Alerjik reaksiyon

  • Hocam merhaba bir sorum olucak ben 1 seneden biraz fazla lustral tedavisi gördüm oldukça başarılı sonuçlar aldım fakst pandemi yüzünden doktora gidemedigim için birazda bırakmak istediğim için bıraktım aylar 3 ay sonra anksiyete ve sosyal fobi şiddetli bir şekilde geri geldi.doktor kontrolunde tekrar lustrala başladım fakat ilk günler panik atak ve anksiyete yaptı cipralex geçtim 6.gunumde araba kliması açıkken gogusumun üstünde kaşıma ile kızarıklık oldu ama 2 dkkalik bir kızarıklık sonra geçti.doktorum istersen öncesinde kullandığın ve sana iyi gelen lustrala dönebilir sin dedi.bende kendimi daha güvenli hissettiğim ilaca döndün ama ara ara 1 dkka içinde kaybolan kasininca kızaran ama geçen kizarilik oluyor döküntü gibi değil bilmiyorum belki kazak yapıyor belki sıcak soğuktan tam anlayamadim.ilaci bırakmak istemiyorum fakat resmen birşey olucak diye titreye titreye içmeye başladım ilacı tam doza geçmedim.birsey olucak diye resmen hastahane cevresine yakın işlerimi hallediyorum hemen müdahale olsun diye.sorum şu bukadar zamandır kullandığım ilaç daha önce yıllarca kullandığım ilaç alerji yaparmi internet yapar diyor.yaparsa 5 saniyelik kasintindan fazlasimi olması lazim.yoksa ilaç alerjisi daha farklı reaksiyonlar mi gosterir.ilaci kullanmada sakınca varmi.buarada ara ara ilacdan öncede kızarıklık vs olurdu ama dediğim gibi 3-5 saniyelik birsey.cok teşekkürler hocam

  • Doktor Cevabı:

    Sayın brk (hanım?? bey???) anksiyete bozukluğu olan hastaların ilacı belli bir süre kullandıktan sonra bırakma arzularını anlamakla birlikte bunun asla kendiliğinden yapilmamasi gerektiğini düşünüyorum. bu durum o kadar çok hastanın başına geliyor ki. öncelikle bu sorunun epey uzun (hatta ömür boyu) sürebileceğine ve dolayısıyla da ilaç tedavisinin yıllarca devam edebileceğine ikna olmak lazım. bakın ne güzel ifade etmişsiniz, her güzeldi ama ilacı bırakınca oldu diye. şimdi düşündüğünüzde buna değmediğine ikna olmuşsunuz. aslında siz ilaçları aldığınızda hastalığınız tedavi olmuyor sadece uykuya geçiyor ve ne zaman siz ilacı bırakırsanız o da uyanıp kıpırdanmaya başlıyor. lütfen bir daha psikiyatrist kontrolü olmadan ilaçlı tedavinizi bırakmaya kalkışmayınız. sorunuza gelince bu birkaç saniyelik kızarmalar (çok ama çok büyük bir olasılıkla) uyanmış olan hastalığınızın size yaşattığı bir durum. lütfen sakin kalın ve ilacınızı düzenli olarak kullanmaya devam edin. zaman içinde (hastalığınız tekrar uyumaya başladığında) bu durum kendiliğinden geçecektir. ancak bunun bir cilt problemi (alerji dahil) olduğunu düşünüyorsanız o zaman bir dermatoloji uzmanına muayene olmanızı öneririm. sağlıklı günler dilerim.

    tarihinde cevapladı.

İstanbul Farmakolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

  • Aknetrent ilacı

    Merhaba hocam ben üç gündür aknetrent ilacı alıyorum ama kaşıntım oldu sebebi nedir uyuz olabilir mi ya da fazla dozdan

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Hatice Erdem

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Bağırsakta candida

    Merhaba hocam. ben bağırsaklarımda candida mantarı nedeniyle yazıyorum size. alerjik astım,alerjik rinit,kronik polip,ilaç alerjisi ve fibromiyalji hastasıyım. bu saydıklarım tedavi edilmiyor artık. ek olarak depresif sinirli haller,mutsuzluk,gerginlik,hep yorgunluk var. yani hayattan tat alamıyorum...

    Doktor Cevabı:

    Doç. Dr. Halil Genç

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Alerjik reaksiyon

    Hocam aniden başlayan karin ağrısı ve ishal nedeniyle hemen 1 adet meteospasmyl aldım ve akabinde önce yüzüm sonra tüm vücudum kızarmaya ve kaşınmaya başladı ellerimde ve ayaklarimda yogun batma hissi olustu ..acil serviste kortizon uygulandı ishal devam etmedi, allerji için zyrtec kullanmaya deva...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Atila Karaalp

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Zatürre aşısı

    Merhaba doktor bey, florokinolon, ofloksain, atafloks adlı ilaçlara alerjim var. zatürre aşısı olabilir miyim? bir sakıncası, zararı olur mu?

