Akciğer kanseri ve beyinde iki adet kitle ödemler

 • Hocam iyi günler.Bana da yardımcı olursanız cok mutlu olurum.Babamın akciğerinde tümoral kitle ve cok sayıda lezyonlar tespit edildi beyinde 2 adet kitle ve ödem doktorumuz 4.evre oldugunu ve yapılacak bir sey olmadıgını söylüyor.Ayrıca biyopsi raporumuz henüz gelmedi.Araştırdım 4.evrelerde ameliyat ya da kemoterapi şansı var bize bu sans neden verilmedi.Şimdi bioenerji uzmanının verdiği ilaçları kullanıyoruz forever bitkisel ürünleri dogru mu yapıyoruz.Şimdiden teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun. evre 4 akciğer kanseri fakat bir şey yapılmaz anlamına gelmiyor. hemen bir pet/bt yapılsın ve bana sonucu bildirin. birde beyindekilerin çıkartılması hasta açısından çok daha faydalı olmakta. kemoterapi maalesef beyin lezyonlarında çok işe yaramıyor radyoterapi kullanılmakta oda hastayı rahatlatmak için. çıkartılması hastanın yaşam kalitesini arttırmakta fakat ikiden fazla olmaması gerekir.

  tarihinde cevapladı.
 • teşekkür ederim hocam en kısa zamanda sizi bilgilendireceğim.Allah sizi başımızdan eksik etmesin.

 • Hastanın pa akciger grafisnde bt de 2 adet met ile uyumlu kitle kitle kitle etrafında ödem mevcut.acil bronskoskopi endikasyonu yoktur denilmiş.nöbet sol kolda baslayıp jeneralize gand mal nçbete dönüşmüş.nörolojik muayaneesi normal ct bileteral cok sayıda irili ufaklı etrafında ödem olan yuvarlak hiperdens metastaz ile uyumlu lezyonlar dekort ve mannitol baslanmış.akciger cok sayıda yuvarlak lezyon biyokimya normal.Akciger CA:Mediastinal ana vasküler yapılar normal olup mediastende bilateral hiler bölgelerde sagda en büyügü 16mm solda 15mm çapa ulasan birkac adet hiler lenf nodları dikkati çekmektedir.sol akciger alt lob süperior segmentte 66x58mm boyuta ulasan lobüle konturları olan homojen ve diffüz kontrastlanma gösteren plevraya kadar uzanım gösteren tümoral kitle lezyonu izlenmektedir.kitle lezyonu konferiorunda 24mm ve daha küçük çaplı birkac adet nodüler mevcuttur.her iki akcigerde yaygın en büyügünün çapı 23mmye ulasan cok sayıda lobüle konturlu parankima metastaz nodüler mevcuttur.sag akciger alt lob paravertebral alan komsulugunda 3 cm çapa ulasan parankimal metastaz kitle lezyonu dikkati çekmektedir.sagda azigos lob ve fissür lob varyasyonu izlenmektedir.**** akciger alt lobda tümoral kitle bilateral matastatik hiler lap lar bilateral pulmoner metastatik nodüler.Kontrastlı beyin bt i**** iki selebral hemisferde temporal oksipital parietal ve frontal lobların hemen tümünde en buyugu vertek düzeyinde gecen kesitlerde 19mmçapa ulasan çevresel vazojenik ödem ile sınırlanan ve postkontrast serid kontrast madde ile diffüz ve belirgin kontrastlanma gösteren cok sayıda hiperdens yer kaplayıcı lezyonlar izlenmektedir.bileteral frontal loblar duzeyinde izlenen lazyonlar çevresinde ödem daha belirgin olarak izlenmektedir.tanımlanan büyük boyutlu lezyonlar haricinde her iki serebral hemisferde kortiko subkortikal yerleşimli milimetri boyutlarda cok sayıda hiperdens lezyon saptanmıştır.lezyonlar öncelikle metaztaz lehine degerlendirilmiştir.sag maksiller sünuste yaklaşık 1 cm çaplı retansiyon kisti izlenmektedir.Hocam kusura bakmayın biraz uzun oldu ayrıca cdleri nasıl ulaştırabilirm.teşekkürler.

