Akciğer kanseri ve beyinde iki adet kitle ödemler

 • Hocam iyi günler.Bana da yardımcı olursanız cok mutlu olurum.Babamın akciğerinde tümoral kitle ve cok sayıda lezyonlar tespit edildi beyinde 2 adet kitle ve ödem doktorumuz 4.evre oldugunu ve yapılacak bir sey olmadıgını söylüyor.Ayrıca biyopsi raporumuz henüz gelmedi.Araştırdım 4.evrelerde ameliyat ya da kemoterapi şansı var bize bu sans neden verilmedi.Şimdi bioenerji uzmanının verdiği ilaçları kullanıyoruz forever bitkisel ürünleri dogru mu yapıyoruz.Şimdiden teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun. evre 4 akciğer kanseri fakat bir şey yapılmaz anlamına gelmiyor. hemen bir pet/bt yapılsın ve bana sonucu bildirin. birde beyindekilerin çıkartılması hasta açısından çok daha faydalı olmakta. kemoterapi maalesef beyin lezyonlarında çok işe yaramıyor radyoterapi kullanılmakta oda hastayı rahatlatmak için. çıkartılması hastanın yaşam kalitesini arttırmakta fakat ikiden fazla olmaması gerekir.

  tarihinde cevapladı.
 • teşekkür ederim hocam en kısa zamanda sizi bilgilendireceğim.Allah sizi başımızdan eksik etmesin.

 • Hastanın pa akciger grafisnde bt de 2 adet met ile uyumlu kitle kitle kitle etrafında ödem mevcut.acil bronskoskopi endikasyonu yoktur denilmiş.nöbet sol kolda baslayıp jeneralize gand mal nçbete dönüşmüş.nörolojik muayaneesi normal ct bileteral cok sayıda irili ufaklı etrafında ödem olan yuvarlak hiperdens metastaz ile uyumlu lezyonlar dekort ve mannitol baslanmış.akciger cok sayıda yuvarlak lezyon biyokimya normal.Akciger CA:Mediastinal ana vasküler yapılar normal olup mediastende bilateral hiler bölgelerde sagda en büyügü 16mm solda 15mm çapa ulasan birkac adet hiler lenf nodları dikkati çekmektedir.sol akciger alt lob süperior segmentte 66x58mm boyuta ulasan lobüle konturları olan homojen ve diffüz kontrastlanma gösteren plevraya kadar uzanım gösteren tümoral kitle lezyonu izlenmektedir.kitle lezyonu konferiorunda 24mm ve daha küçük çaplı birkac adet nodüler mevcuttur.her iki akcigerde yaygın en büyügünün çapı 23mmye ulasan cok sayıda lobüle konturlu parankima metastaz nodüler mevcuttur.sag akciger alt lob paravertebral alan komsulugunda 3 cm çapa ulasan parankimal metastaz kitle lezyonu dikkati çekmektedir.sagda azigos lob ve fissür lob varyasyonu izlenmektedir.**** akciger alt lobda tümoral kitle bilateral matastatik hiler lap lar bilateral pulmoner metastatik nodüler.Kontrastlı beyin bt i**** iki selebral hemisferde temporal oksipital parietal ve frontal lobların hemen tümünde en buyugu vertek düzeyinde gecen kesitlerde 19mmçapa ulasan çevresel vazojenik ödem ile sınırlanan ve postkontrast serid kontrast madde ile diffüz ve belirgin kontrastlanma gösteren cok sayıda hiperdens yer kaplayıcı lezyonlar izlenmektedir.bileteral frontal loblar duzeyinde izlenen lazyonlar çevresinde ödem daha belirgin olarak izlenmektedir.tanımlanan büyük boyutlu lezyonlar haricinde her iki serebral hemisferde kortiko subkortikal yerleşimli milimetri boyutlarda cok sayıda hiperdens lezyon saptanmıştır.lezyonlar öncelikle metaztaz lehine degerlendirilmiştir.sag maksiller sünuste yaklaşık 1 cm çaplı retansiyon kisti izlenmektedir.Hocam kusura bakmayın biraz uzun oldu ayrıca cdleri nasıl ulaştırabilirm.teşekkürler.

