Annem yaklaşık 2 ay önce basedow hastalığı nedeniyle radyoaktif iyot aldı.

  • Annem yaklaşık 2 ay önce Basedow hastalığı nedeniyle Radyoaktif iyot aldı. Aldıktan 1 hafta sonra kaslarında ağrılar başladı. Bu 2.kez alışı. Öncekini 2005 senesinde almıştı. Fakat şimdi aldığında aşırı derecede kas ağrısı, sürekli uyuma, vücutta aşırı şişme gibi yan etkiler ortaya çıktı. Hiç bir ev işi yapamıyor. Sürekli yatıyor. Bu yan etkiler atom alınımından mı yoksa başka bir hastalıktan dolayı mıdır? Bunu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Doktor Cevabı:

    Emel hanım,annenize geçmişolsun ve acil şifalar. özellikle ikinci kez rai alımından sonra tiroid fonksiyonunda azalma söz konusu olabilir. bunu ft3,ft4 ve tsh testleriyla anlayabiliriz. yakınmaları hipotiroidiyi düşündürmekle birlikte,tiroid fonksiyonu normal çıkarsa başka rahatsızlıklar araştırılabilir. selam ve sevgilerimle. prof.dr.kamil kumanlıoğlu

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x