Acil yardım! yaşım 28, benim şuan görünen problemim diş eti çekilmesi. 1-1,

 • Acil yardım! yaşım 28, benim şuan görünen problemim diş eti çekilmesi. 1-1,5 ay önce dişlerimin bir kaç tanesinde diş eti çekilmesi başladığını fark ettim (aşırı değil), bir diş sağlığı merkezinin periodontoloji uzmanına gittim. dişlerimi temizledi, temizleme sırasında çok kanama olduğu için dişetlerimin kötü durumda olduğunu söyledi. bir ilaç (anerob bakteriler için) ve klorheksidin içeren bir gargara verdi. yaklaşık 3,5 hafta sonraya da ikinci randevuyu verdi, ben ilacı 10 gün boyunca(1 kutu bitene kadar) ve gargarayı her gün kullandım. Şuan ikinci randevuma 2 gün kaldı.Temizlemeden dolayı oluşan hassasiyet geçtikten sonra diş etlerimolağandı fakat son bir haftadır daha kötü tahriş ve acı var ve çekilmede biraz arttı, çok endişeliyim.Bu durumu doktoruma nasıl iletmeliyim. gelirken diş fırçası, gargara ve diş ipi getirmemi istedi. tedavinin bundan sonraki aşamaları ne olmalı,çekilmede biraz ilerleme normal mi? başka bir hekime muayene olmalıyım?çok teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

 • Doktor Cevabı:

  İyi günler yağmur hanım; dişetlerindeki çekilmenin biraz daha belirgin hale gelmesi olağan görünüyor, zira dişetlerindeki ödem iyileşmeye bağlı olarak azalırken, dişeti hacmi de küçülüyor. tahriş ise klorkeksidin içeren gargaraya bağlı olabilir. acaba günde kaç kere kullandınız.? bu tür gargaralar dişlerin renginde de değişikliklere sebep olabilir. başka bir hekime muayene olmanız bence gereksiz. sevgiler ve geçmiş olsun.. dr.esti dinar

  tarihinde cevapladı.
 • Merhaba Esti Hanım, değerli cevabınız için minnettarım. Doktoruma p.tesi günü 2. randevuya gittim ve dişetlerime küretaj uyguladığını söyledi.bunu sadece bir el aletiyle lokal anestezisiz ve dikişsiz yaptı acı bile duymadım ve kısa süren bir işlemdi. ve böylece tedavimin bittiğini söyledi.Bundan sonra günde 2 kez fırça ve 1 kez diş ipi uygulaman şart dedi. Tahriş konusunda ise siz haklıymışsınız gargaradan kaynaklanmış gargarayı artık kullanmamamı söyledi (25 gün boyunca günde 2 kez kullanmıştım). doktora ukalalık ettiğimi düşünmemesi için soramadım fakat ben küretajı biraz araştırmıştım daha kapsamlı bir işlem, hatta dikişli lokal anestezi altında olduğunu duymuştum benimki gibi basit bir şekilde de etkin olarak halledilebiliyor mu acaba? ayrıca gargara dediğiniz gibi diş aralarımda açık kahverengi lekelenmeler yaptı fakat doktor bunun hekim tarafından temizlenebileceğini ancak küretajla aynı gün yapamadığını söyledi. bu leke temizleme işlemi mümkün müdür kendiliğinden geçmezmi acaba?

 • Doktor Cevabı:

  Merhabalar; küretajı genellikle lokal anestezi olmadan dikişsiz uygulayabiliyoruz, dikiş ve lokal aneztezi ile olunca flap operasyonu adını alıyor, daha derin bir işlem. lekeler kendiliğinden geçmez maalesef, mutlaka hekim tarafından profesyonel temizlenmesi gerekir. doktorunuz dişetlerinin biraz iyileşmesini beklemiştir, o yüzden aynı gün temizlik yapmamıştır. herşey yolunda görünüyor :)) geçmiş olsun..

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x