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Hakan Çelikhisar

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Astım belirtisi mi ?

    Hocam merhabalar. ben 27 yaşında doktora öğrencisiyim. alkol veya sigara kullanmıyorum. ailemde annemde ve kardeşimde sadece bahar döneminde sabah uyandığında hapşırma tarzında alerji durumu mevcut. (1tablet deloday yeterli oluyor). hocam benim şikayetim 3-4 aydır kimi zaman göğsüme oturmuş gibi kim...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. İnci Gülmez

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Burun tıkanıklığı

    Merhaba hocam. 5 yaşında oğlumn polen toz alerjisi var. 2.5 yıldır alerjik astım tedavisi görüyoruz ama ilaçların pek etkisini göremedik. sürekli burnu tıkalı ne yapacağımızı şaşırdık tedaviye devam etsek sürekli aynı ilaç veriliyor ve etkisi yok bize tardımcı olur musunuz

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Lupus antikoagulan

    Çok teşekkür ederim hocam vakit ayırıp cevap verdiğiniz için birde alerjik rinit,çim ev akarlarına ve polene karşı alerjisi mevcut bunun için deloday 5 mg ilac kullanıyor günlük olarak. bunlarda ana testinde pozitif çıkmasında bir rol oynarmı.

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. İzzet Fresko

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Grip ashisi

    Merhaba hocam, sorum shu,burun tikaliyken grip ashisi olmanin bir sakincasi varmidir?? teshekurler hayirli gunler

    Doktor Cevabı:

    Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ersoy

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Duocid alerjisi ve kovid-19 ilaçları

    Değerli hocam; duocid alerjisi olan birinin kovid-19 için verilen ilaçları kullanmasında sakınca var mıdır? selamlar, saygılar.

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Fuat Erel

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Ürtiker ve anafilaksi

    Merhaba hocam , pandeminin başlamasından 2-3 hafta sonra ellerim kaşınmaya başladı ,sonra vücudumda ürtiker olmaya basladi gecenin bir yarısi bebeğinin uyanmasi ile uyandığımda deli gibi kasiniyordum, en az 1 -2 saat. bir iki ay sonra ise dudaklarım sismeye başladı , bazen alt dudagim bazen...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Nurullah Yekta Akçam

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Kabızlık sorunu

    Merhaba sayın hocam;ben kabızlık şikayetiyle doktora gittim film çekildi ve bekunis isimli ilaç verildi.bu ilacı hergün ardarda olmasada 2 hafta kullandım 4 günde bir 2 günde bir gibi.fakat şu an 2 haftadır almıyorum önceden haftada bir tuvalete çıkarken şimdi hiç olmuyor hocam.bu ilaç bağırsak temb...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Zeliha Yazıcı

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Alerji toz nefes darliği

    Eylül ayının ilk haftası 2 hafta boyunca hapşırdım ve alerji tedavisi aldım tedaviden 1 hafta sonra goğüs sıkışmaları ve nefes darlıkları olmaya başladı alerji tedavisine başladık yine toza karşı alerjim olduğu söyledi doktor bey 1 ay ilaç kullandım burun kaşıntım vardı biraz geçti. nefes darlığı ge...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Fuat Erel

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Zatureli covid

    Merhaba hocam , annem 49 yaşında ve mevsimsel alerjisi vardı ve korona yakalandı ilk günler sıkıntı yoktu 3.gunu öksürük ve nefes darlığı başladı bunun üzerine hastaneye gittik doktor koronanin zatureye çevirdiği bilgisini verdi ve bir takım ilaçlar yazdı ve iğnesi var şuan evde fakat 3.gunu ilaç ku...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Demet Karnak

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Gebe de dışkı rengi

    Merhaba hocam ben 2 aylık hamileyim ve folavit kullanıyorum dışkı rengim kahverengiyle karışık yeşil dışkı oluyor koyu yeşil bu ilaç bunu yapar mı yoksa başka bir şey mi düşünmeliyim

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Zeliha Yazıcı

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Enterol kullanabilir miyim

    Doktor bey merhaba ben hamileyim 7 haftalık ishal durumum var bunun için enterol aldım bir tane içtim bebeğime zarar verir mi bu probiyotik

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Atila Karaalp

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör






.
x