Aids hıv testi

 • merhaba hocam. şüpheli temasın 22. gününde hıv rna pcr testi, 50. gününde 4. jenerasyon makro elisa, 71. gününde hıv rna pcr testi ve anti hıv (kemiluminesans veya benzeri) testlerini oldum sonuçlar çok şükür negatif. bu sonuçlarla bu konuyu kapata bilirmiyim? vaya %100 diyebilmemiz için başka testlerede ihtiyacım varmı hocam? cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Sanırım testlerinizi bir uzmandan tavsiye almaksızın yaptırmışsınız. 4. jenerasyon testini daha erken yaptırmanız (21-28. gün) iyi olurdu. hiv rna pcr testinin rutinde bu şekilde kullanılmasına gerek yoktu. bu testin duyarlılığı, doğru bir şekilde yapıldıysa eğer, oldukça yüksektir. rutin uygulamanın dışına çıkmakla birlikte, yaptırdığınız testlerinin sonuçlarına göre, başka bir test yaptırmanıza gerek olmadığını söyleyebilirim.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam. öncelikle sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim. hocam kafama takılan bişey var, bu konuda beni aydınlatırmısınız? hocam makro eliza testlerini 15.-50.-90. günlerinde eğitim ve araştırma hastanesinde yaptırdım. hastane 4. jenerasyon cihaz kullandığını söyledi. kullandıkları labaratuvar cihaz bu hocam Advia Centaur XP. cihazın teknik bilgilerini bu sayfadan okudum combo test olduğunu ve p24 antijeninede baktığını yazıyor. **** hocam benim kafama takılan şey bazı arkadaşların sonuç kağıdında hıv ag ab diye yazıyor benimkisinde makro hıv referans (0-1) sonuç 0.05 şeklinde. üç testtede hep aynı sonucu geldi. hocam bana yapılan test gerçekten combo testmi? veya sadece antikoramı bakıyor? yardımcı olursanız çok sevinirim hocam

 • Doktor Cevabı:

  Tahlilin sonuç kağıdında ne yazdığının fazla bir önemi yok. orada anladığım kadarıyla pleytte yapılan ölçümle karışmasın diye öyle bir şey yazmışlar. hastaneden aldığınız bilgi önemli ki bahsettiğiniz cihazlarda 4. jenerasyon kit ile çalışılabiliyor.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam. hocam bazı yazılarınızda kaynağıyla birlikte dünyada çok azda olsa bazı insanların hıv antikor üretiminin 2 yılı hatta 4 yılı bulan insanlar olduğunu belirtmişsiniz. hocam bunun sebebi nedir? acaba kanser hastalığı, kemoterapi gibi rahatsızlıklardan dolayımı bu insanlar hıv virüsüne karşı antikor üretememiş. antikor kısmı negatifse p24 antijeninin pozitif çıkması gerekmezmiydi? hocam çok şükür ben 23 yaşındayım hiçbir rahatsızlığım yok, kendimide gayet sağlıklı hissediyorum ama ben kendimdende şüphelenmeye başladım. mesela hıv 2 den şüpheleniyorum. tamam sayısı çok az hele ülkemizde dediklerine göre yok denecek kadar az ama yinede var. mesela hıv rna pcr testi sadece hıv-1 bakıyor. combo testler sadece hıv-1 antijenine bakıyor. hıv 2 sadece antikor testi var. ya bende bu insanlar gibi geç antikor üreten bir bünyeye sahipsem, ya sonradan pozitife döner diye düşünmekten kendimi alamıyorum. milyonda bir ihtimal diyeceksiniz ama ya o milyonda bir ihtimal bana vurursa, diye düşünmekten kendimi alamıyorum. hal böyleyken bu işin içinden bir türlü çıkamadım. hocam lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz? hocam bana bir yol gösterin ne yapmam gerekiyor? bu işi garantiye alabilmek için, kesin olarak bende hıv yok diyebilmek için ne yapmamı önerirsiniz? olduğum şu testlere göre benim durumum nedir hocam? şüpheli temasın 22. ve 71. günlerinde hıv rna pcr testi, 50-71-90-95-100-107 anti hıv ve hepatit, frengi testi, 108. gün hcv rna pcr testi. hıv rna pcr testi, hıv ag/ab testi, hepatit testleri, ebv, cmv, herpes, silifiz, vdrl rpr, bütün sonuçlar negatif.