 • Doktor Cevabı:

  Maalesef operasyona uygun olamayacak son evre akciğer kanseri. beyindeki lezyonlar için acil radyoterapi veya çıkartılması diğer lezyonlar içinde kemoterapi alması gerekir. geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
 • hocam patoloji sonucu temiz cıktı kalbe ve akciger zarına yakın oldugu için o bölgeye erişemediklerini söylediler ameliyatla alınması gerekir fakat annem babamın dayanamayacagını düşünerek izin vermiyor.bitkisel ürünler ve bioenerji almasını istiyor.su anda kendi işini kendi görebiliyor.sizin söylediğiniz tedavileri almasa yasama sansı nedir.nekadar dayanabilir.cok zor durumdayız inanın onu kaybetmek istemiyorum bu beni kahrediyor ne yapacagımı bilmiyorum

 • Doktor Cevabı:

  Annenizin yaklaşımının son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. hastanın kendisinin karar vermesi gerekir fakat herşeyden önce bu konuda çok tecrübeli bir hekimin görüp tüm detayları anlatması gerekir. kalbe yakınlığının herhangi bir önemi yoktur yeterki cerrahiye uygun olsun. ayrıca biyopsisi temiz çıkmamıştır negatif çıkmıştır yani tanı konulamamıştır. bugün cerrahi eniyi şartlarda hastaların sadece %15-20 sine önerilmektedir. birkisel ilaçları hçbir şekilde kullanmayın eğer ameliyat olmayacak ise muhakkak kemoterapi ve radyo terapi görmesi gerekir. pet ini gönderirseniz daha fazla yardımcı olabilirim. geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
 • sayın hocam daha öncede görüşmüştük tekrar yardımcı olursanız sevinirim.babamın üc ay sonra çekilen pet raporu hiç tedavisiz sadece alternatif tıpla kanser ilerlemişim duyunca yıkıldıgım an :( 3gündür rt alıyor...Beyinde en büyükleri sağ frontal bölgede 2.7 cm boyutta **** çevresel geniş ödem alanları ve santral nekroz gözlenen her iki hemisferde kortikosubkottikal alanlarda izlenen solda anterior frontal alanda 2.8cm boyutta **** metaztas ile uyumlu görünümde hipermetabolik kitleve nodüller saptanmıstır.**** akciğer alt lobta plevral ve subplevral alana kadar uzanım gösteren medial ve anterior kesimde perikarda ve mediastianl plevraya yakın temas halinde sınırları bu alanda net secilemeyen invazyon kuskusu tasıyan hipermetabolık lobule konturlu nekroz alalnları içeren kitle lezyonu saptanmıstır.kitlenin en geniş transvers boyutları 6.7x5 cmdir **** her iki akcigerde cok sayıda hipermetabolik metatatik kitle ve nodüler saptanmıstır.sag akcigerde en büyükleri alt lop medial kesimde subplevral 3.2cm **** sol akciğerde en büyükleri üst lob superior lateral 1.6cm suv **** olarak bulunmustur.mediastende sag alt paratrakeal kısa aksda 9mm **** biletarel hiler ve subkarinal metastatik lenf nodları saptanmıstır.sag hiller alanda konglemere görünümdedir.2.8cm boyuta ulasmaktadır.ayrıca paraözefageal ve retrokardiyak alanda kardioözefageal bileşke cevresinde de metastaz uyumlu **** lenf nodları izlenmiştir.**** sürrenal belirgin olmak üzere bilateral sürrenal glandlarda metastaz uyumlu lezyonlar saptanmıstır.sol sürrenal gland korpusunda izlenen lezyon 2cm boyutta **** olarak bulunmustur.Çölyak paraaortik metastatik görünümde multiple lenf nodları izlenmiştir.

 • Doktor Cevabı:

  Evet hatırlıyorum. geçmiş olsun fakat babanız için bir tedavi yöntemi olduğunu düşünmüyorum. kemoterapi almadığı için yaşam kalitesinin düştüğünü tahmin ediyorum. beyine rt haricinde yapılacak tedavinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. alternatif tedavi diye bir yöntem kanser tedavisinde maalesef yoktur. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam iyi günler konuyu bildiğiniz için tekrar rahatsız ediyorum ama babamın rt bitti yalnız denge kaybı,uykusuzluk,istahsızlık ve agrıları arttı.Hatta ağrılar yüzünden 3 gün cuma cumartesi pazar acildeydik her gittigimizde serum takıp gönderdiler.Doktor band yazdı üç gün sonunda cıkardık ama duramayınca tekrar taktık.Doktorumuz kemoterapi yapacagız dedi dayanacak gücü omadıgını dusunduk sizde Beyine RT haricinde yapılacak tedavinin gereksiz olduğunu düşünüyorum demiştiniz ve aldırmıyoruz 10 gün rt aldık bir daha alması gerekir mi .Doktorumuz akıllı hapları deneyin ozaman dedi sonucu bekliyoruz.Teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun. babanızda önemli olan bir dönem tedavisiz geçildiği için bu saatten sonra yapılacak olan kemoterapi sadece tümör yükünü azaltabilir fakat belirttiğiniz gibi tolere etme şansıda görünmüyor. ğrı bantlarrnı devamlı kullanması gerekir ve 3 günde bir değiştirilir. sadece rt beyin metastazlarında iyi sonuç vermekte fakat etki etmeyebilirde. babanız maalesef terminal safhaya girmiş gibi gözüküyor destek tedavisi haricinde yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam terminal safhada derken ne demek istediniz? Destek tedavisi olarak sadece bandlarımı kullanacagız baska yapabileceğimiz birşey var mı? Bir de bizi neler bekliyor cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Terminal derken son safhada olduğu için çünkü en önemli metastaz beyin metastazıdır ki babanızda yapılan tedaviye cevap vermemiş. beyin metastazları hastanın kısa zamanda kaybedilmesinin en önemli sebebidir. en önemli ağrı sebebi kemik metastazıdır fakat beyin metastazlarına bağlı bilinç kaybı ve diğer problemler görülebilir. geçmiş olsun

