Alerjik rinit alerjik astıma dönüşür mü?

 • Hocam merhabalar, Yıllardır polen alerjisi sebebiyle nefes darlığı, burun tıkanıklığı, göz yaşarması gibi alerji etkileri yaşamaktayım. Ancak bu yıl sırtıma saplanan bıçak ağrısı gibi bir ağrı ile hastaneye kaldırıldım. Hiç bir şey bulamadılar. Sadece akciğer grafisi ve solunum testi yapıldı. Alerji testim pozitif çıkıyor ve total IgE değerim yüksek. Zyrtec ve nazofix kullanılıyorum ama bu yıl yaşadığım göğüs sıkışmaları, sanki akciğerlerim kasılıyor gibi ağrılar, nefes darlığı ve hatta balgam çıkarma gibi etkiler artmaya başladı. Bunlar alerjik astım semptomları olabilir mi? Dilim mosmor oldu bu yıl. Bunun akciğerle ilgisi olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim hocam. İyi günler dilerim.

 • Doktor Cevabı:

  Solunum yolu allerjileri başlıca: allerjik rinit ve/veya astımdır. genellikle ikisi bir arada görülür.nefes darlığı balgamlabilir. ancak astım tanısı şikayetlerin olduğu anda muayene ve solunum fonksiyon testleri ile konulabilir. özetle bahsettiğiniz şikayetler astıma da ait olabilir. dilin mosmor olması astıma bağlı solunum yetmezliği geliştiğinde görülebilir. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam çok teşekkür ederim cevapladığınız için. Bir sorum daha olacak size. Geçen aylarda kalbime yakın bir noktada bıçak saplanır gibi bir ağrı göğüs sıkışması ve nefes darlığı ile acile kaldırıldım. Kalp ultrasonu çekildi kalp için enzim bakıldı yine göğüs röntgeni çekildi bir şey çıkmadı. Bana kas ağrısı diyerek kas gevşetici ve ağrı kesici iğne yaptılar. Bu emboli olabilir mi? Ara ara aynı yer cızlama şeklinde ağrıyor. BT gerekir mi?

 • Doktor Cevabı:

  Her göğüs ağrısı ve ani başlayan nefes darlığı tablosunun ayırıcı tanısında (ihtimal teşhisler içinde) pulmoner emboli de akla gelmeli ve dışlanmalıdır. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x