Aids hiv testi

 • Merhaba hocam. Şüpheli temasın 22. Gününde hıv rna pcr testi, 50. Gününde makro eliza, 71. Gününde hıv rna pcr testi ve anti hıv ( kemiluminesans veya benzeri ) testi, 90. Gün makro elisa, 95. Gün anti hıv, 100. Gün anti hıv ( kemiluminesans veya benzeri ) Hepatit lerde içinde bütün sonuçlar negatif. Hocam 90. Gün negatif çıkarsa konuyu kapatmamı soylemiştiniz, ilişkim korunmasiz Escort bir bayanla olmuştu. Dolayısıyla risk bayağı yüksekti. Bazı uzmanlar risk çok yüksekse 6. Ay test tekrarını öneriyorlar. Sonradan pozitifeşir diye çok korkuyorum. Şuanda 107. Günündeyim tekrardan hiv pcr rna testi yapsam isabetli olurmu? Veya olduğum bu testler yeterlimidir? 90. Günden sonra değişme olasılığı varmı? 6. Ayında test tekrarını gerek varmı? Sorularımı Cevapsız bırakmadığınız için teşekkür ederim.

 • Merhaba hocam. Hocam bu test ne anlama gelmektedir? Lütfen yorumlarmısınız? Akciğer alanlarında aktif infiltrasyon veya yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. KTO normaldir. Mediasten genişliği normaldir. Hiluslar normal görünümdedir. Her iki hemidiyafragma yükseklikleri normaldir. Her iki kostofrenik sinüs açıktır. SONUÇ: - Normal sınırlarda göğüs iki yönlü grafi. - Normal sınırlarda göğüs iki yönlü grafi.

 • Merhaba hocam. Hocam iş yerinden ppd testi istediler. Yaşım 23. Bir devlet Hastanesi'nde test yaptırdım. Sonuç 17mm çıktı. Göğüs grafigi normal çıktı. Idrar tahlili temiz çıktı. Bende balgam veya bu hastaligin belirtisi olabilecek hic bir sey yok. Doktorum sıkıntı yok dedi. Fakat 17 mm biraz yüksek diyiyolar. Hocam bu durumda sizce bi Sıkıntı Varmı? Test tekrarina gerek varmi? Cevabınızdan dolayı teşekkür ederim.

 • Merhaba hocam. Hocam tüberküloz ile ilgili göğüs Hastalıkları doktoruna başvurdum, detaylı test yapıldı, hiçbir sıkıntı yok dedi, ppd testi aşı olduğun için yüksek çıkmış dedi. Hocam benim asıl meselem hıv ile ilgili. Hocam bazı uzmanlar eğer kişide hepatit c veya ebv, cmv, herpes gibi enfeksiyon hastalıkları varsa hıv testini etkileyebilecegini söylüyorlar. Bende her ihtimale karşı 108. Gün hcv rna pcr testi, hıv rna pcr testi, hıv ag / ab testi, cmv, ebv, herpes silifiz frengi testi oldum. Bütün sonuçlar negatif geldi. Ayrıca detaylı idrar tahlili ve gaita kültür testi yaptırdım temiz çıktı. Hocam bu konu bende takıntı haline geldi malesef. Hocam bu konuyu milyonda bir ihtimal kalmayacak sekilde garantiye alabilmek için bildiginiz bi test bi yöntem varmı hocam. Mesela westernblood testi yaparsam negatif çıkarsa o zaman % 100 diyebilirmiyiz?

 • Doktor Cevabı:

  Takıntı haline gelen bir durum için psikiyatri uzmanından yardım alabilirsiniz. hiv western blot yöntemi dünya genelinde hiv doğrulama bakımından “altın standart” bir testtir. hassasiyeti düşük olduğu için hiv tarama testi olarak kullanılmaz. bu nedenle yaptırmanızı önermem.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam bir yanınızda 12 ay dolunca yapılacak olan test % 100 doğrudur demişsiniz. Kızılay da sizinle aynı fikirde. Hocam fakat bazı kaynaklar ve uzmanlar hıv antikorları'nın üremesi milyonda birde olsa 2 yılı bulabilir diyiyolar. Hatta 4 yılı bulan vakalar olduğunu söylüyorlar. Sizce bu dogrumudur? Doğru olsaydı kızılay neden 1 yıl desin, milyonda bir olan ihtimalide dusunmeleri gerekmezmiydi?

 • Doktor Cevabı:

  Ele hiv pozitif bir hastaya kullanılmış iğne batması gibi durumlarda test süresini bir yıla kadar uzatıyoruz.sizin durumunuzda bence testleriniz yeterli ve yeni bir teste gerek yok. ama isterseniz yaptırabilirsiniz tabiki.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam son olarak ben 12 ayı doldurduktan sonra test olursam ve negatif çıkarsa o zaman kesin olarak % 100 diyebilirmiyiz?