  tarihinde cevapladı.
 • İyi günler hocam size babamla ilgili defalarca soru sordum umarım hatırlarsınız ama son bir soru daha sormak istiyorum.Babam suanda yürüyemiyor beyın met var bos bakıyor yutkunma zorlugu uykusuzluk agrıları titreme bide nöbetleri sıklastı bu soruyu kimseye sormadım ama nekadar vaktımız kaldı tahmini olarak bilmek istiyorum doktoru kemoterapi deneyelim dedi siz gereksiz oldugunu söylediniz ama babam kabul etmiş.Kemoterapinin faydasını bu safhada görebilir miyiz?Çok zor durumdayız cevaplarsanız sevinirim.

 • Doktor Cevabı:

  Tabii ki memnuniyetle cevaplarım. yapılacak kemoterapinin maalesef beyin için bir faydası olmaz çünkü beyine çok düşük miktarda geçer ki buda faydalı olmaz. çok az yani hafta ile sayılabilecek ömrü vardır diye düşünüyorum çünkü en önemli kaybedilme sebebi beyin metastazıdır. geçmiş olsun... bant eminim kullanıyordur ama kullanmısyor ise ağrı bantları ile çok sakin olması sağlanabilir. geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
 • İyi günler hocam verdiğiniz cevaplar için cok teşekkür ederim.Size bir soru daha sormak istiyorum.Babamı 17 martta artan nöbetlerinden dolayı hastaneye yatırmıstık.Size durumuyla ilgili yürüyemediğini bos baktıgını yutkunamadıgını uykusuzluk titreme ve nöbetlerinin sıklastıgını söylemiştim.Hastaneye yattıgı günden beri iki kere kemoterapi verildi hafta bir kere olmak üzere.Şu anda destekle yürüyebiliyor,yemegini yiyebiliyor arada titremeli oluyor sadece.Kemoterapiye cevap verebilir mi yani yasam ömrünün uzamasına katkısı olurmu bu durumun.teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun. cevap zor gözüküyor çünkü beyin metaztazlarında kt genellikle etkili olmaz. yaşam kalitesini arttırabilir. bu şekilde olması hasta adına iyi bir haber.

  tarihinde cevapladı.

Bursa Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Göğüs ağrısı

  Sayın hocam bir hususta yardımına ihtiyacım var hocam reflü rahatsılığım var ve düzenli olarak 40mg nexium kullanıyorum. benim şikayetim haftanın en az 5 günü durduk yere göğsümün çeşitli yerlerinde ağrılarım oluyor. genelde mide üstü ve göğsümün tam ortasında aynı zamanda sırtımda da oluşuyor dahil...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer hastalıkları

  Hocam merhaba babam 11 yıl önce akciğer kanseri atlattı şu an iyi ama ara ara cereyanda kaldığında üşüttüğünde balğamlı öksürük ve sonra baş ağrısı oluyor bu durum risklimi baska bi şikayeti yok hastalık tekrarlıyormu sizce

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Demet Karnak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kanser mi?

  Hocam merhaba. annem 60 yaşında bir yıldır bir çok hastalığı ortaya çıktı. parkinson başlangıcı, kol ve omuzda yırtıklar, nodüller. geçen gün doktor pet çekimi istedi. çok tedirgin oldum sonuçlardan. inceleyebilirseniz minnettar kalırım efendim. bulgular: beyin parankiminde serebral ve serebell...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Güven Atasoy

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Timik kalıntı

  Ön mediastinal yağlı dokuda yaklaşık 11x27mm boyutlarında triangular konfigürasyonda retriküler dansite izlenmektedir (timik kalıntı). mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp konfigürasyonu normaldir. trakea orta hattadır. trakea ve her iki ana bronş açıktır. mediastinal ya da hiler yerleş...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Cengiz Gebitekin

