Akutböbrek yetmezliği teşhisiylesevk edildimyapılan tetkiklersonucu kretani

 • akutböbrek yetmezliği teşhisiylesevk edildimYapılan tetkiklersonucu kretanin 2.1 ölçüldü.ürik asit 9,kolestrol,Wbc,NE,MM,NEdeğerleri sınır yakınlarında idi.CRP(nefrometrik) 23.9-15 gün bekledim.Tekrar ölçümlerde kretanin 1.1, ürik asit 6 Kan ölçümlerinin tamamı normal sınırlarda.CRP(nefrometrik) 3.02 ye düştü.Protein negatif.S**** hipoaktivite.perfüzyonnormal konsantrasyon soldadaha fazla biteralbelirgin azalmış.boşaltım normal.Panik oldum.diyalizgerekecekmi?

 • Doktor Cevabı:

  Diyaliz gerektiren bir durum değil. ayrıca kreatinin normale dönmüş görünüyor. anlaşılan idrar bulgunuz bile yok. ne oldu ne bitti pek bu şekilde anlayamadım ama galiba bir akut durum olmuş. neden ne ise ortadan kalkmış ve şu anda sorun yok görünüyor. crp yüksekliğini yapan nedenle böbrek hastalığını yapan neden aynı olmalı, o da düzelme sürecinde. bir nefroloji uzmanına başvurunuz.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam cevabınız için teşekkür ederim.Size belirttiğim sintigrafi sonuçlarını nefroloğ inceledi Böbreklerin her ikisininde sorunlu olduğunu %50 civarı çalıştığını orta seviyede kronik böbrek yetmezliği olduğunu söyledi.Tansiyon ilacı ve ürikoliz verdi.6 ay önce tahlilde 0.7 olan kreatin 6 ay içinde böbreklerin yarısını çalışamaz hale gelmesi normal midir?Bende yüksek tansiyon şeker gibi hiç bir rahatsızlık yok.En son tahlillerimdede yüksekhiç bir değer yok.Sintigrafisonucuna göre buteşhiskonurmu?

 • Doktor Cevabı:

  Böbreklerinizin fonksiyon bozukluğunun derecesini neden %50 civarında değerlendirildiğini anlamakta güçlük çekiyorum. sintigrafik görünüm nihayet nonspesifik bir değerlendirme. örneğin böbrekte ödem nfeksiyon gibi nedenlerle böyle hipoaktivite gibi bulgular çıkabilir. acaba radyoaktif bir klirens yapılmış da arkadaş size öyle söyledi bilmem ama, kreatinin 1.1 olduğunu söyllüyorsunuz, idrada proteinüri yok diyorsunuz ki bu değerler normal. bir yerde bir yanlışlık var. tabii klinik bir değerlendirme ile birlikte bu laboratuvar bilgilerini yorumlamak doğru olur. nihayet akut bir böbrek yetmezliği durup dururken olmaz, hastanın hikayesinde bir neden saptanabilir. benim bu şekildeki yorumlamam hatalı da olabilir. ama sonuçta herhalde izleniyorsunuz , bazı şeyleri zaman da gösterecek fikirler değişecektir. ben iyimserliğimi koruyorum. ama takip şart. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam son sorum olacak sabrınız içinteşekkür ederim.Dediğiniz gibiyüzdeyi radyoaktif klrensine göre söyledi.Sintigrafi enson tahlillerbir hafta sonra çekildi.Sintigrafiye göre filtration Gfr nin %40 (29.4 ml/min)olduğu geriye dönüş olamayacağı bu aşamada sadece durdurma ve yavaşlatma yapılabileceği söylendi.Benim **** değişmez bir sonuç mudur?Bu sonuç tahlillerle paralel olması gerekmez mi?Dönüşü olmayan bir yola mı girdim?Size verdiğinizbilgilerden dolayı teşekkür ederim.Sağlıcakla kalın.

 • Doktor Cevabı:

  Benim de size anlatmaya çalıştığım bu. bir kere bu bana ilettiğiniz sonuçlar bir şekilde birbirine uymuyor. kreatinin 1.1 olduğunda mdrd formülüyle gfr 60ml/dk üzerinde çıkar. i̇drar doğru bakılmışsa ve bu boyutta bir böbrek yetmezliğinde proteinüri saptanmamışsa bu bile açıklanması gereken bir durumdur. tabii böyle bir şey olabilir örneğin iki taraflı üriner tıkanma veya böbrek atardamarı tıkanması vs. olabilir ama bu durumlarda gürültülü bazı belirtiler de olur. sonuçta hasta mutlaka yakınması, hastalığın öyküsü seyri ile birlikte değerlendirilecek. yoksa hiçbir laboratuvar tetkiki tek başına bir anlam taşımaz. onun için güvendiğiniz nefroloğunuzun takibinde kalınız zamanla herşey aydınlanacatır.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x