Annem grade 4 ac ca (adeno ca) 2006 nisanda tanı aldık, tanıyı aldığımızda

 • annem grade 4 ac ca (adeno ca) 2006 nisanda tanı aldık, tanıyı aldığımızda grade 4 &#39 dü.beyin ve kemik metleri mevcut.. size sorum,yaklaşık 5 hafta önce 1 kür kemoterapi aldık ( geçtiğimiz yıl 6 kür almıştık .artık almıyorduk ama akciğer de kitleler arttığı ve sıvı toplaması olduğu için yeniden başaldık ) ve sonrasın annemin trombosit sayısı 10.000 &#39 e düştü..8 ünite trombosit aldık ama hala yükseldiği seviye bugün 59.000 ..biz bu seviyede kemoterapi alabilirmiyiz ? sakıncası olabilir mi ?

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba serpil hanım. trombosit sayısı bu kadar çok düşen bier hasta için 2. kemoterapi için biraz daha beklemek daha uygun olacaktır. beyin ve kemik metastazları olan annenize acaba beyin ve kemik için radyoterapi yapıldı mı?eğer yapılmadıysa bu arada beyin ve metastaz olan kemiklere radyoterapi yapılabilir. akciğerde sıvı toplanması çok sık oluyorsa, akciğer zarının yapıştırılması(plörodezis) uygulanabilir. ama daha kesin konuşmak için eğer i̇stanbul&#39da iseniz annenizin rapor sonuçları ile birlikte değerlendirmek isterim. bunun için 0212 583****-25 no&#39lu telefondan randevu alabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Cevap verdiğiniz için çok teşekküler.Evet geçtiğimiz sene hem beyin hemde kemiklere 10 senas radyoterapi yapıldı.şuan düşünülmüyor.dahiliye doktorumuz ac zarını yapıştırmak yönünde bir yönlendirme yapmadı bizlere.şuan genel durumu pek kötü olmadığı ve belenmesi iyi olduğu halde trombozit yükselmiyor.dün akşam eşim onkoloğumuz ile görüşmüş, birdaha hiç yükselmeyebilir demiş.bu ne anlama geliyor?durumu kötüye mi gidiyor? annemi kaybetme riskimiz yüksek mi bu günlerde?haftaya zometa verilecek.yardımlarınız için çok teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba serpil hanım. annenizi kaybetme ihtimali malesef yüksek. bundan sonraki dönemde genel durumu daha da kötüye gidebilir. kemik iliği baskılandığı için kan yapımı eskisi kadar hızlı ve güzel olmayabilir. doktorunuz bunu kastetti sanırım. her şeye hazırlıklı olmanız iyi olur. güzel haber veremediğim üzgünüm. i̇yi günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba; 30 Ağustos sabahı annemi kaybettik..o gün yazdıklarınızda ne kadar haklıymuşsınız.bizim doktorumuz hiç bu yönde bir hazırlık yapmamıştı bize.sorularıma yanıt verdiğiniz için tekrar teşekkürler

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x