 • Merhaba hocam. Hocam ben Klamidya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların tamamının testini olmak istiyorum. Şuanda 132. Günündeyim pencere dönemi oluyorya bu test için süre yeterlimi? Ayrıca hocam türkiyede hıv 2 ile enfekte olmuş hasta sayısı hakkında bilginiz varmı? Yok denecek kadar az olduğu söyleniyor doğrumudur hocam.

 • Merhaba hocam. Şüpheli iliskimin üzerinden tam 180 gün geçti. Bugün üniversite hastanesine gittim Test oldum. Doktorum Anti hiv ve hiv rna pcr testi istedi. Sonuç şu şekilde anti Hıv (kemiluminesans veya benzeri ) durum 0.24 sonuç negatif yazıyo. Referans pozitif Bu defa referans değerinin üzerinde çıktı sonuç negatif yazıyo bi sıkıntı olabilirmi? Daha önce bu hastanede olduğum test sonuçları 0.05 ve 0.09 çıkmıştı.

 • Hocam kan aldırırken hemşire kanı şılıngayla çekti daha sonra şılıngayla kan tüplerinin içine doldurdu. Hıv dış ortamda hava ile temas ettiği takdirde ölür deniliyor ya, şılıngadan kanı, tüplerin içine boşaltırken hava ile temas ederse, test sonuçlarını etkileyebilirmi? Hemşirenin bu şekilde kan almasın da bir sıkıntı Varmı? Hocam birde hiv rna pcr testi için 2 tüp kan alınıyordu. Bir Tüpte eliza testi için alınıyor, toplamda üç tüp kan alması gerekiyordu. ama hemşire şılıngayı yarıya kadar doldurdu, sanki kanı az aldı gibi geldi bana, hemşire kanın yeterli olduğunu söyledi, kan az alınırsa bir sıkıntı olabilirmi?

 • Hocam Merhaba. Hocam kızılay nat testleriyle, Hıv pencere dönemini 10 güne indirdik diyiyor. Kızılay nat testi derken, hiv rna pcr testinimi kaydediyor? Kızılayın kullandığı nat testi hiv 2'ye bakıyormu? Hocam ayrıca bazı kaynaklar, ilaç kullanmadıkları halde, hiv antikorunun pozitif olduğu bazı kişilerde, rna testi negatif olabilir, bu nedenle tanı için kullanılması doğru değildir diyiyorlar. Bu bilgi doğrumudur hocam?

 • Doktor Cevabı:

  Hiv nat testi anti-hiv pozitiflerin %3-4’ünü atlıyor ve pencere dönemini antikor-antijen testleri ne göre 5-7 gün kısaltıyor. tanı için şimdilik önerilen anti hiv testi (bu testin içinde hiv 1 ve 2 antikorları ile p24 antijen var). kızılay kan merkezi ile ilgili sorularınızı ise oraya sormanız daha doğru olur.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam hiv- 1'in bütün alt ve üst gruplarının tamamı, vücuda girince p24 denen antijeni salgılıyormu? Hocam combo testler hiv- 2'nin sadece antikorlarınamı bakar, içeriğinde hiv-2 antijenleride varmı? Test olduğum cihazın teknik bilgilerinde "HIV-2 zarf proteinleri ve gp-36 antijenleri kullanılmaktadır." Diye bir ifade okudum. gp-36 antijenleri hiv-2' yemi aittir?


Antalya Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :
Puan : 1 / Oy veren : 1 kişi

Diğer Hasta Soruları

 • Kronik hepatit b

  Küçükken doktorum kanını değiştirelim isterseniz demişler.sonra da ilerde karaciğeri yeniler demişler.kan değiştirerek de mi mümkün değil hocam ?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Yavuz Özkan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kronik hepatit b

  Hocam iyi günler kronik hepatit b taşıyıcısıyim bu hastalığın tamamen vücuttan atilmasi mümkün değilmidir ? eğer bir tedavisi varsa tedavisi türkiye de yapılabiliyor mu ?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Yavuz Özkan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Egfr 0 ______-

  Merhaba hocam 8 yaşında kızımın kan tahlilinde üre 15 kreatin 0.35 ürik asit 3.1 egfr 0 bundan ne anlamalıyım? özellikle egfr nin 0 olması kafamı karıştırdı; 60 in altında olması böbrek yetmezliği söz konusu olabiliyormuş. egfr nin hata verme durumu var mı çalışılırken. yani birden bire...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ali Başçı

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Karaciğer biyopsi

  Hocam saygılar.yaşım 41 5 yıldır hepatit b hastasıyım. 1 ay önce yapılan iğne biyopsisinde hafif kronik hepatit, aktivite indeksi grade 5/18, fibrozis yok, mikrovezikuler steatoz mevcut sonucu raporlandı....