 • Doktor Cevabı:

  Her yıl binlerce insan, yıldırım çarpması nedeniyle ölüyor; ama kimse dışarı çıkarsam acaba benim de üzerime yıldırım düşer mi diye endişe etmiyor. sizin sorununuz, tıbbi riskin fazlalığı değil; yaptığınız işin size bir zarar vermediğinden %100 emin olarak vicdanen rahat olabilme stresi... görebildiğim kadarıyla, "hiv ile enfekte miyim?" kaygısına bağlı olarak yaşam kalitesi, gerçekten hiv ile enfekte bir kişininkinden bile daha fazla bozulabiliyor. sizin hiv açısından herhangi bir başka test yaptırmanızı gerektirecek bir durum ortada yok. hayat zaten fazla uzun sayılamayacak bir süreç; bunun da önemli bir kısmını, "acaba başıma yıldırım düşer mi, acaba kanser miyim, acaba 4 sene sonra antikor üretir miyim, acaba milyarda bir ihtimal bana denk gelir mi?" diyerek geçirmek makul değil. başa çıkmakta zorlandığınız yersiz endişeleriniz için bir psikiyatri hekiminden destek almanızı tavsiye ederim. sağlıklı, huzurlu günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam. evet hocam ben bilgisizliğimden ve cahilliğimden dolayı böyle bir hata yaptım. ve bu yaptığım hatanın bedelinide malesef çok ağır ödedim ve ödemeye devam ediyorum. suç benim günah benim. tam 125 gündür çektiğim acıyı ve ızdırabı bir bilseniz hocam. büyük konuşmayayım ama bu hastalığa yakalanmaktansa ölmeyi tercih ederim. hocam şimdi diyeceksinizki madem öyle neden bu işe bulaştın?. bilmiyodum hocam cahillik işte daha öncedende korunmasız birçok cinsel ilişki yaşadım ama hıv ve aids hakkında hiçbir bilgim yoktu malesef. ve öncedende bu konu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım için test filan hiç olmadım. bu gibi şeyler hiç aklıma gelmiyodu. taki en son vakaya kadar, bir arkadaşım bu konuda beni uyardı, böyle bir hastalığın varlığını ve cinsel ilişki ile bulaştığını ilk defa o arkadaşımdan duydum. sonrada internetten araştırınca, bu hastalık hakkında bilgi sahibi olunca, eyvah dedim ben bunca zaman ne yapmışım. tabiri caizse bilmeden hayatımla resmen kumar oynamışım. çok şükür allahıma bu hastalık bana bulaşmadı. hocam ben aslında bu konuyu 6. ayda veya 1. yılında %100 garantiye alıp kendimi vicdanen ve piskolojik olarak rahatlatıp bu konuyu kapatabileceğimi düşünüyodum ama malesef 4. yıla uzayan vaka olduğunu duyunca bir kez daha yıkıldım. 4 yıl daha bu korku ve panikle yaşamaya devam edeceğim. hocam aklıma takılan bir husus var, hocam 4 yıla uzayan vaka olduğu halde neden kızılay 1 yıl diyiyor. o milyonda bir ihtimalide düşünmeleri gerekmezmi? hocam bu işi %100 garantiye alabilmek için bildiğiniz farklı bir test, farklı bir yöntem yokmu hocam? dünyanın neresinde olursa olsun giderim, maliyeti ne olursa olsun yaparım. yeterki %100 garantiye alıp bu ızdıraptan kurtulayım hocam. hocam ne olur yardım edin bu ızdıraptan kurtarın beni.

 • Doktor Cevabı:

  Değerli kardeşim, dünyada on milyonlarca aids hastası var. ben, sorulan bir soru üzerine, antikor testlerinin pozitifleşmesinin (çok çok nadir de olsa) 3 aydan sonraya sarkabileceğine dair bir iki örnek verdim. zaten bu yüzden p24 antijen testini de içeren 4. jenerasyon (combi) testler dünyada hızla yaygınlaşıyor. çünkü antikor cevabı gecikse dahi, p24 antijenlerinin tespit edilmesi ile hiv enfeksiyonu teşhisi konulabiliyor. sizin test sonuçlarınıza göre, hiv açısından endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. gönül rahatlığıyla meseleyi kapatabilirsiniz. sizin sorununuz, hiv riski değil zaten; yukarıda da ifade ettiğim gibi olmayan bir şeyden duyduğunuz yersiz endişe... bunu ortadan kaldıracak olan şey de, yaptıracağınız başka testler değil; bir psikiyatri hekiminden destek almanız olacaktır. kızılay da, 1 yıl filan gibi bir şey demez. onların oldukça pahalı nat cihazları var. sağlık bakanlığı, 3 aylık süreyi esas alır; ama antikor cevabının 3 aydan sonraya sarkabileceği konusunda da gerekli uyarıda bulunur. bu durum zaten literatürü az çok bilen herkesin malumu... 4. jenerasyon testler, hiv enfeksiyonunun erken teşhisinde önemli bir avantaj sağladıkları gibi, antikor cevapları geciken bu gibi vakalarda da "yanlış negatif" riskini minimuma indirmişlerdir.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam. hocam peki benim kan bağışında bulunabilmem için son yaşadığım ilişkinin üzerinden maximum ne kadar bir süre geçmesi gerekli.? hocam hiçbir sorumu cevapsız bırakmadınız. çok teşekkür ederim, iyiki varsınız hocam.