 • Doktor Cevabı:

  Maalesef operasyona uygun olamayacak son evre akciğer kanseri. beyindeki lezyonlar için acil radyoterapi veya çıkartılması diğer lezyonlar içinde kemoterapi alması gerekir. geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
 • hocam patoloji sonucu temiz cıktı kalbe ve akciger zarına yakın oldugu için o bölgeye erişemediklerini söylediler ameliyatla alınması gerekir fakat annem babamın dayanamayacagını düşünerek izin vermiyor.bitkisel ürünler ve bioenerji almasını istiyor.su anda kendi işini kendi görebiliyor.sizin söylediğiniz tedavileri almasa yasama sansı nedir.nekadar dayanabilir.cok zor durumdayız inanın onu kaybetmek istemiyorum bu beni kahrediyor ne yapacagımı bilmiyorum

 • Doktor Cevabı:

  Annenizin yaklaşımının son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. hastanın kendisinin karar vermesi gerekir fakat herşeyden önce bu konuda çok tecrübeli bir hekimin görüp tüm detayları anlatması gerekir. kalbe yakınlığının herhangi bir önemi yoktur yeterki cerrahiye uygun olsun. ayrıca biyopsisi temiz çıkmamıştır negatif çıkmıştır yani tanı konulamamıştır. bugün cerrahi eniyi şartlarda hastaların sadece %15-20 sine önerilmektedir. birkisel ilaçları hçbir şekilde kullanmayın eğer ameliyat olmayacak ise muhakkak kemoterapi ve radyo terapi görmesi gerekir. pet ini gönderirseniz daha fazla yardımcı olabilirim. geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
 • sayın hocam daha öncede görüşmüştük tekrar yardımcı olursanız sevinirim.babamın üc ay sonra çekilen pet raporu hiç tedavisiz sadece alternatif tıpla kanser ilerlemişim duyunca yıkıldıgım an :( 3gündür rt alıyor...Beyinde en büyükleri sağ frontal bölgede 2.7 cm boyutta **** çevresel geniş ödem alanları ve santral nekroz gözlenen her iki hemisferde kortikosubkottikal alanlarda izlenen solda anterior frontal alanda 2.8cm boyutta **** metaztas ile uyumlu görünümde hipermetabolik kitleve nodüller saptanmıstır.**** akciğer alt lobta plevral ve subplevral alana kadar uzanım gösteren medial ve anterior kesimde perikarda ve mediastianl plevraya yakın temas halinde sınırları bu alanda net secilemeyen invazyon kuskusu tasıyan hipermetabolık lobule konturlu nekroz alalnları içeren kitle lezyonu saptanmıstır.kitlenin en geniş transvers boyutları 6.7x5 cmdir **** her iki akcigerde cok sayıda hipermetabolik metatatik kitle ve nodüler saptanmıstır.sag akcigerde en büyükleri alt lop medial kesimde subplevral 3.2cm **** sol akciğerde en büyükleri üst lob superior lateral 1.6cm suv **** olarak bulunmustur.mediastende sag alt paratrakeal kısa aksda 9mm **** biletarel hiler ve subkarinal metastatik lenf nodları saptanmıstır.sag hiller alanda konglemere görünümdedir.2.8cm boyuta ulasmaktadır.ayrıca paraözefageal ve retrokardiyak alanda kardioözefageal bileşke cevresinde de metastaz uyumlu **** lenf nodları izlenmiştir.**** sürrenal belirgin olmak üzere bilateral sürrenal glandlarda metastaz uyumlu lezyonlar saptanmıstır.sol sürrenal gland korpusunda izlenen lezyon 2cm boyutta **** olarak bulunmustur.Çölyak paraaortik metastatik görünümde multiple lenf nodları izlenmiştir.

 • Doktor Cevabı:

