2 senedir komlike anal fistül hatalıgım devam ediyor.sık sık (15 günde

 • 2 senedir komlike anal fistül hatalıgım devam ediyor.sık sık (15 günde) bir anesteziyle temizleme yapılıyor,gerektiginde seton takılıyor.Yaklasık 6 aydır devam eden eden bir islem bu ama iyilesme olmadı.Kolostomiyi düsünüyoruz.Riskli olurmu öğrenmek istiyorum.Cevap verebilirseniz gerçekten mutlu olurum çünkü eğitimime ara vermeyi düşünüyorum.

 • Doktor Cevabı:

  Perianal abse/fistüller kronik ve sıkıntılı bir hastalık grubu. fistül geliştiğinde kendiliğinden ya da konservatif yöntemlerle iyileşmesi mümkün değil ve mutlaka cerrahi tedavi gerektiriyor. ancak, cerrahinin çok deneyimli ekipler tarafından uygulanması gerekiyor. aksi takdirde nüksler ve daha da önemlisi anal kasların zarar görmesi ile zaman içinde anal inkontinens (gaz-gaita tutamama) komplikasyonu gelişebilir. her nükste cerrahi daha da zorlaşıyor ve daha riskli hale geliyor. bizim bu komplike vakalar çerçevesinde geliştirdiğimiz bazı cerrahi yaklaşımlar uluslar arası literatürde de en gelişmiş yöntem olarak tanınıyor. bazı özet bilgilere internet sayfamızda ilgili alt başlıkta (perianal abse-fistül) ulaşabilirsiniz. öncelikle değerlendirilmeniz ve doğru stratejinin belirlenmesi önemli. kolostomi gibi bir yöne gitmeden 1-2 gün fırsat yaratıp bana ulaşmanızı öneririm. sevgiler, prof. dr. b. bülent menteş (312) 4663020 (0533) 6025098 (sekreter mobil tel)

  tarihinde cevapladı.
 • Anal fistülle ilgili bir soru sormuştum, cevaplamıştınız. Ameliyat uzman bir ekip ve prof. tarafından yapılıyor(Genel cerrahlar ama fistül konusunda yeterli deneyimleri varmı bilmiyorum.Sonuç olarak proktoloji daha farklı bir alan.) Kolostomiyi doktorumla ayrıntılı konusmadık.Ama şimdilik bu tedaviye devam ediyorum.Eğer tedavi sonuç vermezse sizinle irtibata geçeceğim.İlginiz ve cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Dikkatli olun selin hanım. ne zaman isterseniz günübirlik bana ulaşın. sevgiler, prof. dr. b. bülent menteş (312) 4663020 (0533) 6025098 (sekreter mobil tel)

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x