 • Doktor Cevabı:

  Son yayımlanan rehbere göre, son 1 yıl içinde kondom (prezervatif, kılıf) kullanarak ya da kullanmadan para karşılığı cinsel ilişkide bulunan kişiden kan bağışı alınmaz. ****

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba hocam. hocam ben devlet ve üniversite hastanesinde toplam 4 kez elisa testi oldum. hocam bu olduğumuz testler hastane tarafından kayıt altına alınıyor ya. bu bilgiler ne zamana kadar kayıtlı kalıyor.? belli bir süreden sonra sistemden siliniyomu? eczacı veya aile hekimim test sonuçlarımı sistemde görebilirmi? eğer ömür boyu kayıtlı kalıyosa, hastaneye müracaat ederek bu bilgileri sildirme hakkım varmı? cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Adli hasta kayıtları 20 yıl saklanır. diğer kayıtlar, merkezi sağlık veri sistemine aktarıldıktan 10 yıl sonra yerel veri tabanından silinebilir. kanunen, sağlık verilerinizi, o sağlık kurumunda çalışan ve işi icabı bu bilgilere ulaşması gereken kişiler dışında kimse göremez. 20.10.2016 tarih ve 29863 sayılı "kişisel sağlık verilerinin işlenmesi ve mahremiyetinin sağlanması hakkında yönetmelik" uyarınca; kişisel sağlık verileri, ilgili kişinin talebi üzerine veri sorumlusu tarafından anonim hale getirilebilir veya silinebilir. ancak silinmesi talep edilen veriler; bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması ya da verilerin ihtiyaç halinde adli mercilere verilebilmesini mümkün kılmak için, bakanlıkça kurulan merkezi bir sistemde veri bütünlüğü bozulmadan arşivlenir ve arşivlenen verilere bu amaçlar dışında erişim engellenir.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam merhaba. şüpheli ilişkimin 180. gününde bugün üniversite hastenesinde tekrar test oldum. doktorum anti hıv ve hıv rna pcr testi istedi. sonuç kısmında anti hıv (kemiluminesans veya benzeri) durum 0.24 negatif. referans aralığı 0-20 özel referans 20 POZİTİF şeklinde yazılı. daha önce bu hastanede olduğum test sonuçları 0.05 ve 0.09 çıkmıştı. bu defa neden referans değerinin üzerinde çıktı? bir sıkıntı olabilirmi hocam?

 • Doktor Cevabı:

  Yazdığınız sonuçlar, yazdığınız referansın üzerinde değil.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam hastanede kan aldırırken hemşire kanı şılıngayla aldı daha sonra kan tüplerinin içine boşalttı. hıv virüsü hava ile temas ettiği zaman ölüyor deniliyorya, hemşirenin kanı şılıngayla çekip, daha sonra kan tüplerine boşaltmasında bir sıkıntı olabilirmi? hocam ayrıca anti hıv test sonucu 0.24 çıktıya, eğer sonuç pozitif çıksaydı, verilen referansa göre sonucun kaç olması gerekirdi? hocam sorularımı cevapsız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Kanın o şekilde alınmasının hiçbir sakıncası yok. referans değerler ise, kullanılan cihaza ve metoda göre değişkenlik gösterebilir. tahlili yapan laboratuvardan referans aralık konusunda bilgi alabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam merhaba. hıv rna pcr, kimi uzmanlara göre, hıv tanısında en kaliteli ve güvenilir test olduğunu söylüyolar, bazılarıda tanı için kullanılması doğru değil, bazen hıv antikorunun pozitif olduğu kişilerde, rna negatif olabiliyor deniliyor. hocam size göre hangisi doğru? hıv duo veya hıv combo testmi daha güvenilir, hıv rna pcr testimi daha güvenilir?

