Acil lütfen

 • Merhaba , yaklaşık 3 yil önce sol supraklavikuler bolgede 10 mm çapında kistik lezyon ( brankiyel kisti? ) Şeklinde tanı konuldu. Bir kac hafta önce çene altinda elime gelen bir kitle için kbb ye başvurdum boyun usg ile lenf nodu olduğu tespit edildi ayrıca önceki tanida ayni sekilde brankiyel klef kisti? Olarak rapora geçildi. Bunun üzerine Mr istendi henüz cektirmedim , ancak arastirdigim kadarıyla supraklavikuler bölgedeki kistler bir hastalığa işaret edebiliyormus . Ayrica yaklaşık iki aydır hiç olmayan gece terlemelerim var ve aşırı derecede yorgunluk halsizlik hissediyorum. Lenfoma ile bağlantılı olabilir mi ?

 • Doktor Cevabı:

  Geçmiş olsun merve hanım. supraklaviküler bölgedeki lenf nodları önemli sayılır. sizin bu bölgenizdeki oluşum lenf nodu değil brankial kist. dolayısıyla lenfoma ile bir ilgisi yok. çene altındaki lenf noduna gelecek olursak bu bölgede lenf nodları sık görülür. dudak, yanak, diş, dişeti, ağız boşluğu ve boğazdaki herhangi bir basit enfeksiyon girişinden olabilir. elbetteki bu bölgedeki bütün lenf nodları önemsizdir diyemeyiz ama supraklaviküler bölgedekiler gibi endişe etmeyiz. aslında usg'da iyi huylu olup olmadığı büyük oranda anlaşılır. reaktif görünümlü diye rapor edildiyse korkmayın. yine de takip edilmesi iyi olabilir. brankial kist için ise ameliyat olmanız gerekiyor. her ne kadar kötü huylu bir şey değilse de büyüme, enfekte olma gibi sorunlar yaratabilir. tekrar çok geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam merhaba..mr sonucum yeni çıktı doktouma gösteremedim henüz, yorumlarsaniz çok sevinirim.. 1. Ust ve on medistan duzeyinde brakiosefalik trunkusun hemen mediyal komsulugunda 0.9 çaplı kist 2.bilateral submandibuler , submental ve üst juguler yerleşimli pat. Boyuta ulasmayan lenf nodlari 3.T1 vertebrada hemanjiyom Teşekkürler..

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba merve hanım. bulgular kötü huylu bir hastalıkla değil brankial kist ile uyumlu. bir de omurga kemiğinde hemanjiom denilen damarsal bir oluşum görülmüş. büyük ihtimalle önemsiz bir şeydir. ama bizim alanımızda olmadığı için kesin konuşamıyorum. çene altı ve çevresindeki lenf bezleri önemli görülmemiş. bulunanların hepsi göğüs içinde olduğu için sizin bir göğüs cerrahisi uzmanıyla görüşmeniz uygun olur. tekrar çok geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.

Ankara Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Acil lütfen

  Hocam merhaba..mr sonucum yeni çıktı doktouma gösteremedim henüz, yorumlarsaniz çok sevinirim.. 1. ust ve on medistan duzeyinde brakiosefalik trunkusun hemen mediyal komsulugunda 0.9 çaplı kist 2.bilateral submandibuler , submental ve üst juguler yerleşimli pat. boyuta ulasmayan lenf nodlari 3.t1...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Rasıh Gökhan Olgay

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Lenf bezi şişkinliği

  Teşekkürler ilginiz ve alakamız için

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Selin Fulya Tuna

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Lenf bezi şişkinliği

  Boyun ve çene arasında lenf bezesi var büyüme yok 14 ay oldu var hep orada arada ağrı yapıyor sureklı yanağımın içinde oynuyor ama gecmıyor uyurken boynumu aliağa doğru eğemiyorum kulağıma ve boyun bolgesıne ağrı yapıyor geçen yıl hem dişim hemde bogazlarım agrımıstı zor ıyılesmıstım onun nedendi...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Selin Fulya Tuna

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Boyun nodül

  Merhaba,benim çene altında ve yanaklarımın içinde 2 yıldır geçmeyen ağrısız,fasulyeden daha büyük nodüller mevcut.önemli birşey değildir diye doktora gitmeyi düşünmedim.son zamanlarda bacaklarım durduk yere ağrımaya başladı,sizce bir doktora görünmeli miyim ?

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ahmet Köybaşıoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör
.
x