcaklık hissi

  Doktor bey tarak kemiğim kırılmıştı benim suan 8 haftadayım alçım çıktı yürüyorum agrim yok ama hasarlı kısmımda şişlik ödem var cok yürüyünce sisiyor de ayağıma dokunduğunda sıcaklık hissediyorum ikinci parmak tarak kemiği kırılmıştı basınca her tarafa yayılıyor şişlik fizik tedavi gitmedim doktor...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Ahmet Savran

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hidrosefali ve covid asisi

  Hocam hidrosefali hastasıyım tüm tetkiklerde rağmen nedeni bulunamadı.duazomid ve laroxyl kullanıyorum.ilaclari bırakırsam sorun olurmu .diazomid yıllarca kullanılır mı.birakmak ölümcül olurmu

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Mr sonucu yorumu

  Hocam merhaba, el eklemlerimde uzun zamandır iğne batması gibi acı var. ayaklarımda da ağrılar oluyor. zaten uzun yıllardır 2.derece bel kayması mevcut boyun ve el mr aldılar ve sonuç; servi̇kal mr i̇ncelemesi̇ i̇nceleme sagittal t2 fse, sagittal t1 fse aksiyel gradiyent (merge) kesitler ile elde...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kudret Türeyen

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Dengesizlik hissi

  Doktor bey merhabalar hafif kulak çınlaması ara sıra geçen 1.5 aya yakındır tuhaf bi dengesizlik hissinden kaynaklı 3 nörolağa gittim ikisi muayene etti biri mr çektirdi mr sonucunda hem nörolog normal dedi hem radyoloji raporunda tüm cümleler ve sonuç kısmı normal yazıyor mr çektireli 2 hafta oldu...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kaburga ve bel ağrısı

  Hocam merhaba , düşme sonucu tomografi cekildi ve sonucumda bunlar yazıyor. önemli bişi varmıdır. doktordan pek bir bilgi alamadım. çok ağrım var . şimdiden teşekkürler lombervertebralara yönelik aksial planda elde edilmiş ve sagital planda reformat görüntüler oluşturularak degerlendirme yapilmis...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nezih Oktar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Dengesizlik mr

  Doktor bey merhabalar hayırlı günler dilerim benim 1 aydır dengesizlik sallantı hissim vardı nörolojiye gittim muayene ve mr temiz çıkttı mr üstünden 1 hafta geçti benim şikâyetlerim azalsada devam ediyor ara sıra kafamın arkasında 10 saniyelik hafif ağrı oluyor anksiyetem de var kafaya çok takıyoru...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Yunus Aydın

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x