 • Doktor Cevabı:

  Pcr sonuç bakımından daha iyi ve erken sonuç veriyor, ama oldukça pahalı ve yapılması zor. bu nedenle hastanelerde rutin olarak kullanılmıyor.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam merhaba. test olduğum hastane labaratuvarını aradım. 4. nesil abbot archıtect marka cihaz kullandıklarını ve benim sonucun referans aralığı içerisinde olduğunu söylediler. hocam bir arkadaş aynı cihazla farklı bir hastanede test olmuş, onun referans aralığı 0-1 yazılıydı. benim olduğum yerde 0-20. neden aynı cihaz olmasına rağmen referans değerleri farklı çıkıyor hocam?

 • hocam merhaba. test olduğum hastanenin, labaratuvar doktoruyla görüştüm. Architect i2000 marka cihaz kullandıklarını, testin hıv combo test olduğunu söyledi. referans değerinin farklı olmasının nedeni, kesin pozitif olup olmadığını anlamak için 20 üstü değerlere çıkardık dedi. pek bişey anlayamadım, ne demek istemiş olabilir hocam sizce? hocam bu kullanılan cihaz, nasıl güvenilirmi? referans değerini 20 üstüne çıkarmalarında bir sıkıntı olurmu? hocam sorularımı cevapsız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Bu cihazla daha önce çalışmıştım. hatırladığım kadarıyla hiv için referansı 0-1 arasındadır. ama özellikle düşük pozitiflikler olduğunda, çoğu kez, doğrulama testlerinde sonuç negatif geliyor. böyle bir durumda, hastayı gereksiz yere kaygılandırmamak için, anladığım kadarıyla, 1-20 arasında çıkan değerleri netleştirmeden hastaya pozitif sonuç vermiyor arkadaşlar.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam verdikleri referans 0.20 benim sonuçta 0.24 çıkınca çok korkmaya başladım, acaba sonuç pozitif çıktıda doğrulamaya filan gönderdiler diye. hocam benim sonuç, 0.24 çıkmıştı. 1.00-2.00 arasını şüpheli pozitif kabul ediyolar, 2.00 ve üzerinide kesin pozitif kabul ediyolar, doğrumu anlıyorum? hocam bu cihaz nasıl kaliteli güvenilirmi?


Kars Biyokimya Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Kan değerleri

  Merhaba kan tahlilimde demir bağlama kapasitesi 322- tsh 4.825 b12 111 cıktı bu değerlerim sadece kırmızı çıkmış tahlilfe ne anlma geliyor bilgi verir misiniz teşekkür ederim

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Emre Çakır

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Lenfoma midir

  Merhaba hocam 20 yaşındayım kafamı öne egdigimde çenemin altını oynadığım zaman elime lenf bezleri gelmişti 2 ay önce şimdi kontrol ettim hala orda boyutları aynı gibi 1 cm kaygan yanında küçük küçük lenf nodlsri da var sanırım. benim konka hipertrofik, alerjim, reflum ve ayak tirnagimda iltihap var...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ferit Akıl

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolon ca-karaciger metastas

  Hocam merhabalar annem 12 senedir kolan ca sonrası karaciğer metastas. yaklaşı 1 yılı geçkindir ptk işlemi yapıldı. 3 ay önce ki pet sonucumuzda tümörlerde artış var. kışa bir süre önce covid 19 atlattı. 1 sene öncesine kadar çalışan annem şuan yatağa bağımlı hale geldi neredeyse. care ararken...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Murat Cantaşdemir

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Spastik kolon ile uyumlu kolonik anslarda haustrasyon sayı ve derinliğinde...

  Merhabalar hocam, 29 yaşındayım iki yıldır devam eden bir şikayetim var ve son üç aydır şiddetlendi. ağrılarım genellikle karnımda oluyor, şişkinlik hissi var geğirince rahatlama oluyor. bazen mide ve sırtın yan kısımları ağrıyor ama genellikle karnım ağrıyor. ağrı yerini tam olarak tarif edemiyorum...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Muammer Kara

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Penis travması

  Hocam selam aleyküm yaşım 21. 12 yaşındayken samavere su doldururken karnım musluğuna değmişti ve penisime sıcak su dökülmüştü penis başı ve gövdesi kırmızı olmuştu doktora gitmedim hiç deri soyulması olmadı. ama sertleşme sorunu ozamanda oluşmuştu farkındaydım. sonra yaklaşık 5yıl önce ilk defa mas...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Murad Çeltik

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Anksiyete bozukluğu

  Çok teşekkür ederim hocam yalnız 15 yıldır çeşitli ilaçlar kullanıp bıraktım. prozac 20 mg bana daha evvel kullandığım ilaçlara oranla eni faydalı olanı oldu. 5 yıldır kullanıyorum hiç bırakmadan kan tahlillerime düzenli baktırarak ömür boyu kullanabilirmiyim iyi çalışmalar dilerim..