  Evet hatırlıyorum. geçmiş olsun fakat babanız için bir tedavi yöntemi olduğunu düşünmüyorum. kemoterapi almadığı için yaşam kalitesinin düştüğünü tahmin ediyorum. beyine rt haricinde yapılacak tedavinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. alternatif tedavi diye bir yöntem kanser tedavisinde maalesef yoktur. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam iyi günler konuyu bildiğiniz için tekrar rahatsız ediyorum ama babamın rt bitti yalnız denge kaybı,uykusuzluk,istahsızlık ve agrıları arttı.Hatta ağrılar yüzünden 3 gün cuma cumartesi pazar acildeydik her gittigimizde serum takıp gönderdiler.Doktor band yazdı üç gün sonunda cıkardık ama duramayınca tekrar taktık.Doktorumuz kemoterapi yapacagız dedi dayanacak gücü omadıgını dusunduk sizde Beyine RT haricinde yapılacak tedavinin gereksiz olduğunu düşünüyorum demiştiniz ve aldırmıyoruz 10 gün rt aldık bir daha alması gerekir mi .Doktorumuz akıllı hapları deneyin ozaman dedi sonucu bekliyoruz.Teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun. babanızda önemli olan bir dönem tedavisiz geçildiği için bu saatten sonra yapılacak olan kemoterapi sadece tümör yükünü azaltabilir fakat belirttiğiniz gibi tolere etme şansıda görünmüyor. ğrı bantlarrnı devamlı kullanması gerekir ve 3 günde bir değiştirilir. sadece rt beyin metastazlarında iyi sonuç vermekte fakat etki etmeyebilirde. babanız maalesef terminal safhaya girmiş gibi gözüküyor destek tedavisi haricinde yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam terminal safhada derken ne demek istediniz? Destek tedavisi olarak sadece bandlarımı kullanacagız baska yapabileceğimiz birşey var mı? Bir de bizi neler bekliyor cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Terminal derken son safhada olduğu için çünkü en önemli metastaz beyin metastazıdır ki babanızda yapılan tedaviye cevap vermemiş. beyin metastazları hastanın kısa zamanda kaybedilmesinin en önemli sebebidir. en önemli ağrı sebebi kemik metastazıdır fakat beyin metastazlarına bağlı bilinç kaybı ve diğer problemler görülebilir. geçmiş olsun

  tarihinde cevapladı.
 • İyi günler hocam size babamla ilgili defalarca soru sordum umarım hatırlarsınız ama son bir soru daha sormak istiyorum.Babam suanda yürüyemiyor beyın met var bos bakıyor yutkunma zorlugu uykusuzluk agrıları titreme bide nöbetleri sıklastı bu soruyu kimseye sormadım ama nekadar vaktımız kaldı tahmini olarak bilmek istiyorum doktoru kemoterapi deneyelim dedi siz gereksiz oldugunu söylediniz ama babam kabul etmiş.Kemoterapinin faydasını bu safhada görebilir miyiz?Çok zor durumdayız cevaplarsanız sevinirim.

 • Doktor Cevabı:

  Tabii ki memnuniyetle cevaplarım. yapılacak kemoterapinin maalesef beyin için bir faydası olmaz çünkü beyine çok düşük miktarda geçer ki buda faydalı olmaz. çok az yani hafta ile sayılabilecek ömrü vardır diye düşünüyorum çünkü en önemli kaybedilme sebebi beyin metastazıdır. geçmiş olsun... bant eminim kullanıyordur ama kullanmısyor ise ağrı bantları ile çok sakin olması sağlanabilir. geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
 • İyi günler hocam verdiğiniz cevaplar için cok teşekkür ederim.Size bir soru daha sormak istiyorum.Babamı 17 martta artan nöbetlerinden dolayı hastaneye yatırmıstık.Size durumuyla ilgili yürüyemediğini bos baktıgını yutkunamadıgını uykusuzluk titreme ve nöbetlerinin sıklastıgını söylemiştim.Hastaneye yattıgı günden beri iki kere kemoterapi verildi hafta bir kere olmak üzere.Şu anda destekle yürüyebiliyor,yemegini yiyebiliyor arada titremeli oluyor sadece.Kemoterapiye cevap verebilir mi yani yasam ömrünün uzamasına katkısı olurmu bu durumun.teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun. cevap zor gözüküyor çünkü beyin metaztazlarında kt genellikle etkili olmaz. yaşam kalitesini arttırabilir. bu şekilde olması hasta adına iyi bir haber.

  tarihinde cevapladı.

Bursa Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Akciger 5mm buzlu cam dansitesi

  Sağ akciğer üst lob anterior segmentte 5 mm çaplı yamasal nodüler buzlu cam dansitesinde alan izlenmiştir 29 yasindayim hocam sigara icmiyorum sizce korkulucak bir seymi kanser vs

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Aksam artan kaşıntı

  Hocam merhabalar 23 yasında kadınım benim son 2-3 aydır özellikle aksama dogru artan kaşıntım mevcut bu psikolojikmi değilmi tam anlıyamadım batma tarzında kasıntılar tiizden hep bi ufak kaşınma hissş olusuyor kolum bacagım yüzüm heryerimde imternette safra kesesi yada karaciger rahatsızlıklarında b...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kadri Altundağ

