2 yaşındaki oğluma 1 yaşındayken inmemiş testis ameliyatı yapıldı.sonra yap

 • 2 yaşındaki oğluma 1 yaşındayken inmemiş testis ameliyatı yapıldı.Sonra yapılan kontrollerde tekrar yukarı kaçtığı görüldü ve prignil iğne veridi.Sonra tekrar muayne edildi ve iğnenin hiçbir faydası olmadığı gibi testisin yukarıda ötekine göre çok fazla küçüldüğü görüldü ve 2. ameliyatı oldu. Şimdi kontrollerde zaten çok küçük kalan sol testisinin tekrar biraz yukarı doğru kaçtığı görülüyor.Şimdi ya yeni çıkacak olan hormona devam edeceğiz yada bu şekilde bırakacağız sizin öneriniz nedir?

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba, bence artik hormon kullanmayin. yakin takip ile testisin durumuna bakmak yeterli olacaktir.

  tarihinde cevapladı.
 • peki doktor bey ufak kalan testisin ilerleyen zamanlarda gelişmesi ve kendiliğinden yerine inmesi mümkün olabilecekmidir bu şekilde bırakmamızın bir sakıncası olmaz mı? bir de yapılan 2 oparasyonunda sonuç vermemesi doktor başarısızlığımıdır yoksa kordonun çok kısa olmasından dolayı kim tarafından yapılsa aynı sonucu mu verecekti?

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba, son sorunuza yanıt vermek zor ? ufaka kalan testisin kendiliğnden inme ve gelişme şansı oldukça düşük malesef. ergenlik tamamlanana kadar bekleyip, sonra hala küçükse, almak gerekebilir.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x