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Hamdullah Aydın

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Jinekoloji

  Merhaba hocam 20 yaşındayım 4 aylık evliyim gebe kalmayı düşündüğüm için jinekolijik muayene olmak istedim ultrason da yumurtalıklar ve uterus temiz çıktı fakat rahim içine bakmak gerektiğinde spekulum çok canımı yaktı dayanamadım doktorum da bırakmak zorunda kaldı bu yüzden kan ve idrar tahlili is...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Kemal Hükmen

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Sertleşme problemi

  Sertleşme problemi merhabalar hocam netten rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın bir sorum olacak ben okbden dolayı 2 yıl anfranil antidepresan kullandım bende sertleşme sorunu yaptı hiç bir şekilde ereksiyon olmuyordu tahliller hep temiz çıktı hormon kan idrar testesteron ve digerleri .sonra ilacı...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ümit Salih Şimşek

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boy uzaması

  Hocam kızım 16 yaşinda boyu 160 kilo 158 anne boyu 1 64 baba 1 72 sizce boyu uzarmı hangi vitamin kullanabilir sizce ne yapmalı kan tahlili yaptıralımmı hocam teşekkür bilgilendirdiginiz için hayırlı günler

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Saç dökülmesi

  Selamlar hocam, saçlarımda azalmalar meydana geldi özellikle üst bölgede dermatoloji dokturuna gitmiştim hormonsal bı sorun dedi saçlarıma baktı kan tahlili yaptırdım hiç bi sorun çıkmadı tepe bölgesi aralalikli olmaya başladı o bölgede çıkan saçlarım ince tel olduğu için çıkarken kırılıp dökülüyorm...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Emine Dilek Bahçekapılı Yıldırım

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Vitamin eksikliği

  Hocam merhaba öncelikle. benim uzun süredir sabahları şiddetli kas ağrısı ve halsizlik sorunlarım var. ayaklarımda kas gerilmesi ve karıncalama var. 1 yıl önce ekim ayında iç hastalıkları kan tahlili yaptı hidrosi 25 vitamind 12.9, ferritin 7.3, glikoz 88, kalsiyum 9.3, b12 336, hgb 12.5, mcv 65, rb...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ali Başçı

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Sertleşme olmuyor

  Selamun aleykum hocam ben sperm sayısını yükseltmek için evicap 200 e vitamini ile keçiboynuzunu kaynatıp içtim 25 gün ve ondan sonra bende ilişki esnasında sertlrşme olmadı üroloji doktoruna gittim hormon testi yaptı ilk kan tahlilinde fsh. 4.62 lh4.28 total testosteron d6. 82 çıktı ikinci tahlilde...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Sertleşme problemi

  Merhabalar hocam netten rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın bir sorum olacak ben okbden dolayı 2 yıl anfranil antidepresan kullandım bende sertleşme sorunu yaptı hiç bir şekilde ereksiyon olmuyordu tahliller hep temiz çıktı hormon kan idrar testesteron ve digerleri .sonra ilacı 12 aydır bıraktım ş...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Volkan Sabur

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Nöropati ağrısı

  Merhabalar handan hanım. 1 yıldır el ve ayak parmaklarımda diken gibi batma, gerilme, ayak altlarında keçeleşme, bir şey ısırıyor gibi hissediyorum, bazen uyuşma oluyor ve ilk önce ayak baş parmaklarında oluyor ve tüm vücumdaki kaslarım asılıyor gibi ağrıyor. tüm ekstremite kemiklerimde soğuk su dök...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Handan Selek

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Algılayamama

  Hocam 40 yaşındayım. eskiden iyi bir hafızam olmasına rağmen şuan unutkanlık ve algılama sorunu yaşıyorum. yogun stres ve sıkıntıya maruz kaldım. hacamat eski sağlığıma kavuşturur mu beni?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Zeynep Avşar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x