4 yıl önce geçirdiğim yüz felcine bağlı sinkinezi gelişti. gittiğim nöroloj

  • 4 yıl önce geçirdiğim yüz felcine bağlı sinkinezi gelişti. Gittiğim nöroloji uzmanı yüz sinirinin hatalı iyileşmiş olduğunu, 5 ana sinir kolunun birbirine dal atmış olabileceğini, bunların ameliyatla birbirinden ayrılabileceğini söylemişti ve beni nöroşirürjiye yönlendirmişti. Görüştüğüm beyin cerrahı ise ameliyatın daha kötü sonuçlara yol açabileceğini ve böyle bir risk almama gerek olmadığını söylemişti. Ama ben halimden memnun değilm ve araştırmaya devam ediyorum. Daha önce size gönderilen sorulardan okuduğum kadarıyla botox la tedavi edilebileceğini söylemişsiniz. Öğrenmek istediklerim şunlar; 1.Botox kulak arkasından facial sinir üzerine mi uygulanıyor yoksa yüz kasları üzerine mi? 2.Bu uygulamayla ilgili daha fazla bilgi almak için ne uzmanına görünmem gerekir? Cevabınız benim için gerçekten çok önemli.Teşekkürler.

  • Doktor Cevabı:

    Yüz felci geçiren hastaların %15-20 kadarında sonradan sinkinezi, yani göz kapama, ağız büzme ve diğer yüz kaslarının aynı anda kasılması, örneğin gözü kırpınca yüzün çekilmesi gibi istenmeyen bir durum ortaya çıkar. bu, felç sonrası sinir kendini tamir ederken bir takım sinir liflerinin gitmesi gereken kasa değil başka bir yüz kasına gitmesinden kaynaklanır ve kalıcı bir durumdur. bu durumun tam olarak cerrahi bir tamiri mümkün değildir. botox ise pratik ve oldukçu etkili bir düzeltici yöntem. yüz sinirine değil, yüz kaslarına, onları tam felç etmeyecek, sadece aşırı kasılmalarını önleyecek kadar düşük dozda uygulandığında istenmeyen, belirgin, tik gibi görünen kasılmalardan kayde değer bir derecede kurtulunur. bir kez uygulandığında etkisi sürekli değil, 3 ay kadar bir süre etkili olmakla birlikte yineleyen uygulamalarda daha uzun etki süreleri beklenebilir. bu uygulamayı, plastik cerrahi uzmanları ve bu konuda deneyimli nöroloji uzmanları öncelikle uygulamaktadır.

    tarihinde cevapladı.
  • Hocam öncelikle ilginiz ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim. Bende yüz felci sonrası sinkinezi gelişmişti. Botoks uygulaması hakkında bilgi vermiştiniz siz de cevabınızda. Bu konuda deneyimli nöroloji uzmanlarının da bu uygulamayı yaptıklarını söylemişsiniz. Hocam size sormak istediğim şu ki, siz bu tedaviyle ilgileniyor musunuz? Botoks uygulamasını siz yapıyor musunuz? Eğer siz yapmıyorsanız -aslında bunu burda sormam ne kadar doğru bilmiyorum ama- gerçekten bu konuda deneyimli bir uzman tavsiyenize, yönlendirmenize ihtiyacım var. Hocam soruma cevap vermeniz uygun değilse size görünmeye gelmem benim için uygundur. Cevabınızı, bir yol göstermenizi merakla bekliyorum.Saygılar.

Bu soruya oy verin :

.
x