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Işın tedavisi sonrası boğaz ağrısı

  Çok teşekkür ederim sağ olun

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Özgür Yıldırım

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akcigerde nodul

  4 kur kemoterapi alsa daha garanti olurmu peki hocam tumorun hava yollarinda uzanimlari gorulmustur yaziyor raporda tumor hava yollari ile dagilim yaparmi vucuda

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Sadi Kerem Okutur

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Lenfoma ve akciğer

  Merhaba hocam annem 85 yasında lenfoma hastası tedavisi olumlu bir şekilde ilerliyor. 3 kür kemoterapiden sonra pet cekildi ve sadece kasık bölgesinde minimal fdg tutulumu görüldü. benim sorum şu öksürük ve balgam şikayeti oluşunca annemde covid korkusu ile hastaneye gittik. lenfoma hastası oldugunu...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Serdar Turhal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akcigerde nodul

  Cok sagolun hocam peki evre 1 ameliyatla bu hastalikdan tamamen kurtulmus sayilirmi babam tekrarlama olasiligi varmidir ilerde

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Sadi Kerem Okutur

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akciğer tomografi

  Merhaba hocam tomografi sonucumu yorumlarmısınız öksürük ve balgam şikayeti ile gittim önemli birsey varmı? toraks bt i̇ncelemesi̇nde ; aorta, pulmonerkonus, her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir. mediastinal genişlik olağandır. kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır. her iki...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Sinan Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • 1 yılda iki kere akciğer tomografisi

  Merhaba hocam çok panik ve korku içindeyim. 1 yıl arayla(2020 ekim/2021 eylül) önce 2 bt tomografi çektirdim akciğer tomografisi kovidten dolayı.2020 temmuzda baş ağrısı sebebiyle emar çektrmiştim.2017de de 20lik diş için film yada tomografimi vs olduğunu hatrlamadğım bi çekim yapılmıştı.her yerde k...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cevat Bayrak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Işın tedavisi sonrası boğaz ağrısı

  Hocam merhaba. annem bir süre ışın tedavisi gördü bu sürede yutkunma güçlüğü ve boğaz ağrısı yaşadı. doktorumuz tedaviden iki hafta sonra geçer dedi fakat 4 hafta geçti hala ağrısı ve yutkunma güçlüğü aynı şiddetiyle devam ediyor. doktorumuz antepsin yazmıştı ama annem bu ilacı düzenli kullanmadı çü...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Özgür Yıldırım

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akcigerde nodul

  Hocam iyi aksamlar babam akciger kanseri nedeni ile ameliyat oldu sol ust lop alindi 1,5×2 skuomoz hucreli karsinom cikti evre 1 tb aceba kemoterapi almasina gerek varmi alirsa bi faydasi olurmu birde hocam bu hastaligi tamamen kurtulmus sayilirmiyiz yani tekrarlama olasiligi varmi erken teshis oldu...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Sadi Kerem Okutur

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Rahim kanseri

  Hocam kısa süre derken ortalama olarak ne kadar süreden bahsediyorsunuz? bt raporuna göre akciğer ve karaciğere yayılmamış sanırım hocam

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Alp Gürkan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer kanseri

  Ilginize çok teşekkürler hocam

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Özgür Yıldırım

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akciğer kanseri evre

  Hocam merhaba. akciğer kanseri ameliyat sonrası patoloji raporunda evrelendirme pt4 pn0 yazılmış. bu kaçıncı evre oluyor?

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Nusret Erdoğan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Safra kusmak

  Teşekkür ederim. akciğer kanseri tanısı konmuştu sağ pnömonektomi yapıldı. daha sonra omurilikte nüksetti tekrar ameliyat oldu. işın tedavisi ve arkasından kemoterapiye başlandı. antepsin, oroferon ve granexa ilaçlarını kullanıyor. haftada iki gün granocyte isimli enjeksiyon yapılıyor. i̇ştahsızlık...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Adenokorsi̇nom

  72 yaşında 40 yıllık sikloraderma hastası. kontrollerinde bt'de 3,2 cm boyutunda tümör tespit edildi. göğüs cerrahı hemen lobektomi yaparak sol lobu aldı. onkoloğumuz ise başka tedavi vermedi takip istedi bu karar sizce yeterlimi pet/bt sonuc pet: sol alt lobda 2.8*2.1 suv:5 kitle lezyonu, sağ...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x