58 yaşında bir bayım 6ay önce subtotal gastrektomi ile midem alındı. midemd

 • 58 yaşında bir bayım 6ay önce subtotal gastrektomi ile midem alındı. midemde adenokarsinom tespit edildi. taşlı yüzük hücreli az diferansiye malign tümör. patalojide serozayı aşmadığı ve diğer organlara invaze olmadığı görüldü ameliyattan sonraki tetkiklerdede birşey çıkmadı. 3aydır 28günde 1 5gün kemoterapi ve 40günde radyoterapi aldım. 3kür daha kemoterapim kaldı ancak, ca 19-9 testim 3-4ay önce 200lerde seyrederken artık her testte 1000 çıkıyor bunun anlamı nedir? hastalık yayılıyor mu?

 • Doktor Cevabı:

  Kemal bey geçmiş olsun, patoloji sonucunuzu bana detaylı olarak yazarsanız size sağlıklı bir cevap verebilirim. ca 19-9&#39unuz yükseliyorsa pet-ct yaptırmanızı öneririm.

  tarihinde cevapladı.
 • Histolojik ****ıf diferansiye, tümör tipi:ülseroinfiltratif, tümör serozaya kadar invaze olup serozayı aşmamıştır, perinöral ****, vasküler ****, cerrahi sınırlarda tümör izlenmedi, lenf nodları 13**** hiperplazik 13adet, tümor metastazı izlenmedi hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

 • Doktor Cevabı:

  Kemal bey geçmiş olsun, ca 19-9&#39unuzun yükselmesi tümörün nüks ettiğini veya bir yere metastaz yaptığını gösterebilir. ancak bu %100 değil. bu nedenle önce endoskopi ile midenizin kontrol edilmesi. karın ve göğüs tomografilerinizin çekilmesi ve ayrıca bunların sonuçlarına göre pet-ct çekilmesi gerekiyor. bu testleri bir onkolog&#39un değerlendirmesi en uygunudur.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam oral kontrastlı bt de; mide duvarı kalındır, mide fundusunda çevre yağ planlarında silinmeye yol açan nüks rezidü yumuşak doku kitlesi izlenmiştir dendi, Ama endoskopide çıkmadı. Sonuç alınamadı MR istendi; mide lojunda duvar kalınlaşmaları ve solid kompotent açısından şüpheli görülen yumşak doku intensitesi izlenmektedir dendi. Midemi alan genel cerrah bunda birşey yok derken, medikal onkoloji yeniden endoskopi istedi, kanımda LDH değerim 1280 çıktı. bu sonuçlara sizin yorumunuz nedir?

 • Doktor Cevabı:

  Cea ve ca 19-9 düzeyleri ile pet-ct tetkiklerinin yapılması gerekiyor.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x