37 haftalık gebeyim.16haftalıkken her iki böbrekte de genişleme olduğu sapt

 • 37 haftalık gebeyim.16haftalıkken her iki böbrekte de genişleme olduğu saptandı.haftalar geçtikçe büyüme devam etmeye başladı.ama şu an sağ böbrekteki genişleme daha fazla (35mm).suyumda azalma gözlemlenmediği için gebeliğe devam ediyoruz.doğum sonrası bebeğe müdahale yapılacağı söylendi ama böbreğin fonksiyonları ne durumda olacak ne yapmalıyız? teşekkürler...

 • Doktor Cevabı:

  Sayın hocam, 37 haftalık gebeliğin tatlı heyecanı ve keyfini yaşayın. çocuğun cinsiyeti nedir? bunu yazmamışsınız. sağ böbrekteki genişlemenin 35 mm olması sağ böbrek çıkışında darlık (üreteropelvik darlık) olasılığını ve bu hastalık için cerrahi düzeltme gerekebileceğini düşündürüyor. doğumdan sonra kontrol ultrasonu, 4-6 haftalık olunca mag-3 sintigrafisi ile böbrek fonksiyon tayini yapılacak ve karar verilecektir. cerrahi ehil ellerde 2 aylıkken ve sonrasında çok düşük komplikasyon (sorun çıkma) oranlarıyla yapılabiliyor. sol böbreği sağlıklı, diğer türlü bir sorunu olmayan bebeğinizde düzeltilebilir bir sağ böbrek genişlemesi var, üzülmeyin. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • çok teşekkür ederim hocam.oğlum 1 temmuzda dünyaya geldi.Doğumdan sonra kontrol ultrasonu, 1 aylıkken sintigrafisi ve renkli ultrasonu yapıldı.sağ böbrek %46 fonksiyon gösteriyormuş.renkli ultrason ile de sorunun böbrek çıkışında ve mesane girişindeki kanalda darlık olduğu söylenildi.şu an için operasyona gerek olmayıp aylık kontroller yapılacak.kendiliğinden de geçebileceği söylenildi. Sizin de önerebileceğiniz bir şey var mı?dikkat etmem gereken neler var? teşekkür ederim.sağlıklı günlere..

 • Doktor Cevabı:

  Bebeğinizin iyi olmasına sevindim. doktorunuzun önerilerine ekleyecek birşeyim yok, takip hala çok önemli. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x