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer kanseri ağrılar

  Merhaba hocam annem 4. evre akciğer kanseri. beyin metazdas yok. ertinob 150mb kullanmakta. ağrıları için 1 hafta radyoterapi aldı. 2 haftadır ertinob kullanmakta. ağrılarının tamamen geçmediğini söylüyor. acı biber gibi yanıp terletiyor diyo. ara ara gelip gelip gidiyormuş. acaba ağrıları tamamen g...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Serdar Turhal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ertinob akciğer kanseri

  Merhaba hocam. sizin bileğileriniz çok önemli o nedenle tekrar size sormak istiyorum. annem 2 haftadır ertinob 150mg kullanmakta. akciğer kanseri. ağrılarının hala geçmediğini söylüyor. 1 hafta radyoterapi aldı. acaba ilaç ile zamanla tamamen ağrılardan kurtulabilir mi yoksa (4.evre yaygın metazdas...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Cengiz Gebitekin

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Tüberküloz,bronşit,zatürre

  Hocam öncelikle iyi günler.yaşım 26.yaklaşık 1 ay önce ani öksürükle kan geldi ve hırıltılı solunum başladı ve 1 hafta boyunca 2 defa daha kan geldi.tabi bu arada halsizlik ve iştahsızlıkta başladı.ama ateşim,baş ağrım ve boğaz ağrım yoktu.tomografi ve grafi çekilip bazı ilaçlar verildi.tavanic,tran...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ahmet Bülent Kargı

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciger hastalığı

  Iyi günler hocam doktorun babama verdigi rapor üst mediastinal düzeyden geçen kesitlerde tetkike dahil olan tiroid glandı, normalden büyüktür. aorta, ana pulmoner arter ve dalları, pulmoner venlerin kalibrasyonu olağandır. kalp kompartmanları ve perikard olağandır. özefagus, özefagogastrik bileşke...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Demet Karnak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Buzlu cam görünümlü nodül

  Merhabalar hocam yaklaşık bir aydır sol göğüste bir ağrı şikayetiyle doktora gittim. başlarda yemek yedigim anda batma seklinde başladı sonra daha fazla alana yayıldı sol kol omuz boyun dahil genelde gece ağrımaya başladı. bt raporumda sol akciğer üst bölgede 6mm buzlu cam görünümlü bir nodul tesp...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Zatürre,bronşit,tüberküloz

  Hocam öncelikle iyi günler.yaşım 26.yaklaşık 1 ay önce ani öksürükle kan geldi ve hırıltılı solunum başladı ve 1 hafta boyunca 2 defa daha kan geldi.tabi bu arada halsizlik ve iştahsızlıkta başladı.ama ateşim,baş ağrım ve boğaz ağrım yoktu.tomografi ve grafi çekilip bazı ilaçlar verildi.tavanic,tran...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Demet Karnak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Toraks bt sonucu hakkında

  İntravenöz kontrast madde verilmeden 10 mm kalınlığında kesitler alınmıştır.ivkm verilmediğinden kalp boşlukları mediastinal vasküler yapılar ve lenf nodları açısından değerlendirme yapılamamıştır.trakea ve her iki ana bronş normal genişliktedir.akciğer parankim alanlarında kitle yada infiltrsyon bu...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Demet Karnak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer....

  Iyi aksamlar ramazan bey esimin raporunu size gondermek istedim yorumlarmisiniz sag akciger alt lobda bronslara uzanan santral yerlesimli 3.5 cm pnomoni ile uyumlu kitle var ama supheli ve sinirli yaziyo görüp haftaya ped ve bronoskopi yapılacak

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ramazan Yıldız

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akciğer nodül

  Hocam merhabalar geçenlerde size akciger nodül için mesaj atmıştım bidahaki tomografide sonuçları atmamı söylemiştiniz hocam sonuç şöyle; mediastende patolojik boyutta lam pakesi saptanmamıştır. her iki akciğerde yama tarzında buzlu cam dansitleri izlendi . viral pnömoniler(covid 19) acısından yü...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer grafisi yorumu

  Hocam merhaba, annem 68 yaşında diyabet ve hipertansiyon hastası. 1,5 yıl önce troid ameliyatı oldu ve sol tarafta nodül alındı. bir süredir sürekli ve sık olmayan, hırıltı şikayeti var. annesi ve babası akciğer kanserinden vefat ettiler. annemin sigara öyküsü yok. çekilen akciğer grafisinin sonucu...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Demet Karnak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akcıger kalınlaşmasi

  Merhabalar göğüs hastalıkları doktoruna gidip röntgen çektirdigimde doktor akciğer kalınlaşması olduğunu ve akciğerimin kirli bir akciğer olduğunu söyledi hiç sigara kullanmadım ve çektirdiğim röntgende karın bölgemde lekeler olduğunu da söyledi karın bölgemdeki lekeler kanser olabilir mi

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Sinan Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x