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Yavuz Özkan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hepatit b yi yendimmi

  Merhaba doktor bey 13 yıldır kronik hebatit b taşıyıcısıyım 6 ayda bir kontrolleri oluyordu son kontrolümde yapılan kan tahlillerimde anti hbs negatif hbsag ;negatif çıkmış hastalık artık vücudumda yok demek mi oluyor birde eğer atlattıysam tekrar aşılanmam mı gerekiyor teşekkür ederim iyi...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Yavuz Özkan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kan sulandırıcı

  Hocam merhaba 15 gündür korona oldum anksiyete için lustral 50 mg kullanıyorum kronik hepatit b olduğum için ilaç verilmedi evde geçirdim kan sulandırıcı falan kullanmam gerekir mi çarpıntım oluyor nabzım yükseliyor

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Neşet Köksal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Karaciğer ağrısı

  Hocam merhaba ferritin değerim covid-19 pozitif olmadan önce 340 tı 10 gündür covid oldum 580 şuan çarpıntım ve karaciğerim ağrıyor kronik hepatit b de var bende

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ms hepatit b aşısı

  Hocam öncelikle saygılarımı sunarim. ben 1980 doğumluyum . 2 sene önce mr ve emg çektirdim. elde ve ayakta uyuşma ve arasıra kaşıntı nedeniyle . sonuçlarda emg de : her iki üst ekstremite de incelem motor ve duyusal sinir sistemleri ve preferik yanıtlar normal. her iki alt ekstremite de incelenen mo...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Handan Selek

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kronik prostatit korkusu

  Hocam merhaba tekrardan rahatsızlık veriyorum kusura bakmayın, ben korunmasız iliskimden sonra hiv hepatit bc sifiliz serolojik testlerini, gonore, klamidya, ureaplasmalar, mycoplasma,trichomonas, gardnerella, hsv2, hpv testlerini olup negatif sonuç aldım, 10 aydır belirti yaşamıyorum. sorum şu olac...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Mümin Temel

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Ast degeri

  Hocam 4 yaşında prematüre dogum ikiz erkek çocuklarımdan birisinin ast değeri sürekli sınırda yüksek çıkıyor,1 yaşından bu yana yapılan tahliller ast değerleri sırasıyla,67-53-61-74 bu degeler 2016-2018 arası yapılan tahlil sonuçları. 2019-2020 arası sırayla sonuclar ise:58-50-53-52-59-41-38-50-47-5...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Reha Artan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hepatit b durumu

  Merhaba doktor bey iyi günler annem 54 yaşında 7 yıldır hepatit b olduğunu biliyoruz bu sire icinde dna değerleri 2000 altı geldiği için ilaç kullanmadı ast alt kann değerleri de hep normal şükür ultrason da öyle normalde altı ayda bir kontrolde gidiyoruz nisanda kontrole gitmemiz lazım di ama ko...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Steatohepatit

  Alt ast seviyelerim 100ler civarında dolaşınca biyopsi yapıldı. nash (steatohepatit) teşhisi koyuldu. alkol sigara vb. h bir kötü alışkanlığım yok. yaşım 29. bilinen bir hastalığım yok. boy 1.87 kilom 86..24 saatlik idrarda bakır seviyesi normal. kolesterol normal. hga1c 5.9--6 çıkıyor genelde. şeke...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ali Başçı

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kronik prostatit korkusu

  Hocam dönüşünüz için çok teşekkür ederim, ben şeffaf akıntı vs gibi şikayetler yaşamadım yani sizin deyiminizle şu an için hasta değilim.tek eşli olmayı planlıyorum ama asıl endişeme sebep olan şu; şöyle ki bende belirti vermeyen bir şeyin (9 ay boyunca) eşimde belirti vermesi, onu hasta etmesi beni...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Mümin Temel

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kronik prostatit korkusu

  Hocam merhaba, 20 yaşında bir erkeğim, bundan 8 ay önce korunmasız bir ilişkim oldu ilişkimden 4 ay sonra hiv,hepatit b-c,sifiliz,gonore,klamidya,ureaplasma,mycoplasma,hsv1-2,trichomonas,gardnerella testleri oldum negatif geldi sonuçlar.8 aydır belirti de yaşamıyorum fakat geçen günlerde şöyle bir y...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Mümin Temel

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kronik hepatit b

  Merhabalar kronik hepatit b boğaz ağrısı, boğazda yanma yırtılma gibi iltihap gibi belirtiler yapar mı? bazı internet sitelerinde bunla ilgi haberler var doğru mu sizce

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Özlem Mutluay Soyer

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x